Ukrajinská rodina shrábla 40 000 eur z německých sociálních dávek, přestože se téměř před rokem vrátila domů

Ukrajinská rodina shrábla 40 000 eur z německých sociálních dávek, přestože se téměř před rokem vrátila domů

Od samého počátku konfliktu na Ukrajině bylo jasné, že v mnoha případech šlo zřejmě nově příchozím především o získání tučných dávek. Ty se v mnoha zemích (i u nás) od začátku rozdávaly bez jakéhokoli prověření a mnohde to takto pokračuje dodnes.

Německo patřilo k zemím, kde byly dávky snad nejvyšší, což odpovídalo zvýšenému zájmu o tuto zemi ze strany Ukrajinců. Tamní sociální systém, už tak přetížený „obohacovači“ z Afriky a Středního a Blízkého východu, tak zaznamenal další nápor.

A jak se nyní ukazuje, tak mnozí Ukrajinci si zřejmě skutečně jen přijeli pro dávky, ze kterých si pak velmi dobře žijí na Ukrajině. A jistě se tak neděje jen v Německu. Lze předpokládat, že tento případ je jen špičkou ledovce.

Rodina ukrajinských uprchlíků odčerpala přibližně 40 000 eur z německých sociálních dávek, přestože se vrátila do své vlasti, aniž by o tom informovala německé úřady.

Matka se synem přijeli do Německa na jaře 2022, krátce po ruské invazi na východní Ukrajinu, a požádali o Bürgergeld – příspěvek pro německé občany.

Oba zpočátku bydleli v hostitelské rodině ve Šlesvicku-Holštýnsku, než byl k dispozici dotovaný byt a pro syna bylo schváleno místo ve školce financované daňovými poplatníky.

Krátce po jejich příjezdu uprchl z Ukrajiny také manžel a zůstal s nimi v bytě v Německu a manželé brzy čekali druhé dítě.

Po narození dítěte pobírala čtyřčlenná rodina sociální dávky ve výši 3 200 eur měsíčně, které zahrnovaly Bürgergeld, zlevněné nájemné a příspěvky na vytápění.

Focus Online uvedl, že rodina se na začátku roku 2023 rozhodla vrátit na západní Ukrajinu, kde zůstala téměř rok, než se ke konci roku vydala zpět do Německa, aby se vyhnula kruté ukrajinské zimě.

Během své téměř roční nepřítomnosti rodina neoznámila německým úřadům, že opustila zemi a pobírala 40 000 eur na státních dávkách financovaných daňovými poplatníky.

Nesrovnalosti si všiml hostitel ukrajinské rodiny v Německu, kterého kontaktovali po svém návratu s žádostí o pomoc se zajištěním místa ve škole pro jejich šestiletého syna, a matka z hostitelské rodiny, která uvedla, že se cítila být rodinou podvedena, upozornila úřady.

Místní úřad práce nyní údajně zahájil vyšetřování této záležitosti a zkoumá možná obvinění z podvodu.

Případ poukázal na významné nedostatky v systému dávek, pokud jde o ukrajinské uprchlíky, protože v současné době neexistuje žádné ustanovení, které by zajistilo, že rodiny, které pobírají dávky, stále pobývají v Německu.

Matka z hostitelské rodiny řekla německým médiím, že je extrémně obtížné sledovat polohu ukrajinských státních příslušníků, a vyjádřila obavy, že se nejedná o ojedinělý případ.

Objevují se zprávy, že mezi ukrajinskými uprchlíky kolují pokyny, jak se vyhnout německým úřadům a vrátit se domů, zatímco budou nadále dostávat finanční dávky.

Mluvčí Spolkového úřadu práce připustil, že systém je zranitelný vůči zneužívání, a uvedl, že Ukrajinci jsou povinni pravidelně navštěvovat úřady práce v Německu, ale že úřady práce rozhodují o konkrétním intervalu podle vlastního uvážení, což znamená, že špatné řízení by mohlo vést k tomu, že se Ukrajinci přihlásí k platbám a měsíce nebudou muset předkládat doklad o tom, že v zemi stále žijí.

Kromě toho by se mohli jednoduše vrátit do Německa na pohovor a pak se vrátit do své vlasti.

Další úskalí sociálního systému se týkají přiznání o příjmech a úsporách. Němci jsou povinni prokázat úspory a příjmy, aby měli nárok na dávky, ale i když je od ukrajinských státních příslušníků vyžadován doklad, nelze to potvrdit.

„Kontrola ve skutečnosti není možná“, vysvětlila Steffi Ebertová, vedoucí pracovního centra Schmalkalden-Meiningen v Durynsku.

Přibližně 700 000 ukrajinských uprchlíků v současné době pobírá sociální dávky v Německu, i když není jasné, kolik jich v zemi skutečně zůstává.

A jak je to asi u nás??

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 26 Průměrně: 4.8]

3 thoughts on “Ukrajinská rodina shrábla 40 000 eur z německých sociálních dávek, přestože se téměř před rokem vrátila domů

  1. Ukrošská mafia nie je o nič lepšia, než ktorákoľvek iná /nigérijská, marocká, cigánsko-maďarská, cigánsko-slovenská, poľská, talianska, kosovská, turecká, iránska, afganská, Sorosova atď./ Už aj pred začiatkom invázie sa len malé percento Ukrošov živilo v cudzine , teda aj na Slovensku, poctivo. A ten zradca a ožran Fico sem ešte chce naťahať pod debilnou zámienkou nedostatku pracovných síl 100 000 parazitov z „tretích“ krajín, a nielen Ukrajiny, pričom Orbán ich dováža už dlhé roky…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout