JAR: Běloši hromadně prchají z Durbanu, situace se výrazně zhoršila, zničena je už celá rozsáhlá oblast (video)

JAR: Běloši hromadně prchají z Durbanu, situace se výrazně zhoršila, zničena je už celá rozsáhlá oblast (video)

Už dva dny probíhají v JAR nepokoje, o jejichž průběhu si můžete přečíst a shlédnout spoustu videí ZDE nebo ZDE. Od samého začátku je jasné, že oficiálně deklarované důvody nepokojů jsou jen zástěrkou, ve skutečnosti se jedná o rasovou, ale i kmenovou válku, čemuž nasvědčuje i další vývoj situace v zemi.

Durban je třetí nejlidnatější město Jižní Afriky po Johannesburgu a Kapském Městě a největší město v jihoafrické provincii KwaZulu-Natal. Zuluové, největší černošský kmen v zemi, tvoří také největší etnickou skupinu ve městě.  To, co mohlo začít jako politický protest, se zvrhlo v anarchii.

A Johannesburg Metro Police Department (JMPD) officer walks past the wreckage of burnt cars at a car showroom in Jeppestown district, Johannesburg, on July 11, 2021. - Several shops are damaged and cars burnt in Jeppestown, Johannesburg, following a night of violence. Police are on the scene trying to control further protests. It is unclear if this is linked to sporadic protests following the incarceration of former president Jacob Zuma. (Photo by LUCA SOLA / AFP) (Photo by LUCA SOLA/AFP via Getty Images)

Násilí a rabování, které vypuklo po zatčení bývalého prezidenta Jacoba Zumy minulý týden, se rozšířilo a zanechalo za sebou stopu zkázy. Sklady a supermarkety v Durbanu, jednom z nejrušnějších přepravních terminálů na africkém kontinentu a v centru dovozu a vývozu, byly vyrabovány nebo vyhořely.

neoblíbený prezident Ramaphosa

Durban je součástí metropolitní oblasti Thekwini, která zahrnuje sousední města a má asi 3,4 milionu obyvatel, což z kombinované obce činí jedno z největších měst na pobřeží Indického oceánu afrického kontinentu. Durban byl jedním z hostitelských měst Světové konference proti rasismu v roce 2009, mistrovství světa ve fotbale 2010 a může se pochlubit nejvyšším počtem nových dolarových milionářů ze všech jihoafrických měst, přičemž jejich počet se mezi lety 2000 a 2014 zvýšil o 200 procent. Město bylo nyní prakticky zredukováno na trosky loupeživými Zuluy.

Výtržníkům bylo zabráněno zapálit a podpálit pouze nemocnici plnou pacientů v Durbanu, protože násilí a ničení majetku pokračuje. Na R102 byli přepadeni záchranáři a sanitka převážející kriticky nemocného pacienta, který potřeboval kyslík, byla zasypaná cihlami. A v mainstreamových médiích je nespočet dalších podobných zpráv.

V Gautengu policie vede bitvy s lupiči, zatímco se násilné protesty stále šíří. Podle SAPS zemřelo nejméně 72 lidí.

Armáda SANDF byla nasazena v černošském městě Alexandra v Gautengu. Alexandra se náhodou nachází poblíž Houghtonu, jedné z nejdražších čtvrtí v Johannesburgu, kde žijí hodnostáři, bankéři a majitelé podniků ANC. FWM také obdržela zprávy očitých svědků o rozmístění armády kolem kritické infrastruktury v úterý večer.

Tým FWM v Johannesburgu byl překvapen, když ve středu ráno neviděl téměř žádná vozidla a žádné vojenské nasazení v jiných černých městech na obvykle rušných silnicích, zatímco nakupující stáli v dlouhých frontách, aby se zásobil potravinami v oblastech, kde byly některé obchody stále otevřené. Obří komplex Mall of Africa zůstal prozatím uzavřen. Tým se včera večer setkal se zátarasy ve městě Springs, které obyvatelé zřídili, aby nasměrovali dopravu od davů, které házely kameny.

Ani chladné období v Gautengu s teplotami pod bodem mrazu nezastavilo šíření zkázy země. V Durbanu byli lupiči zachyceni na kameře, jak kradou palivo z podzemní skladovací nádrže. Podle očitých svědků bylo téměř každé malé město v KwaZulu Natal zpustlé. Byly zbaveny všech služeb, bank, bankomatů, obchodů s potravinami a zdravotnického materiálu.

South African Police Services (SAPS) members arrest a looter at the Gold Spot Shopping Centre in Vosloorus, southeast of Johannesburg, on July 12, 2021. - South Africa said it was deploying troops to two provinces, including Johannesburg, after unrest sparked by the jailing of ex-president Jacob Zuma led to six deaths and widespread looting. Overwhelmed police are facing mobs who have ransacked stores. Six people have died, some with gunshot wounds, and 219 people have been arrested, according to a police tally issued before the army deployed. (Photo by GUILLEM SARTORIO / AFP) (Photo by GUILLEM SARTORIO/AFP via Getty Images)

Podle zdroje FWM nebylo ušetřeno jediné město a totální zkáza byla dokonána během 48 hodin. “Ukradli těžkou techniku na demolici mostů a zablokování silnic,” řekl zdroj. “Rozsah toho, co se stalo za 48 hodin, je nepochopitelný. Už nic nezbylo.”  Zdroj vyzval bělochy, aby se připravili na nejhorší, protože davy by se mohly brzy přesunout na venkov a zapálit jejich farmy. Zdroj dodal, že to zítra neskončí, protože se jedná o plánovaný útok..

Jihoafrická soukromá bezpečnostní společnost rozeslala svým klientům varování a také je vyzvali, aby nevycházeli ven, aby se drželi mimo silnice a udrželi své bezpečnostní systémy v chodu. To může být problém, protože mnoho systémů spoléhá na elektřinu, která nemusí fungovat, neboť státní energetická společnost Eskom varuje před výpadky elektrické energie.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

2 thoughts on “JAR: Běloši hromadně prchají z Durbanu, situace se výrazně zhoršila, zničena je už celá rozsáhlá oblast (video)

  1. Ako som už spomínal, od roku 1994 neexistuje v JAR sila , čo by dochádzala utláčaných a vraždených belochov ochrániť pred zločinmi černochov /a tiež pred nepokojmi, ktoré už naozaj prerastajú v občiansku vojnu/. Apartheid a trest smrti boli pre JAR od jej vzniku /1961/ prospešné, preto museli byť zrušené…

  2. Fakt hrůza. Jestli to policie a armáda nezvládnou, pak zemi převezmou válečníci Zulu. A “anti-rasisté” letos asi do Durbanu nepojedou (ČR již před tím účast odmítla).

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.