Ve Švédsku vznikla nová menšinová vláda, největší pravicová strana SD v ní být nesmí

Ve Švédsku vznikla nová menšinová vláda, největší pravicová strana SD v ní být nesmí

Již v pátek ohlásili ve Švédsku vznik nové vlády, což jste možná sami zaznamenali. Tato vláda je přesně taková, jako ji podmínili již v EU – tedy její součástí nesmí být Švédští demokraté (SD), což je politická strana, která byla hned druhá za socany, kteří zůstávají v opozici. Tedy i když měla SD na pravici nejvíc hlasů, nesmí být ve vládě.

Na druhou stranu není možné stranu s tak velkou podporou zcela ignorovat. Proto může sloužit jako opora menšinové vlády, ale jen v některých – předem daných – oblastech jako je například bezpečnost a energetická politika.

Pravděpodobným novým švédským premiérem bude Rolf Kristersson z Umírněných (M – na titulním obrázku vpravo, v pozadí vlevo Jimmie Akesson z SD – ve vládě nebude).

Dohoda pro Švédsko: M, KD a L tvoří vládu a SD je venku, ale získává vliv na několik otázek důležitých pro stranu.

V pátek ráno čtyři pravicové strany společně uspořádaly tiskovou konferenci, kde bylo oznámeno, že po rozsáhlých jednáních dosáhly konsensu, a proto mohou představit vládní sestavu, která se může postavit na vlastní nohy.

Nová vzájemná dohoda stran je shrnuta v nové tzv. „Dohodě z Tidö“, dokumentu o 62 stranách. Dohoda je pojmenována po jednáních, která se konala během týdne na zámku Tidö u Västerås, a zahrnuje několik bodů, kde sedm projektů spolupráce diskutuje o plánované politice nové vlády v oblastech, jako je kriminalita, migrace a integrace, energetická politika, zdravotní péče, školství a posílení svobod a práv.

Tolik zprávy ze Švédska. V podstatě se tedy švédská politika příliš razantně nezmění, až na to, že Švédsko zřejmě nebude vítat jako dosud a občas někoho dokonce i deportuje. Ovšem SD, kteří jsou oporou vlády, nesmí zasahovat do jiných, než předem dohodnutých oblastí.

Švédsko také nejspíš zmírní tlak na zelenou politiku – v tom se shodují všechny strany koalice s SD.

A opět připomínám, že SD nesměla vstoupit do vlády na základě požadavku europarlamentní frakce Renew Europe, ve které působí Liberálové, kteří jsou součástí nové švédské vládní koalice. Strana, působící v této Macronově frakci, musela ještě před volbami slíbit, že s SD do koalice nepůjde. V opačném případě by došlo k vyloučení strany z frakce.

To je velmi důležitá informace pro ty z vás, kdo předpokládáte, že by v případě většiny pro ANO a SPD vznikla z těchto stran koalice. To se ovšem nikdy nestane. ANO je totiž ve stejné frakci jako švédští Liberálové – tedy v Macronově Renew Europe, která za žádných okolností podobnou koalici nedovolí. Jde o nejvíce eurohujerskou frakci vůbec – s nejpřísnějšími pravidly.

Pokud by v příštích volbách neměla současná pětikolka většinu, spojí se ANO s ODS. Samozřejmě po předchozím divadle pro voliče, kdy ODS prohlásí, že „účastí ve vládě zachraňuje demokracii.“ ANO s SPD nikdy do koalice nevstoupí, ani kdyby měly tyto strany většinu. To potvrzuje i současné sestavení švédské vlády, kdy se jednalo na základě politické objednávky EU.

Na závěr připomínám, že švédská SD je v pro EU poněkud přijatelnější frakci (ECR) než SPD, která je v nejméně přijatelné frakci ID. I proto v případě SD povolili ve Švédsku alespoň podporu vládě. Pro ANO by však byla SPD nepřijatelná i jako podpora. To by bylo z pohledu EU asi stejně nemyslitelné jako například spojení německých Zelených s AfD…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Ve Švédsku vznikla nová menšinová vláda, největší pravicová strana SD v ní být nesmí

 1. mě je jiste že vláda ANO s SPD nevznikne nikdy je tam nejduležitejši bod bez ktereho vlak nejede nevim jak to ma SD ale SPD trva aspon na referendum o EU což je dafakto už dopředu jasne že Babiš tohle nikdy nepodpoři ale zajimalo by mě kdyby ANO s ODS nemělo většinu ale ani pětikolka a většinu by mohlo ANO dostat jen s SPD co by se asi stalo ?

 2. Volby jsou jen divadelko, ktere povinne plati pracujici z dani.

  Dlezita otazka je jen jedna, jak se zbavit EU ?

  a) Revoluci
  b) Ekonomickou katastrofou
  c) Obcanskou valkou
  d) Jadernou valkou
  e) Fyzickou likvidaci Eurohjeru
  f) jinak

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout