To nejsou Alpy ani Karpaty, to je Mallorca

To nejsou Alpy ani Karpaty, to je Mallorca

V posledních měsících padá na severní polokouli jeden teplotní rekord za druhým. Jde však o rekordy, které jsou velmi daleko od vizí klimatických šílenců.

Nezvykle studenou zimu s obrovským množstvím sněhu zažili o vánočních svátcích v USA, extrémní chlad sužuje již několik týdnů oblasti  na severu Číny, kde padly dosavadní teplotní rekordy, sněhové bouře a úmrtí v důsledku chladu zažívají v posledních týdnech v Japonsku a v Indii většina místních zažívá poprvé v životě teploty pod nulou.

Sníh mnozí viděli po velmi dlouhé době i na Sahaře a nejinak tomu bylo i na jihu Evropy.

Mallorca nabízí obraz zimní říše divů ve vyšších nadmořských výškách (viz titulek). Na Puig Major, nejvyšší hoře země s 1445 metry, leží místy až jeden metr sněhu.

Další jihoevropská rekreační střediska byla zasažena ještě tvrději. V provincii Rimini u Jaderského moře napadly až dva metry sněhu. Sněžení bylo dokonce hlášeno z jihoitalského ostrova Sicílie. V alžírském pobřežním městě Annaba nedávno poprvé po 15 letech nasněžilo.

Studená zima a sněhové bouře si v Japonsku vyžádaly pět obětí. Stovky letů musely být zrušeny a řada silnic je v současnosti neprůjezdná.  Situace je obzvláště špatná v Afghánistánu. Extrémní mrazy až minus 34 stupňů si zde vyžádaly nejméně 120 obětí. Navíc 70 000 hospodářských zvířat údajně zemřelo na chlad.

A to ještě není vše. Stejné problémy hlásí i Omán. Na hoře Jebel Shams v této arabské zemi  byly během týdne zaznamenány rekordně nízké teploty a sněžení.

Hora byla v pondělí pokryta sněhem a fotografie sociálních médií ukazují neobvyklou scenérii.

Současně několik gubernií Ománu zažívá velmi nízké teploty:

Jebel Shams je známý pro své krásné scenérie a jedinečné stromové porosty, stejně jako pro nádherné výhledy a čerstvý vzduch. Hora je také jednou z nejvyšších v arabském světě.

Kdepak je to „globální oteplování?“

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.9]

2 thoughts on “To nejsou Alpy ani Karpaty, to je Mallorca

  1. Okolo roku 1955 sused nám nechal na prečítanie BIBLIu, kde stálo:
    Ľady zmiznú a vytvoria sa tam, kde bolo horúce slnko, zvieratá následkom toho
    uhynú a príroda sa dlho nespamätá. Tieto následky človek neprežije.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout