Francie: Před soudem dnes stanul muslim, který zavraždil mladou ženu a chtěl útočit na kostel

Francie: Před soudem dnes stanul muslim, který zavraždil mladou ženu a chtěl útočit na kostel

Bude konečně nějaký muslim odsouzen do vězení namísto toho, aby byl vyslán na odpočinek do psychiatrické léčebny a záhy propuštěn na svobodu? V případě, který se včera dostal před soud ve Francii, navrhuje obžaloba v odvolání zcela výjimečně doživotí…

Maximální trest byl v pondělí požadován pro alžírského studenta Sid-Ahmeda Ghlama (30), který byl souzen za vraždu mladé ženy a neúspěšný útok na kostel v dubnu 2015.

Sid-Ahmed Ghlam je velmi nebezpečný muž, který měl deviantní a paranoidní vizi svého náboženství, uvedla obžaloba v závěrečné řeči před pařížským odvolacím soudem v pondělí.

Prokuratura požadovala doživotí v kombinaci s 22letým bezpečnostním trestem a trvalým zákazem vstupu na francouzské území po vypršení trestu. U prvoinstančního soudu byl Sid-Ahmed Ghlam odsouzen přesně k tomuto trestu v roce 2020.

„Jeho cílem bylo šířit teror,“ stojí v obvinění proti němu. Během svého odvolání Ghlam zvráceně trval na svých lžích.“ V budoucnu se od něj nedá očekávat nic dobrého,“ dodali zástupci obžaloby. „Neměl odvahu se zodpovídat za své činy.“

Při několika příležitostech upozornili i na osud dcery oběti, které byly v době činu čtyři roky. V dopise, který přečetl její otec, J., nyní 11 letá dívka napsala, že musí přijmout svůj osud.

Sid-Ahmed Ghlam toho, aby přijal svůj osud, nebyl schopen, uvedla obžaloba. „Lhaní je součástí jeho způsobu života.“

Na rozdíl od soudu v prvním stupni Sid-Ahmed Ghlam přiznal, že cestoval do Sýrie, aby se setkal s vůdci Islámského státu, a uznal, že měl v úmyslu zabít farníky v kostele ve Villejuifu.

Zpočátku se Ghlam přiznal ke setkání se členy Islámského státu, i když v Turecku, a tvrdil, že chtěl jen „vyděsit“ farníky církve ve Villejuif (Val-de-Marne) v dubnu 2015.

V odvolacím řízení dále popřel, že by byl zodpovědný za vraždu Aurélie Chatelainové, která byla chladnokrevně zastřelena na parkovišti ve Villejuif. Ghlam ji zavraždil jen proto, že jí chtěl ukrást auto. Stejně jako v prvním případě Sid-Ahmed Ghlam tvrdil, že ne on, ale záhadný komplic, po kterém vyšetřovatelé nenašli žádné stopy, zabil 32letou matku.

Podle obžaloby byla na místě činu nalezena pouze krev a DNA Sid-Ahmeda Ghlama.

Po vraždě si Ghlam omylem poranil stehno, když si dal zbraň zpět na opasek. Toto zranění ho donutilo opustit svůj plán provést útok na kostel.

Antoine Casubolo-Ferro, další právník rodiny Chatelainových, odsoudil  skandální a bezohledné popírání  obviněného. „Proč se Sid-Ahmed Ghlam nepřiznal k vraždě Aurélie Chatelainové během procesu? Protože pravdou je, že nikdy neopustil ideologii Islámského státu,“ odpověděl právník.

„Nebudete odsouzen, protože jste muslim. Budete odsouzen, protože jste vrah,“ řekl Gérard Chemla, poslední právník občanských stran. Oba prokurátoři z Národní protiteroristické prokuratury (Pnat) také požadovali tresty vězení ve výši 15, 25 a 30 let pro jeho komplice, kteří s ním měli plánovat útok na kostel.

Mezi tyto komplice patří také Rabah Boukaouma, kterého obžaloba popsala jako „hlavního logistika“ operace, který byl u prvoinstančního soudu odsouzen k 30 letům vězení.

Zatímco obžaloba potvrdila svou žádost o prodloužení vazby pro Farida Brahamiho, který byl v prvním stupni odsouzen k 25 letům vězení, nechtěla prodloužit vazbu pro Abdelkadera Jalala, který byl v prvním stupni odsouzen k 15 letům vězení.

Jalal opakovaně tvrdil, že není terorista. Ve vězení je od dubna 2015 a s úlevou přivítal toto prohlášení.

Verdikt se očekává ve čtvrtek nebo v pátek.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Francie: Před soudem dnes stanul muslim, který zavraždil mladou ženu a chtěl útočit na kostel

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.