Zatímco EU přechází na solární energii a „ptačí mlýnky,“ Čína rozjela jaderný reaktor 4. generace

Zatímco EU přechází na solární energii a „ptačí mlýnky,“ Čína rozjela jaderný reaktor 4. generace

Evropa má být zničena – a k tomu má vydatně posloužit EU a vylhaná klimatická agenda. Pro totální likvidaci evropské prosperity úplně postačí pokračující výměna obyvatel, záměrná nesoběstačnost a energetická chudoba, která přispěje ke zničení konkurenceschopnosti našeho kontinentu – a to jak v oblasti průmyslu, tak zemědělství.

Přechod na tzv. „obnovitelné energie“ na úrovni, jakou aktuálně předvádí Německo, znamená ne jeden, ale tisíce kroků zpět – blíž ke středověku. To je ten nerůst, často zmiňovaný Římským klubem.

Jak asi dopadne Evropa ve srovnání s takovou Čínou, kterou klimatické šílenství ani v nejmenším nezajímá?

Jaderná elektrárna Shidaowan je v provozu od prosince a dodává jadernou energii.

Jde navíc o elektrárnu 4. generace, takže různí zelení a pirátští odpůrci jaderné energetiky se v takovém případě nemohou ohánět nesmysly o možných důsledcích v podobě katastrofy jako byla ta černobylská.

Tyto elektrárny mají mnohem lepší zabezpečení  a  jsou také ekologičtější než nyní velmi propagované větrné elektrárny, jejichž provoz již jen v Evropě stál život desítky milionů ptáků a stamiliony stromů, nemluvě o dopadech na zdraví lidí, kteří žijí v jejich okolí.

Základním konceptem některých z těchto nových reaktorů je, že mohou pracovat s jaderným odpadem z minulosti a dokonce i s materiálem z jaderných hlavic. To znamená, že můžete vyčistit prostředí a pokročit v jaderném odzbrojení. 

K takzvané jaderné katastrofě nemůže dojít, protože reaktory se v případě havárie samy odstaví a ochladí. Obávaná, nezastavitelná, permanentní jaderná reakce již není možná. 

V Číně se výše zmíněný projekt v Shidaowan spoléhal na technologii HTR-PM, plynem chlazený vysokoteplotní reaktor, jednu z několika možností pro reaktory IV. generace. 

 

HTR-PM se vyznačují bezpečností a účinností. Palivo je v kuličkách, ne v tyčích. Tyto kuličky mají průměr asi 6 cm a obsahují částice paliva. Obklopené grafitem snesou teploty až 2500 stupňů Celsia. Teplota v reaktoru zůstává omezena na 750 stupňů Celsia. Tím se zabrání úniku radioaktivního materiálu.

Helium se používá pro chlazení a odvod tepla. Dosahuje vyšších teplot než tradiční chladicí kapaliny, umožňuje použití běžných parních turbín a zvyšuje účinnost. HTR-PM jsou také považovány za odolné proti roztavení. 

Pokud helium selže, reaktor se automaticky vypne. Riziko hrozí pouze v případě, že se dovnitř dostane vzduch nebo vlhkost. Grafit by se pak mohl vznítit a uvolnit radioaktivitu.

Každá z použitých kuliček odpovídá energii 1,5 tuny uhlí. Čínský reaktor v Shidaowan obsahuje až 430 000 těchto kuliček. Reaktory by měly mít možnost pokračovat v doplňování paliva za provozu bez nutnosti odstavení nebo snížení výkonu.

Stavba byla zahájena v roce 2012. Zkušební uvedení do provozu proběhlo v prosinci 2021. Nyní začíná komerční využití. Čína tak světu ukazuje dobu, za kterou lze pokročilý projekt tohoto typu realizovat. Náklady na stavbu jsou 643 milionů eur. 

V Shidowanu jsou ve výstavbě další reaktorové bloky, pro které byla zvolena poněkud konvenčnější technologie (2x PWR typu CAP1400 a 2x PWR typu HPR1000). 

Je to pochopitelné, protože technologie HTR-PM se musí v praxi osvědčit. Čína však již uvedla do provozu další, větší reaktorový projekt využívající „novou“ technologii. HTR-PM600 je plánován se šesti bloky reaktoru HTR-PM.

Západ nemá jinou možnost než hrát roli diváka, zatímco Čína zdokonaluje technologii, která byla vyvinuta na Západě před desítkami let. V případě reaktoru s kulovým ložem začal teoretický vývoj v USA ve 40. letech 20. století a konečnou implementaci přinesl Němec Rudolf Schulten v 60. letech. 

Projekt předchůdce dnešních čínských reaktorů probíhal v německém Jülichu v letech 1966 až 1988 s mírně odlišnou konfigurací a vyšší provozní teplotou. Čína ukazuje, že technologie může pokročit bez protivědecké klimatické ideologie v pozadí.

Počáteční vývoj však zaznamenal i neúspěchy. Při prvotních testech tohoto typu elektrárny v německém Jülichu, došlo k únikům a poškození elektrárny.

V populaci se zvýšil výskyt leukémie a bylo také zjištěno o 64 procent více případů rakoviny štítné žlázy. To bylo přičítáno neplánovanému úniku radioaktivity v reaktoru, ačkoli nebyl nikdy přesvědčivě prokázán. 

Šetření odhalilo nedostatečné monitorování aktivní zóny reaktoru a nepřijatelně vysoké teploty. Tyto problémy však byly v Číně vyřešeny. Problémem v Německu mohlo být využití méně používané technologie a více lidských chyb a zastírání.

Další zkušební závody tohoto typu reaktoru s HTR-10 byly v Číně, kde svou funkčnost prokázaly v roce 2003, a od roku 1999 je v provozu zkušební reaktor v Japonsku.

Existuje pár dalších konceptů z generace IV , které jsou slibné – v mnoha případech jsou napřed Rusko nebo Čína.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 25 Průměrně: 4.8]

4 thoughts on “Zatímco EU přechází na solární energii a „ptačí mlýnky,“ Čína rozjela jaderný reaktor 4. generace

 1. šikmoočka deklarovala 4mimuty a 14minut trvání fůzní reakce. naši hlavouni mlčí. evropský projekt iter je v mega skluzu a černá díra na finance. mohou dosáhnout miliony stupňů celzia, víc než příroda ale nemohou udělat větší hustotu. na tom se to vše točí. ja si myslím, že to celé bude fiasko.. ale toho se už nedožiji… libtardům zůstanou jen dluhy a syfilis…čest práci.

 2. Zachytil som správu, že Číňania vyvíjajú večné mobily na jadrový pohon bez nutnosti nabíjať… rád by som sa toho dožil, aj keď už nie som najmladší. Ach, či im závidím toľko vecí! Okrem trvalej prosperity a najvyspelejšej techniky na svete napríklad trest smrti ,neexistenciu ústavného a ľudskoprávneho súdu, neexistenciu mimovládok a koncepcie „ľudských práv“, tvrdý postup voči agentom CIA /Tibeťania, Fa-lun-kungáči/ a teroristom plateným Saudskou Arábiou /hlavne Ujguri/, prevýchovné tábory … Mimochodom, dalajláma je gay a pedofil! Aj preto sa tak často a rád spolu s vodkyňou Ujgurov zúčastňoval Havlových orgií, vrátane sexuálnych.

 3. Verím,že Čína vyženie amerických okupantov z Tchaj-wanu do takých 2-3 rokov. A tamojších zradcov lojálnych „demokracii“ bez milosti popraví.

 4. Cinani pracuji na Thoriovem reaktoru jiz 15 let. Je to disruptivni technologie ktera prinese zlevneni elektricke enerige o cca 80%. Brano ceny pred 3 lety.

  Dalsi dechberouci skutecnost je ze Thorium je dnes odpad pri rafinaci vzacnych zemin. tj. Cina ma jiz dnes na skladkach doslova haldy Thoria ktere se stanou palivem na tisice let, cimz opet poklesne cena eletrininy (v cine). Cena paliva bude pro Cinu nula.
  Dnes jsou v provozi prvni testovaci (akademicke-vyzkumne) reaktory tohoto noveho typu, komercni reaktory se ocekavaji kolem roku 2030.

  Cely vyvoj probiha za ohlusujiciho ticha zapadnich medii.
  Vice napr. zde :
  https://en.wikipedia.org/wiki/TMSR-LF1

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout