Monsanto, nyní náležející firmě Bayer, bylo odsouzeno k trestu ve výši 1,5 miliardy dolarů v posledním případu rakoviny z Roundupu

Monsanto, nyní náležející firmě Bayer, bylo odsouzeno k trestu ve výši 1,5 miliardy dolarů v posledním případu rakoviny z Roundupu

Monsanto bylo odkoupeno firmou Bayer v době, kdy bylo známo, že tuto firmu produkující mimo jiné pesticidy, čeká značné množství žalob zejména (ale nejen) kvůli zjištěným vedlejším účinkům Roundupu, jednoho z nejpropagovanějších výrobků firmy.

Proto by se mohlo zdát, že se nejednalo o příliš výhodnou koupi, jenže na druhou stranu se příliš zapomíná na to, že Monsanto již dříve odkoupilo ohromné množství kvalitní půdy po celém světě. A to byl zřejmě jeden z hlavních důvodů převzetí firmou Bayer.

Porota v Missouri nařídila divizi Monsanto společnosti Bayer AG zaplatit více než 1,5 miliardy dolarů jako odškodné třem bývalým uživatelům herbicidu Roundup.

Toto rozhodnutí, které je jednou z největších soudních proher Monsanta v pětiletém soudním sporu o herbicid, vyvolává nové otázky o bezpečnosti kontroverzního produktu a budoucích právních výzvách společnosti.

V pozdním pátečním rozhodnutí porotci přiznali Jamesi Draegerovi, Valorii Guntherové a Danu Andersonovi 61,1 milionu dolarů jako skutečné odškodné a ohromujících 500 milionů dolarů jako represivní náhradu škody.

Tvrdili, že roky používání Roundupu na jejich pozemcích vedly k non-Hodgkinovým lymfomům. Tento verdikt je jedním z největších proti americké korporátní žalobě v tomto roce.

Představitelé společnosti Bayer v sobotu uvedli, že američtí soudci povolili to, co považují za nesprávnou charakteristiku regulačních rozhodnutí o bezpečnosti Roundupu.

Navzdory nedávným vítězstvím žalobců společnost tvrdí, že je i nadále přesvědčena o zvrácení těchto verdiktů, a odvolává se na pokračující regulační podporu glyfosátu, hlavní složky Roundupu.

Společnost Bayer plánuje do konce roku postupně vyřadit glyfosát z amerického spotřebitelského trhu.

Společnost Bayer ve svém prohlášení také uvedla, že americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) nadále považuje Roundup a jeho hlavní složku, glyfosát, za bezpečný a federální odvolací soud nedávno podpořil zamítnutí výzev, aby společnost Bayer zahrnula bezpečnostní varování na  lahvičky produktu.

Společnost souhlasila s přechodem z verze Roundupu obsahujícího glyfosát na nové aktivní složky na hubení plevele na americkém spotřebitelském trhu do konce roku. 

Trestní nález v případu Missouri může být snížen, protože rozhodnutí Nejvyššího soudu USA obecně omezují takové odškodnění na desetinásobek skutečné náhrady škody.

Monsanto se však již dříve dočkalo značných náhrad škody v podobných případech, včetně verdiktu ve výši 2 miliard dolarů v Kalifornii, který byl později snížen na 87 milionů dolarů.

Společnost Bayer, která získala Monsanto v roce 2018, vyčlenila až 16 miliard dolarů na více než 100 000 případů žalob na Roundup. Právní problémy společnosti přesahují rámec Roundupu a zahrnují i další produkty Monsanta, jako jsou toxické PCB.

Vzhledem k tomu, že se na obzoru rýsují další soudní procesy v Arkansasu a Delaware, právní prostředí společnosti Bayer se zdá být stále nejistější.

Žalobci ve většině případů Roundupu tvrdí, že Monsanto si bylo vědomo potenciálních karcinogenních vlastností glyfosátu a snažilo se tuto informaci potlačit. Interní dokumenty odhalily snahy představitelů Monsanta ovlivňovat vědecké studie podporující bezpečnost glyfosátu.

To jsou verdikty, na které se Bayer může těšit v budoucích soudních procesech,“ řekl dallaský právník Jay Utley. „Monsanto tolik let páchalo zlo při prodeji Roundupu, že je potěšitelné, když porota uznala toto provinění a potrestala je za něj.“

Případ z Missouri, který svedl dohromady žalobce z celých Spojených států, ilustruje široké používání a dopad Roundupu. Různorodé zázemí žalobců, od zahradníků až po majitele domů, podtrhuje široký dosah herbicidu a potenciální rozsah jeho účinků na zdraví.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout