Kaddáfího syn chce vládnout Libyi – podaří se mu vstupní bránu džihádistů do Evropy stabilizovat?

Kaddáfího syn chce vládnout Libyi – podaří se mu vstupní bránu džihádistů do Evropy stabilizovat?

Pro Evropu je nadmíru důležité, kdo vládne v Libyi, neboť aktuálně právě odtud jde největší invaze do Evropy. Než došlo k rozvrácení Libye některými zeměmi NATO, v čele s Francií (za vydatné podpory USA a Obamy), byla země pro invazisty ze zbytku Afriky prakticky nedostupná. Pro občany zemí subsaharské Afriky tak nebylo vůbec jednoduché se do Evropy dostat. Nyní je naopak zcela rozvrácená Libye ideálním místem, s plně propustnými hranicemi a na severu velmi dobře organizovanými pašeráky, kteří pomáhají ilegály – za pomoci evropských podvratných neziskovek – dostat do Evropy.

Nyní o sobě dává vědět Syn Kaddáfího, za něhož se měli Libyjci mnohem lépe, než v rozvrácené zemi, jejíž část je dokonce ovládána ISIS. Budou mít Libyjci o syna vůdce, za jehož vlády byl klid, zájem? Pokud by byl zvolen, mohla by to být šance i pro Evropu. Je ovšem otázka, zda by dokázal již deset let ničenou zemi stabilizovat…

Saif al-Islam al-Kaddáfí, druhý syn bývalého libyjského diktátora Muammara al-Kaddáfího, je nejen naživu, ale podle exkluzivního rozhovoru pro New York Times by se rád vrátil do politiky a má prezidentské ambice. 49letý muž byl považován za možného dědice trůnu jeho otce. Po studiu v Británii, mimo jiné, z něj jeho vynikající angličtina a vzdělání udělaly slibného reformátora. Saifovou kariérou však otřáslo především takzvané arabské jaro v roce 2011 a následná vojenská intervence, která ukončila dvě desetiletí trvající vládu Muammara al-Kaddáfího a zemi rozvrátila.

Muž byl původně téměř zabit při náletu, ale tomuto útoku unikl jen se ztrátou dvou prstů. Pak byl zajat milicí, která ho ušetřila a roky ho držela v zajetí. Podle Saifa byl vůdce milice v roce 2014 rozčarován z “revoluce” a viděl příležitost u cenného vězně, který je nyní již několik let svobodným člověkem a plánuje politický comeback.

Jak poznamenává v rozhovoru pro New York Times, je obtížné posoudit dnešní podporu syna bývalého libyjského vládce, protože v zemi neexistují žádné průzkumy veřejného mínění. Není pochyb o tom, že deset let po pádu Muammara Kaddáfího je Libye stále v chaosu a mnoho lidí touží po době, kdy vládl alespoň pořádek.

“To, co se stalo v Libyi, nebyla revoluce. Říkejme tomu občanská válka nebo dny ďábla. Ale ne revoluce!” To prohlásil Saif na adresu vojenské intervence, při níž byl zabit jeho otec a po níž došlo k nekončícímu chaosu v celé zemi.

Je velmi sporné, zda vůbec bude schopen kandidovat ve volbách plánovaných na prosinec, což není v žádném případě zaručeno. Saif je hledaný Mezinárodním trestním soudem za svou roli při potlačování protestů a byl již dříve odsouzen k trestu smrti v nepřítomnosti u soudu v Tripolisu. Navzdory své pověsti reformně orientovaného politika stál v době krize při svém otci, varoval před krveprolitím ve svých televizních projevech a nebyl proti vydělávání peněz mimo jiné chovem bílých tygrů jako domácích mazlíčků.

Saif byl v titulcích novin už dříve a ani tehdy se netajil svými politickými ambicemi. Je to však poprvé za deset let, co otevřeně hovořil s tiskem a významnými mezinárodními novinami.

“Deset let jsem se držel dál od Libyjců. Pomalu se však musím vrátit. Je to jako striptýz,” vysvětlil v rozhovoru, ve kterém jeho autor také poznamenává, že Saif je populární právě kvůli jeho tajemnému chování.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Kaddáfího syn chce vládnout Libyi – podaří se mu vstupní bránu džihádistů do Evropy stabilizovat?

  1. Už som pred časom spomínal,že tzv. Arabskú jar iniciovala a zrejme aj financovala Saudská Arábia v spolupráci s EÚ a CIA. Za účelom rozvrátenia a zničenia relatívne sekulárnych a nezávislých režimov v Sýrii, Egypte, Tunisku, Líbyi. A vytvorenia permanentného chaosu a ich rýchlej islamizácie, ako aj uľahčenia ” vývozu” migrantov najmä do Európy /stalo sa roku 2015 a trvá dodnes/. Nemožno sa mimochodom čudovať,že paralelné pokusy o protesty vo vazalských štátoch oddaných USA /napr. Bahrajn a Katar / boli veľmi rýchlo potlačené…

  2. Tak nejspíše by bylo dobré, kdyby se Libye stabilizovala. Ovšem hlavní odpovědnost má Evropa, EU, a jednotlivé země včetně Itálie, sama za sebe. Pokud by chtěla invazi zastaví raz dva, ať vládne v Libyi kdokoliv, ale problém je, že se nechce, naopak se chce dovážet exotické oplodňovače a vrahy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.