80% Francouzů věří, že v jejich zemi existuje protibělošský rasismus

80% Francouzů věří, že v jejich zemi existuje protibělošský rasismus

A zřejmě podobně by dopadl i průzkum v dalších – zejména multikulturních – evropských zemích. Stačí se podívat na politiku EU, která se již ani netají tím, že v budoucnu by měl být běloch v Evropě menšinou.

Ve Francii, kde je již zhruba čtvrtina obyvatel neevropského původu, přičemž v nejmladší generaci to je dokonce polovina, má většina původních Francouzů svoji vlastní zkušenost s protibělošským rasismem. Ovšem ve volbách se to nijak neprojevuje, neboť značná část Francouzů, kteří se s rasismem obohacovačů setkali, má pocit, že jde o oprávněné chování.

Zde jde samozřejmě o pocit viny způsobený koloniální minulostí (ale vlastně i přítomností) Francie. I to je důvod, proč velká část Francouzů, kteří si jsou protibělošského rasismu vědomi, volí například Macrona, který výměnu obyvatel Francie podporuje.

Ačkoli mnozí na levici tvrdí, že protibělošský rasismus neexistuje, nové průzkumy ukazují, že téměř všichni Francouzi s tímto tvrzením nesouhlasí.

Průzkum provedený pro CNews institutem CSA ukazuje, že 80 procent Francouzů odpovědělo „ano“ na otázku: „Existuje ve Francii, v některých komunitách, protibělošský rasismus?“

Pouze 19 procent Francouzů řeklo na tuto otázku „ne“, zatímco 1 procento se nemohlo rozhodnout.

Francie byla v poslední době sužována řadou incidentů, které mohou jen posilovat myšlenku, že protibělošský rasismus je v zemi živý, i když běloši prozatím zůstávají dominantní etnickou skupinou. Právě v září politik Boris Venon rezignoval na svou pozici místostarosty Mureaux kvůli tomu, že byl vystaven rasistickým útokům a zastrašování.

Uvedl, že během svého funkčního období utrpěl 11 útoků, včetně výhrůžek smrtí a homofobních a rasistických urážek. Řekl, že jeden z místních obyvatel mu řekl: „Běloši by měli opustit naše město. My jsme tu doma.“

 

dns_survey_1-size640_633d9102a8171.jpg

 

Elitní francouzské univerzity jsou také obviňovány z propagace protibělošských ideologií a dokonce i některé vánoční trhy v zemi začaly prosazovat politiku „pouze pro černochy“. Kromě toho byla v Pařížské opeře zakázána některá slavná umělecká díla, jako je „Labutí jezero“, kvůli tvrzením, že propagují „bílou nadřazenost“. Všechny tyto incidenty a kontroverze, včetně skutečnosti, že mnoho menšinových čtvrtí se stalo nebezpečnými pro bílé lidi a Židy, velmi ovlivňují veřejné mínění o rasových vztazích.

Výsledek průzkumů přichází po vlně průzkumů, které ukazují, že Francouzi jsou stále více znepokojeni otázkou rasy a měnící se demografie. Například 60 procent bělochů věří, že dochází k Velké výměně, což je termín, který popisuje záměrnou a plánovanou demografickou výměnu bílých Evropanů neevropany. Diskuse o Velké výměně v akademických a mediálních kruzích vstoupila do hlavního proudu francouzské společnosti, možná více než ve kterékoli jiné západoevropská zemi.

„Ve skutečnosti se jedná o fragmentaci a ano, toto riziko existuje a v každém případě si myslím, že demografická změna Evropy je mimořádně velkolepá. Historické národy v některých obcích a regionech se stávají menšinou,“ řekl vlivný francouzský filozof Alain Finkielkraut, když letos diskutoval o Velké výměně na kanálu Europe 1. „Velká část Francouzů nyní nežije na předměstích, ale mimo předměstí, protože předměstí už nejsou kulturním odkazem, kterým bývala, protože například všichni řezníci v místě jsou  Halal.“

Průzkumy veřejného mínění zároveň ukazují, že drtivá většina Francouzů si přeje snížit úroveň imigrace, což může být alespoň částečně odrazem obav z rostoucího protibělošského rasismu spojeného s vysokými invazními toky. Je také zřejmé, že zatímco běloši mohou být celkově většinovou etnickou skupinou ve Francii, neplatí to všude v zemi. V některých čtvrtích a městech – včetně velkoměsta jako je Marseille –  jsou běloši menšinou a očekává se, že tato demografická transformace se v nadcházejících letech ještě zrychlí.

Průzkum CSA také rozdělil odpovědi na základě pohlaví a v tomto ohledu nebyl jasný rozdíl mezi muži a ženami. To, že existuje protibělošský rasismus, uvedlo 82 procent mužů a 79 procent žen. Tento názor také převládal téměř ve všech věkových skupinách; nejčastěji mají tento názor lidé ve věku mezi 50 a 64 lety, kteří na otázku odpověděli „ano“ v 90 procentech. Jediná věková skupina, kde „ano“ nevyhrálo, byla skupina 18 až 24 let, kde 51 procent uvedlo, že protibělošský rasismus neexistuje.

Průzkum ukázal politické rozdíly mezi respondenty, přičemž 100 procent voličů strany Reconquest (Zemmourova strana) uvedlo, že ve Francii existuje protibělošský rasismus, zatímco u voličů Národního sdružení (strana Marine le Pen) to bylo 92 procent a v Republikánské straně to bylo 89 procent.

Zajímavé je, že příznivci strany Renassance francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, známého svou podporou liberální imigrační politiky, také většinou tvrdili, že existuje protibělošský rasismus. Zde se jednalo o 83 procent voličů. Oproti tomu mezi voliči levicové a proislámské La France Insoumise s tímto tvrzením souhlasilo pouze 39 procent.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 4 Průměrně: 5]

3 thoughts on “80% Francouzů věří, že v jejich zemi existuje protibělošský rasismus

  1. a i když dochazi k vyměně obyvatel voli Macrona to mě hlava nebere co pak nevědi co s němi bude až budou v menšině at se kouknou na Jihoafrickou Republiku duhovy národ jak na tom jsou tamějši Burove a co většinove islámske země kde vládne středověk at už byla minulost jakakoliv i s kolonialismem tak to neznamena že na sobě spachaji svoji vlastni genocidu co pak tohle je nějake řešeni tak měli kolonie ano je to tak měli ale co Arabove ti měli v otroctvi jak bělochy tak i černochy měli dokonce i bile konkubiny a co se tyče otroctvi za tim si mohou sami i černoši otroctvi existovalo ještě davno co prvni běloch kdy navštivil Afriku tak za co se obvinovat a pachat na sobě genocidu pane bože blázni jsou všude

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout