USA: V zápasech brazilského  jiu-jitsu v ženské kategorii už najdete téměř samé biologické muže

USA: V zápasech brazilského jiu-jitsu v ženské kategorii už najdete téměř samé biologické muže

Ukazuje se, že mnozí z nás měli pravdu, když jsme předpovídali, že ženské sporty si za současných podmínek plně převezmou muži. Nejprve k tomu samozřejmě dojde v silových sportech – bojové umění, atletika, plavání, cyklistika apod. – a později již ženský sport zcela zanikne.

Ovládnou ho totiž muži, kteří se prohlásili za ženy. Bude samozřejmě záležet i na přístupu světové federace daného sportu, neboť v případě mezinárodních soutěží určují pravidla právě zastřešující organizace.

Na nedávných závodech brazilského jiu-jitsu byste v ženské kategorii příliš žen nenašli. Mnohé se totiž rozhodly raději nesoutěžit, než aby se nechaly zbít muži…

Zápasnice vystoupily na veřejnost s odhalením, že mužští sportovci, kteří tvrdí, že jsou transgender, zcela převládli ženské kategorie, takže se v mnoha případech obávají o svou bezpečnost.

Jeden z mužů, Corissa Griffith, si z turnaje v Georgii 21. října odvezl čtyři zlaté medaile v ženské kategorii.

Severoamerická grapplingová asociace (NAGA) je největší grapplingovou asociací na světě a zprostředkovává standardy a turnaje v různých bojových uměních, včetně brazilského jiu-jitsu.

Ale zatímco NAGA poskytuje soutěžní kategorie pro muže a ženy od svého založení v roce 1995, v poslední době se stala předmětem kontroverze poté, co bylo zjištěno, že řada sportovkyň byla spárována s biologickými muži, kteří se prohlásili za ženy.

Tomuto problému se poprvé dostalo široké pozornosti v září poté, co se zjistilo, že sportovkyně brazilského jiu-jitsu nebyla informována, že bude soutěžit proti muži.

Taelor Moore zveřejnila na svém Instagramu klip ze svého zápasu s Jamesem „Alice“ McPikem a poznamenala, že mezi nimi byl váhový rozdíl 65 liber.

Poté, co se klip stal virálním, byla NAGA vyzvána, aby vydala prohlášení, v němž objasnila své zásady týkající se zahrnutí  mužů do ženské kategorie.

„NAGA nevyžaduje, aby biologické ženy soutěžily s transgender ženami. Místo toho dáváme na výběr biologickým ženám, a pokud odmítnou, soutěží v divizi pouze s jinými biologickými ženami.“

Ale navzdory tvrzení, že měla zavedenou politiku, která vyžadovala, aby sportovkyně byly informovány, mnohé ženy potvrzují, že NAGA pokračovala v párování žen s biologickými muži bez jejich vědomí a v mnoha případech je připravila o možnost odhlásit se.

Profesionální bojovnice  Jayden Alexanderová a Ansleigh Wilková v rozhovoru pro Reduxx zdůraznily své zkušenosti s bojem proti mužům bez předchozího varování, dokud nevstoupí na žíněnku.

„Upřímně jsem si nikdy nemyslela, že by se to mohlo stát v kontaktním sportu, zvláště ne v mém kontaktním sportu,“ řekla Alexanderová, která je držitelkou modrého pásu v brazilském jiu-jitsu.

„Když jsem ho uviděla, byla jsem tak šokovaná, že jsem nevěděla, jak reagovat.“

Alexanderová i Wilková bojovaly proti Cordelovi Gregorymu z Temporal Brazilian Jiu-Jitsu Academy, který je jedním z mnoha biologických mužů, kteří se v současné době účastní ženských turnajů NAGA.

Obě ženy popisují, že se o tom, že budou soutěžit proti muži, dozvěděly až příliš pozdě během jejich červencových turnajů.

„Velmi rychle jsem si uvědomila, že ho nemůžu přemoci, jako většina dívek,“ dodala Wilková, která je držitelkou hnědého pásu v brazilském jiu-jitsu a trenérkou.

„No, samozřejmě, protože to nebyla holka! Nedlouho poté jsem musela odehrát druhý zápas, při kterém Cordel dostal záchvat vzteku. Upřímně jsem se bála, že mě udeří, až natáhnu ruku, abych si s ním potřásla (viz obrázek níže).“

Obě ženy také poznamenávají, že zkušenost z boje s mužem byla výrazně odlišná od boje se ženou.

„Faktem je, že měl mužskou sílu. Trénuji s muži a ženami a rozdíl je obrovský,“ vysvětluje Alexanderová. „Po zápase s Cordelem jsem seděla na žíněnce a brečela, když mi spoluhráčky masírovaly křeče v předloktí.“

Ale navzdory zářijovému tvrzení NAGA, že její politikou bylo informovat sportovkyně, pokud je jejich konkurentem biologický muž, si hlídací psi všimli, že se nezdá, že by k vynucování této politiky docházelo, a to ani od jejich zářijového oznámení.

„Pravidlo je účinné pouze tehdy, pokud se jím federace bude řídit, a co je nejdůležitější, bude ho vymáhat,“ říká Marshi Smithová, spoluzakladatelka Nezávislé rady pro ženské sporty (ICONS).

Poznamenala, že 21. října byla zápasnice dokonce přinucena bojovat ne s jedním, ale se dvěma biologickými muži během turnaje.

Danielle Lenane, jedna z mála žen zapojených do soutěže, byla nucena bojovat s Cordelem Gregorym a Corissou Griffithem, který reprezentoval Odyssey Jiu-Jitsu.

Po zápase Lenane požádala, aby byl její záznaml vymazán od všech známek toho, že bojovala s kterýmkoli z mužů.

Smithová řekla, že během turnaje 21. října se v některých ženských divizích zúčastnilo více mužů než žen.

V ženském zápase No-Gi ve váhové kategorii 160-169 liber se zúčastnili pouze muži – Griffith a Gregory si domů odnesli medaile.

Jayden Alexanderová říká, že ona a další ženy měly soutěžit na turnaji 21. října, ale odstoupily poté, co viděly, kolik mužů se zapojilo.

„Nebyl tam jen jeden, ale dva muži, kteří byli přihlášeni do skupiny, do které jsme se já a několik dalších žen měly přihlásit, ale nemohly jsme to udělat, protože jsme nechtěly jít proti mužům,“ vysvětluje Alexanderová.

„A to, že muž může přijít a přihlásit se do ženské kategorie a odradit nás od toho, abychom vůbec mohly soutěžit, je naprosto srdcervoucí a upřímně děsivé.“

Ansleigh Wilková potvrdila  názor Alexandrové a dodala, že většina účastnic se cítí neschopná hlasitě protestovat proti politice genderové sebeidentifikace.

„Většina žen se bojí o této záležitosti vůbec mluvit. Nechtějí být označeny za bigotní nebo transfobní,“ řekla Wilková.

„Je tu tolik dívek, které se teď prostě nepřihlásí, protože odmítají soutěžit s muži. Ženský sport přestane existovat, pokud to tak půjde dál. Medaile, rekordy a peníze budou ženám okamžitě odebrány.“

Marshi Smithová podobně poznamenává, že ženy se ze soutěží samy vylučují, ale že pokusy formálně podat stížnost na to, že jsou spárovány s muži, se setkaly s odmítáním.

„Mluvila jsem se čtyřmi ženami, které všechny bojovaly s mužskými bojovníky v bojovém sportu Jiu Jitsu. Jsou extrémně rozrušené. Píší e-maily vedení federace a jsou odvolány.

Tyto organizace a týmy, které podporují tento nebezpečný projev násilí na ženách, musí být veřejně zostuzeny, aby dělaly to, co je správné.“

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 9 Průměrně: 5]

5 thoughts on “USA: V zápasech brazilského jiu-jitsu v ženské kategorii už najdete téměř samé biologické muže

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout