Vyjádřeno  v jednom obrázku: Jak se Rusko vysmívá sankcím USA a EU

Vyjádřeno v jednom obrázku: Jak se Rusko vysmívá sankcím USA a EU

Po odchodu jedněch trhů přišly druhé. To je jasná odpověď na to, jak sankce fungují. A jisté je, že Rusko se sankcemi dlouhodobě počítalo, ostatně, země se „vytrénovala“ již v roce 2014 při úplně první vlně sankcí, která Rusko přiměla mimo jiné i k potravinové soběstačnosti.

Sankce tak ublížily spíš zemím, které je uvalily, neboť bylo nutné najít nové trhy, zejména pro ropu a plyn. Šlo však většinou o zdroje vzdálenější a dražší, přičemž z některých zemí jsou „zdemokratizované“ ruské komodity nakupovány s přirážkou.

Bezprecedentní sankce USA a EU vůči Rusku tedy neměly žádný dopad na vývoz ropy z Ruska ani na příjmy z něj. Kdo je příjemcem?

Reuters hlásí, že Rusko vyváží téměř veškerou svou ropu do Číny a Indie:

Téměř veškerý ruský vývoz ropy byl letos odeslán do Číny a Indie, uvedl ve středu vicepremiér Alexander Novak poté, co Moskva reagovala na západní ekonomické sankce rychlým přesměrováním dodávek z Evropy.

Rusko úspěšně obcházelo sankce na svou ropu a odklánělo toky z Evropy do Číny a Indie, které dohromady představovaly asi 90 % jeho vývozu ropy, řekl státní televizi Rossija-24 Novak, který má na starosti energetický sektor země.

Uvedl, že Rusko již začalo navazovat vztahy s asijsko-pacifickými zeměmi předtím, než Západ zavedl sankce proti Moskvě po začátku konfliktu na Ukrajině v únoru 2022.

„Pokud jde o ta omezení a embarga na dodávky do Evropy a USA, která byla zavedena… To jen urychlilo proces přeorientování našich energetických toků,“ řekl Novak.

Řekl, že podíl Evropy na ruském vývozu ropy klesl z přibližně 40-45 % na pouhých 4-5 %.

„Hlavními partnery v současné situaci jsou Čína, jejíž podíl vzrostl na přibližně 45-50 %, a samozřejmě Indie… Dříve do Indie v podstatě neexistovaly žádné dodávky; za dva roky se celkový podíl dodávek do Indie vyšplhal na 40 %,“ uvedl Novak.

Čísla jsou uvěřitelná. Poptávka po ropě rozhodně neklesla. Jediné, co sankce udělaly, bylo, že si vynutily posun v globálních dodavatelských řetězcích.

Posun dodavatelských řetězců stál Rusko náklady, ale také Evropu a USA. Zvýšené náklady znamenaly vyšší cenu ropy pro všechny.

Počet ekonomů, kteří prosazovali, aby byla stlačena cena ruské ropy (a pouze ruské ropy), byl ohromující.

Dohoda, které bylo dosaženo v časných ranních hodinách třetího dne summitu G7 na zámku Elmau v bavorských Alpách, následovala po rostoucí frustraci západních zemí, že jejich embarga na ruskou ropu měla kontraproduktivní účinek v podobě zvýšení globální ceny ropy.

To vedlo k situaci, kdy Moskva nakonec vydělá více peněz na svou válečnou truhlu a kdy reakce na trhu s ropou pomohou řídit rychlou inflaci.

V prohlášení vedoucích představitelů byla tato volba nakonec konkrétně označena za preferovanou volbu.

„Zvážíme řadu přístupů, včetně možností možného úplného zákazu všech služeb, které umožňují přepravu ruské ropy a ropných produktů přepravovaných po moři po celém světě, pokud ropa nebude nakupována za cenu nebo pod cenou, která bude dohodnuta po konzultacích s mezinárodními partnery,“ uvádí se v prohlášení.

G7 nechce, aby Rusko prodávalo ropu, ale pokud se jim to podaří, cena musí vzrůst, pokud se produkce jinde nezvýší nebo neklesne poptávka.

Lídři G7, zejména Biden a Macron, neustále zdvojnásobují své hloupé a hloupější nápady.

Navzdory zjevné stupiditě tohoto plánu někteří prominentní ekonomové tuto myšlenku podpořili. Ministryně financí a bývalá předsedkyně Fedu Janet Yellenová se pod myšlenku kartelu podepsala.

Tuto myšlenku prosazoval i bývalý prezident ECB Mario Draghi. Dalším, ne tak brilantním sankčním schématem Západu, bylo odepření pojištění lodím převážejícím ruskou ropu.

Rusko reagovalo nákupem řeckých lodí a následnou přepravou ropy bez pojištění na svých vlastních lodích, místo aby platilo ostatním. Uprostřed noci vyložili ropu do velkých čínských ropných tankerů.

To, že Rusko nemuselo platit za pojištění a používalo vlastní lodě, pomohlo ruským ziskům, i když cena, kterou Rusko získalo, byla o něco nižší.

Navzdory totálním neúspěchům 22. prosince 2023 informační list Bílého domu vysvětluje, že Bidenova administrativa rozšiřuje americké sankční pravomoci, aby se zaměřily na finanční zprostředkovatele ruské válečné mašinérie:

Prezident Biden dnes podepsal nový exekutivní příkaz (EO), který posiluje americké sankční orgány proti finančním zprostředkovatelům ruské válečné mašinérie.

EO dává zahraničním finančním institucím jasně najevo, že riskují ztrátu přístupu k americkému finančnímu systému, pokud zprostředkují významné transakce týkající se ruské vojensko-průmyslové základny. E.O. také poskytuje pravomoc rozšířit zákazy dovozu do USA na určité ruské zboží.

Co udělal Biden a jeho loutky v EU? Zablokovali dovoz diamantů a mořských plodů.

Jo, takhle se bude Rusko plazit po kolenou. Kupuje teď ruské mořské plody někdo jiný než Čína?

27. prosince New York Times informovaly, že indický velvyslanec se setkal s Putinem, čímž obešel tlak Západu

Prezident Vladimir Putin se ve středu setkal s indickým ministrem zahraničí v Kremlu a zdůraznil pokusy Ruska prolomit izolaci od Západu tím, že se přikloní ke stále mocnějšímu asijskému národu.

Navzdory snahám Bidenovy administrativy prodražit podporu Ruska se američtí představitelé vyhnuli otevřené kritice Indie. Místo toho se prezident Biden a další dvořili panu Modimu, a dokonce ho v létě přivítali na státní večeři.

Tyto námluvy pokračovaly i poté, co američtí představitelé orgánů činných v trestním řízení v listopadu obvinili indické představitele ze spiknutí atentátu na amerického sikhského aktivistu ve Spojených státech.

Nové Dillí je silně závislé na Rusku, pokud jde o největší část jeho dovozu zbraní, a Moskva pomohla Indii vybudovat jaderné a vesmírné kapacity od nuly.

„Obrana, jaderná energie a vesmír jsou obvykle spolupráce, kterou děláte pouze se zeměmi, ke kterým máte vysoký stupeň důvěry,“ řekl Jaishankar v úterý v Moskvě členům indické diaspory.

Během úterní návštěvy pana Jaishankara se Indie a Rusko dohodly na výstavbě budoucích energetických bloků jaderné elektrárny Kudankulam v jižní Indii, která je budována s pomocí Ruska. Výstavba elektrárny byla zahájena v březnu 2002. Očekává se, že začne fungovat na plnou kapacitu v roce 2027.

Rusko potřebuje zejména počítače a mikročipy. Čína a Indie potřebují ropu. Obě země kašlou na americké sankce.

Rusko nyní dostává součástky z Číny a Indie výměnou za ropu. Rusko dříve tyto výrobky dostávalo z EU a USA. Tak těžce selhaly sankce.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 23 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Vyjádřeno v jednom obrázku: Jak se Rusko vysmívá sankcím USA a EU

  1. Ruský obyčejný lid trpí .Všem se vysmívají globalisté který Rusko přes Putina ovládají ,ždímají a baví se u sankcí i u války jak se Slované mezi sebou zabíjí ,ještě si to i financují . Všechny tahy /pandemie, války, kolapsy ,sankce/ jsou léta naplánovány a řízeny v duchu marxizmu k ovládání i vyhubení lidstva. Podívejte se na tu hru a mocenské struktury z vrchu a uvidíte to jasně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout