Klimaalarmisté požadují na COP26 ukončení kapitalismu, osvobození černochů a zrušení policie

Klimaalarmisté požadují na COP26 ukončení kapitalismu, osvobození černochů a zrušení policie

Na sobotním shromáždění na George Square v centru Glasgow se sešla řada klimatických aktivistů, včetně těch z domorodých komunit v Jižní Americe, Asii a Africe, aby odsoudili západní imperialismus a údajný rasismus spojený se změnou klimatu.

Studentka medicíny na Edinburské univerzitě a klimatická aktivistka Mikaela Loachová uvedla, že rozhodnutí vlády Spojeného království pokračovat v projektech těžby ropy bylo horší než pokrytectví a prohlásila, že je to násilí.

„Toto jsou poslední možnosti,“ řekla a požadovala „odvážné“ kroky, kterými by čelili vládě.

„Musíme požadovat konec kapitalismu. Musíme požadovat ukončení bílé nadvlády. Musíme požadovat osvobození černochů. Musíme zrušit věznice a policii,“ prohlásila.

Loachová v květnu oznámila , že bude žalovat britský vládní úřad pro ropu a plyn, aby zastavila veřejné dotace pro energetické společnosti využívající fosilních paliv.

Výzkumník z University of Strathclyde a klimatický aktivista Fraser Stewart také tvrdil, že klimatické hnutí by se nemělo omezovat pouze na otázky životního prostředí, a uvedl, že „klimatická spravedlnost je sociální spravedlností“.

„Toto není jen krize klimatu nebo emisí, je to krize spravedlnosti, nerovnosti, chudoby, rasismu, klasifikace, práv pracujících a práv žen a každý průsečík mezi tím,“ vysvětlil Stewart.

Před demonstrací  klimatická aktivistka Greta Thunbergová prohlásila, že „klimatická spravedlnost znamená také sociální spravedlnost a pozvala všechny, zejména dělníky stávkující v Glasgow, aby se k nim připojili.

Během svého projevu švédská aktivistka řekla, že západní státy dluží „historický dluh“ takzvanému globálnímu jihu kvůli dědictví kolonialismu.

Všímáte si, jak je „dědictví kolonialismu“ házeno na všechny Evropany a vcelku na všechny bílé, včetně těch, kdo nikdy kolonie neměli? Všimli jste si také, že se nikdo neobrací třeba na Araby, kteří stále ještě využívají otroky? A všimli jste si také toho, že zatím nikdo z těchto „antirasistů“ nezmínil, že otrokářům prodávali v Africe černochy většinou opět černoši?

To vše se samozřejmě nehodí. Stejně tak se nehodí přiznat, že jen jedna taková konference zanechá poměrně značnou uhlíkovou stopu.

Tedy zajímaly by mne především tyto zásadní otázky: Proč nebyla celá klimatická konference organizována online? Jak velkou uhlíkovou stopu za sebou celá konference zanechá??

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 4.6]

One thought on “Klimaalarmisté požadují na COP26 ukončení kapitalismu, osvobození černochů a zrušení policie

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.