Na Maltě začíná Lidl s přídělovým systémem, Francie o jeho zavedení začíná uvažovat

Na Maltě začíná Lidl s přídělovým systémem, Francie o jeho zavedení začíná uvažovat

Již nějakou dobu se hovoří nejen o blackoutech nebo tzv. „digitální pandemii“, tedy globálním výpadku internetu, ale v souvislosti s válkou na Ukrajině i o možném nedostatku základních komodit jako je ropa, plyn, ale především potraviny. Ukrajina, na jejímž území se nachází velmi kvalitní černozem, „krmí“ mnohé evropské země, ale na její pšenici je do značné míry závislá třeba i severní Afrika. Kroky, které nyní zavádí Lidl na Maltě v souvislosti s nedostatkem některých komodit, se tak nejspíš budou dřív či později zavádět po celé Evropě. A samozřejmě i na dalších kontinentech…

Supermarket Lidl na Maltě omezil základní nákupy mouky, toaletního papíru a rostlinného oleje. Zákazníkům tvrdí, že dodávky byly „zachyceny v Rusku“.

Dovozci tohoto řetězce na ostrově varovali, že konflikt na Ukrajině má dominový efekt a že klíčové komodity z Ukrajiny a Ruska budou omezeny. Takový nedostatek nevyhnutelně povede ke zvýšení cen.

Hospodářská komora varovala, že zpracovatelský sektor je obzvláště zranitelný. Vzhledem k jejich téměř úplné závislosti na Ukrajině u položek jako je rýžový škrob, mohou mít výrobci problém. Mezi další produkty, které Malta dováží z Ukrajiny, patří oves, kukuřice a škrob, z nichž každá tato položka představuje více než 80 procent celkového dovozu.

V březnu byly nejprve základní potraviny, jako je mouka, dětská výživa, rostlinný olej a toaletní papír, omezeny pouze na jednu položku na zákazníka. Upozornění Lidlu nakupujícím však neuvádí důvod pro jeho přídělový systém.

Jaká jsou aktuálně omezení společnosti Lidl?

Ovocný sirup je omezen na pět položek na účtenku.

Zelenina konzervovaná v olejových a rajčatových omáčkách je také omezena na maximálně pět kusů.

Toaletní papír, kuchyňské utěrky a ubrousky jsou omezeny na tři položky.

Rostlinný olej (slunečnicový, kukuřičný, arašídový, řepkový) v nádobách o objemu 1 litr je omezen na 3 kusy na nakupujícího.

Větší nádoby s 5 litry rostlinných olejů jsou omezeny na jednu položku na zákazníka.

Zákazníci si mohou koupit pouze tři konzervy hovězího masa.

Dětská výživa byla omezena na tři kusy.

Mouka je omezena na pouhé tři kusy na účtenku.

Rusko a Ukrajina patří mezi největší světové dodavatele obilí. Podle Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD) představují obě země 53 procent světového obchodu se slunečnicovým olejem a semeny a 27 procent s pšenicí.

Ve Francii v rozhovoru pro rádio France Bleu v úterý prezident Macron připustil, že svět čelí „globální potravinové krizi“. Francouzský vůdce, který si myslí, že bude příští měsíc znovu zvolen, uvedl, že bude vydávat potravinové poukázky uprostřed prudkého nárůstu nedostatku pohonných hmot a obilí.

Je ironií, že Macron může být jedním z vůdců přímo zodpovědných za strašlivé důsledky, kterým svět nyní čelí, pokud jde o dodávky potravin, protože nerespektoval závazky, které jeho země podepsala k provádění minských dohod o uzavření mírového urovnání na Ukrajině.

Macron tak ovšem nejspíš jen dělal to, co dělat měl a s důsledky předem počítal. Vždyť spolu s kanadským premiérem Trudeauem patří ke Schwabovým nejoblíbenějším žákům….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Na Maltě začíná Lidl s přídělovým systémem, Francie o jeho zavedení začíná uvažovat

  1. přídělový systém přijde až potom, co dokončí okrádání střádalů inflací, s nákupy na lístky již máme bohaté zkušenosti. však v euprotektorátu již jsme. to půjde…..

  2. Hlavně když SPD chtělo zvýšit podíl českejch potravin tak je všichni málem sežraly co si to vůbec dovoluje říct, a za chvíli to dorazí i k nám s pětiblbcema to bude rychle hlavně že chtěj rozbít agrobarony, trochu si přirejpnu políčko

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout