Zatímco Evropa trpí sankcemi, USA dováží rekordní množství ruského uranu

Zatímco Evropa trpí sankcemi, USA dováží rekordní množství ruského uranu

Sankce uložené zeměmi EU, které by se správně měly nazývat protievropské, neměly onen deklarovaný efekt, neboť Rusko si na mnohé produkty našlo odběratele jinde.

Zatímco Evropa tedy směřuje ke „zkáze“ díky účinkům sankcí, nějakou záhadou nazývaných protiruskými, USA v roce 2023 nakoupily od Ruska uran za rekordních 1,2 miliardy dolarů.

V loňském roce Spojené státy nakoupily největší množství uranu z Ruska, jaké kdy bylo zaznamenáno. Informovala o tom tisková agentura RIA Novosti s odvoláním na analýzu dat amerického statistického úřadu.

Tisková agentura vysvětlila:

„V prosinci 2023 schválila Sněmovna reprezentantů USA návrh zákona, který by zakázal dovoz nízko obohaceného uranu ruského původu, který bude v platnosti do roku 2040. Zákon by omezil dovoz nízko obohaceného uranu vyrobeného v Rusku nebo v zařízení registrovaném v Rusku.“

Nicméně podle návrhu zákona má americký ministr energetiky pravomoc zrušit zákaz po konzultaci s ministrem zahraničí a  ministerstvem obchodu, pokud nejsou k dispozici jiné zdroje dodávek uranu nebo pokud je dovoz ruského uranu do USA národním zájmem.

V této souvislosti Spojené státy dramaticky zvýšily své nákupy uranu v posledním měsíci loňského roku a od března loňského roku se rychle zdvojnásobily na rekordních 193,2 milionu dolarů.

Podle agentury vzrostly náklady na dodávky uranu v průběhu roku o neuvěřitelných 43 procent. Díky tomu si Rusko udrželo první místo v dodávkách uranu do USA a dokonce zvýšilo svůj podíl na dovozu.

Přestože USA vyjádřily svou „neochvějnou“ vůli opustit dodávky ruského uranu a přejít k jiným dodavatelům, zdá se, že nic podobného ve skutečnosti nechystají.

Podle analýzy obchodního portálu RBK také Spojené státy loni nakoupily v nemalém množství palladium a minerální hnojiva z Ruska.

„Také v roce 2023 USA dovezly z Ruska turbomotory v hodnotě 91 milionů dolarů, zatímco dodávky železných kovů se během roku šestkrát snížily na 201,5 milionů dolarů,“ uvádí se ve stejné zprávě.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 5]

One thought on “Zatímco Evropa trpí sankcemi, USA dováží rekordní množství ruského uranu

  1. Za blbost se vždy platilo, platí a platot budeevropští debilové mají jen to co chtěli, tak o co GO! To je stále nářku, tak už konečně pomalu vychcípejte jak si to Yankees přeje a bude klid, USSA bylo od vzniku zviklé jen vraždit a jelikož indiáni došli tak je na řadě evropa pod dohledem EU. Oni vás nahradí “ doktoři, ingeníři atd. atd. z adriky a jiných částí světa, kde se jich velice rádi zbaví.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout