Miliony na velbloudí mezikulturní integrační projekt – i tak si lze ve Švédsku nakrást

Miliony na velbloudí mezikulturní integrační projekt – i tak si lze ve Švédsku nakrást

To, že se dnes granty a dotace dávají na kdejakou hloupost je všeobecně známá věc. Nicméně pokud se do daného projektu, na nějž žádáte grant přidá slovo „integrační“ a „mezikulturní“, k tomu je vše řízeno dvěma Somálci, máte grant ve výši mnoha milionů jistý. Obzvlášť pak v multikulturně „vyspělém“ Švédsku.

V roce 2014 obdrželo sdružení v Angered v Göteborgu miliony grantů od daňových poplatníků na vytvoření velbloudí farmy. Mělo se jednat o integrační projekt. Než byla farma dokončena, projekt zkrachoval a všechny peníze byly pryč. Nyní jsou tři žadatelé o grant stíháni za závažné účetní trestné činy a podvody.

Podle vyšetřování Švédské agentury pro hospodářskou kriminalitu se tři obvinění neobtěžovali k farmě vést jakékoli účetnictví. Po několik let bylo na velbloudí projekt vypláceno velké množství peněz z takzvaných integračních fondů od švédské veřejné služby zaměstnanosti a obce.

Vše nasvědčuje tomu, že peníze šly hlavně na jiné záležitosti, než budování ohlášené velbloudí farmy, včetně nákupu velbloudího mléka a cestování na velbloudí konference v Kazachstánu.

Velbloudí mléko bylo poté prodáno důvěřivým lidem v šarlatánské kampani, která slibovala, že by mohlo vyléčit autismus, rakovinu a další nemoci.

Lena Salo, manažerka rozvoje v oblasti řízení sociálních zdrojů v Göteborgu, byla jednou z těch, kteří projekt oslavovali jako integrační a zasloužili se o to, že byl financován z grantů ve výši 2,5 milionu SEK.

„Pokud to může pomůže získat zaměstnání, zejména Somálcům, kteří jsou v drtivé většině mimo trh práce, pak si myslím, že stojí za to projekt financovat,“ řekla.

Miliony byly tedy nakonec vyplaceny, nicméně před pár lety sdružení zkrachovalo. Pak už nezbyly žádné peníze. Žádná stavba původně údajně plánované rozsáhlé velbloudí farmy ve skutečnosti nikdy nezačala.

Dva muži somálského původu ve věku 77 a 23 let, kteří byly ústředními postavami celého podvodu s velbloudím centrem v Angeredu, jsou nyní obviněni ze závažných účetních deliktů. Spoluobviněným v této kauze je 65letý Švéd, který je obviněn z účetních trestných činů.

Jeden z obžalovaných souhlasí s tím, že účty neuchoval, protože neví, jak na to. Kromě účetních trestných činů jsou muži vyšetřováni také za závažné podvody související se ztrátami milionů získaných v grantech na projekt.

Nikdo z obžalovaných se ke zločinům nepřiznal.

Projekt velbloudí farmy vychvalovala spousta vysoce postavených politiků, kteří se tímto „mezikulturním a integračním“ počinem chlubili i v zahraničí. Od doby, kdy projekt zkrachoval a vyšly najevo závažné nesrovnalosti a především fakt, že se jednalo o podvod, titíž politici samozřejmě zarytě mlčí…

Předpokládám, že Somálci na možnost podvodu přes „mezikulturní integrační grant“ nepřišli sami. Nejspíš se jednalo o nápad jejich švédského komplice, který moc dobře věděl, na čem lze dnes nejlépe ve Švédsku „vytřískat majlant“ a je možné, že v tom jeli i ti, kdo tento nesmyslný grant schválili.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 5]

One thought on “Miliony na velbloudí mezikulturní integrační projekt – i tak si lze ve Švédsku nakrást

 1. Uff
  ?
  Kdybychom bývali zvolili Drahouše, tak by se v Jelením příkopu pásli velbloudi a na hradním nádvoří by se konaly přehlídky velbloudí krásy.
  Projekt by zaštítil Dominika Feri a pomáhala by mu Marie Feryna.
  ?
  Dominik má poslaneckou imunitu a tak by měl příjemnou jistotu, že neskončí v base.
  Naopak pro Marii, která je vlastně chlap, by byl pobyt v nápravném zařízení mezi samýma babama pravé požehnání.
  ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout