Kdo byli a kde skončili členové divizí SS Halič a kde žijí jejich potomci?

Kdo byli a kde skončili členové divizí SS Halič a kde žijí jejich potomci?

Jak jistě víte, tak Norimberský proces byl svého času spíš fraškou, neboť všechny „velké ryby“ v klidu a v pohodě dožily často daleko od Německa a to dokonce v zemích, které měly být údajně na opačné straně než němečtí nacisté, nicméně hra na obě strany byla v té době také zcela patrná.

A podobně, jako nebylo mnoho nacistických hlavounů potrestáno za svoje zvěrstva, nebyli potrestáni ani jejich velcí spojenci – Banedrovci. Jejich potomstvo však nezůstalo jen na Ukrajině, mnoho jich po válce – i za pomocí daných zemí – skončilo daleko od jejich rodné země. Jejich potomci zachovávali jejich tehdejší odkaz – a co víc – mnohdy ovládli s dosud ovládají vysokou politiku…

Pokud chcete pochopit, proč Spojené království a Kanada tak tvrdě podporují Ukrajinu, musíte se ohlédnout zpět na konec druhé světové války. Ukrajinci byli rekrutováni a zařazeni do divize Waffen-SS „Halič“, která byla vytvořena nacisty v polovině roku 1943 ve druhé světové válce, aby podpořila selhávající režim Adolfa Hitlera. Ukrajinský ústřední výbor tuto myšlenku s nadšením podpořil i přes cenu spolupráce s totalitním režimem a jeho kriminální povahu.

Haličský generální guvernér Otto Wachter se obrátil na Himmlera s návrhem na vytvoření frontové bojové divize z haličských rekrutů. Po rozhovoru s Hitlerem dal Himmler Wachterovi zelenou a nařídil vytvoření 14. granátnické divize Waffen-SS Halič. Navzdory Himmlerově pozici šéfa SS se setkal s opozicí vůči této myšlence. Erich Koch, Karl Wolfe (styčný důstojník Waffen-SS v Hitlerově štábu) a generál SS Kurt Daleuge (říšský protektor Čech a Moravy) věřili, že zbraně dodané takové jednotce budou obráceny proti Němcům. Himmler si však stál pevně za svým, takže byla založena divize Halič. Měl k tomu dva důvody: Jednak ztráta lidských zdrojů po porážce u Stalingradu znamenala, že Říše zoufale potřebovala nové formace; a také měl strach, že nespokojená ukrajinská mládež se připojí k podzemnímu hnutí, tj. UPA.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 28 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Kdo byli a kde skončili členové divizí SS Halič a kde žijí jejich potomci?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout