Další nákladní loď převážející lithiové baterie hlásí požár

Další nákladní loď převážející lithiové baterie hlásí požár

Již několik lodních společností odmítá převážet elektromobily a zdá se, že brzy se bude podobný zákaz týkat i baterií jako takových. Ty totiž poměrně často podlehnou samovznícení, přičemž uhasit takový požár pak není příliš jednoduché. O tom se ostatně přesvědčilo již několik lodí převážejících elektromobily či podzemních garáží, ve kterých se vzňalo elektrické auto.

Nyní vzplanula další loď, tentokrát ovšem převážející lithiové baterie. Ty se tak možná po elektromobilech stanou dalším sortimentem zapovězeným pro dopravu u vybraných lodních společností…

Požár byl nahlášen na 125 metrů dlouhé nákladní lodi převážející lithium-iontové baterie z Vietnamu. Americká pobřežní stráž pomáhá plavidlu, které bylo v pátek odkloněno do Dutch Harbor na Aljašce.

Ve čtvrtek kolem 04:40 místního času obdrželo velitelské středisko 17. okrsku pobřežní stráže v Juneau hlášení od „Genius Star XI“ o požáru na palubě. Tísňové volání bylo uskutečněno asi 362 kilometrů jihozápadně od Dutch Harbor.

Pobřežní stráž vyslala na pomoc plavidlu Lockheed HC-130 z letecké stanice Kodiak a kutr pobřežní stráže. Poznamenala, že kolem lodi převážející lithium-iontové baterie bude zřízena bezpečnostní zóna.

Data agentury Bloomberg ukazují, že Genius Star XI odplul z Vietnamu na začátku tohoto měsíce se zastávkou v přístavu San Diego. Od soboty je plavidlo nyní u pobřeží holandského přístavu.

Nákladní loď vlastní společnost Wisdom Marine Group z Tchaj-peje na Tchaj-wanu. Mluvčí společnosti řekl agentuře AP News, že 19 členů posádky nebylo zraněno.

Společnost varovala před „potenciálním rizikem exploze“ a uvedla, že nákladový prostor, prostor na lodi pro skladování a přepravu nákladu, byl udržován zapečetěný.

V tiskové zprávě kapitán Chris Culpepper, velitel pobřežní stráže v sektoru Anchorage, napsal: „Bude to pokračující týmová práce, protože pracujeme na bezpečném uhašení požáru, poskytnutí veškeré nezbytné lékařské péče posádce a zmírnění nebezpečí spojeného s požárem na palubě.“

V letošním roce došlo k sérii požárů lithiových baterií na komerčních plavidlech. Naposledy k tomu došlo v červenci, kdy dopravní loď zažila u holandských břehů požár, při němž zahynul jeden člen posádky. K požáru došlo po vznícení elektromobilu.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.9]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout