Na pařížském vánočním trhu mohli prodávat zboží jen černoši

Na pařížském vánočním trhu mohli prodávat zboží jen černoši

Možná si ještě pamatujete na nedávnou výzvu rasistů z BLM, „nakupujte jen u černochů“. Tuto výzvu zřejmě nemířili jen na nakupující v USA, ale také v Evropě. V Paříži tak otevřeli vánoční trhy, kde bylo povoleno prodávat jen černým prodejcům. Běloch, ale ani Asiat, zde nebyl vítán. Oproti tomu nakupovat mohl kdokoli, diskriminace se tak týkala výhradně prodejců. Ostatně, pokud by tam mohli nakupovat jen černoši, zřejmě by prodejci příliš nevydělali….

Obvinění z rasismu byla vznesena minulý týden po vánočním trhu v Paříži, na němž mohli prodávat výhradně černoši.

Vánoční trh, organizovaný sdružením Je Consomme Noir (Konzumuji černou), se konal minulý víkend v kulturním prostoru Hasard Ludique v 18. pařížském obvodu a umožnil pouze „Afričanům a potomkům Afričanů“ prodávat jídlo, nápoje a další produkty.

Několik médií a politických osobností se od té doby vydalo na sociální média, aby vyjádřilo svůj nesouhlas s rasovým a segregačním charakterem vánočního trhu.

„Komunitní trh! Daleko od mé vize vánočního ducha,“ napsal na sociálních sítích Amaury Hoymans, asistent poslance LREM Stanislase Guériniho.

„Myslím, že v současném klimatu je velmi špatné mít takový vánoční trh,“ řekl francouzský spisovatel a politický komentátor Charles Consigny během panelové diskuse v televizním pořadu Les Grandes Gueules (Velká ústa). „Je to neobvyklé a rasistické, sním o zemi, kde bychom mohli přestat být posedlí barvou kůže lidí tak či onak,“ dodal Consigny.

Benjamin Cauchyn, další člen panelové diskuse, pak poukázal na to, že kdyby bílí Francouzi  založili trh „Konzumuji bílé“, SOS Racisme by se jistě objevil na trhu s tričky „Ne rasismu“.

Je Consomme Noir se rychle postavil proti obviněním z rasismu, která proti němu byla vznesena, a tvrdil, že asociace nemá nic společného s politikou.

„Neděláme politiku. Chceme předat pozitivní zprávu tím, že budeme dělat věci pro naši komunitu,“ řekl dobrovolník asociace deníku Le Figaro a dodal, že očekávali, že tento druh kritiky přijde.

Ačkoli vánoční trh umožňoval prodávat pouze černochům, Michaël Amado, prominentní francouzský korporátní právník, také tvrdil, že to není diskriminační, a řekl: „Bylo by diskriminační zakázat spotřebitelům, aby si přišli vychutnat produkty, pokud nejsou součástí organizační komunity.“

Vánoční trh přichází jako součást širší vlny protibělošských nálad, které jsou stále častější v celé Severní Americe a velké části západní Evropy. Začátkem tohoto roku čelila Audrey Pulvarová, levicová místostarostka Paříže, rozsáhlým obviněním z rasismu poté, co řekla, že bílí Francouzi a Francouzky by měli být zticha, když lidé s jinou barvou pleti diskutují o rasismu.

Před několika měsíci byla Humboldtova univerzita v Berlíně – jedna z německých vysokých škol – obviněna z podpory rasismu poté, co studentská rada univerzity (AstA) zveřejnila diskriminační inzerát, který žádal bělochy, aby se nehlásili do konkurzu.

Rostoucí trend nezůstal zcela bez povšimnutí, přinejmenším mezi velkou částí francouzské veřejnosti. V červnu 2020 byl zveřejněn průzkum, který odhalil, že téměř polovina (47 procent) francouzské populace si myslí, že protibělošský rasismus v zemi existuje a je problémem.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout