Australští farmáři v Novém Jižním Walesu volají po zákazu nových solárních projektů, zůstává po nich zdevastovaná půda

Australští farmáři v Novém Jižním Walesu volají po zákazu nových solárních projektů, zůstává po nich zdevastovaná půda

Solární a větrná energie jsou nám představovány jako energie tzv. „udržitelné,“ tedy ekologické a neprodukující přebytek CO2, proti kterému nyní klimatičtí šílenci – v čele a vládami – bojují.

Jenže jde o stejnou lež jakou je celý klimatický podvod jako takový. Výhodou jsou snad jen pro větrnou a solární mafii, která na politice „zeleného údělu“ neskutečně vydělává.

Občas narážím na poněkud mylnou představu o tom, že tato politika se týká jen Evropy. Ale není tomu tak. Stejná politika je nyní praktikována také v USA (především v demokraty vedených státech), Austrálii a na Novém Zélandu, ale ujímá se i v některých nezápadních zemích.

V té souvislosti je třeba připomenout první udržitelnou zemi Srí Lanku, kterou tato politika zcela zruinovala.

V Austrálii, která se vydala stejnou cestou jako EU již před časem, nyní proti solárním elektrárnám protestují zemědělci. A právem.

Tyto údajně „ekologické a udržitelné“ elektrárny po ukončení životnosti ponechávají půdu pod nimi natolik zničenou, jako by tam došlo k další katastrofě podobné té černobylské…

NSW Farmers, největší australská zemědělská organizace, požaduje předplacený fond pro vyřazení solárních farem z provozu, aby se zabránilo tomu, že zemědělci budou muset platit účet za vyřazení z provozu a likvidaci.

Největší australská státní zemědělská organizace, NSW Farmers, vyzývá k dočasnému zákazu výstavby nových velkých solárních farem ve státě, kvůli obavám, že developeři nejednají v dlouhodobém zájmu regionálních komunit.

V návrhu schváleném minulý týden na výroční konferenci asociace v roce 2023 zemědělci NSW souhlasili s tím, že vyzývají státní labouristickou vládu, aby uvalila moratorium na rozsáhlý solární vývoj, dokud nebudou vyřešeny „nedostatky v plánování“ týkající se vyřazení a sanace elektráren.

„Současná ustanovení o plánování a schvalování velkých solárních zařízení neberou v úvahu dlouhodobé zájmy zemědělské půdy, venkovských komunit a venkovské krajiny po vyřazení zařízení z provozu,“ uvádí se v návrhu.

„Zemědělská půda, venkovské komunity a venkovská krajina jsou v budoucnu ohroženy a neměla by být udělena žádná další povolení k rozvoji, dokud nebudou tyto problémy s nedostatky v plánování plně vyřešeny.“

Výzva od farmářů v Novém Jižním Walesu následuje po nedávném varování australského komisaře pro energetickou infrastrukturu Andrewa Dyera, že vlastníci půdy mohou na konci své životnosti skončit s odpovědností za vyčištění projektů obnovitelné energie.

Požadavek na předplacený fond na vyčištění odráží stávající ujednání v těžebním průmyslu, ve kterém těžební společnosti musí platit do fondu, který má zajistit, že těžební místa budou obnovena po vyčerpání dolu, a to i v případě, že těžební společnost zkrachuje.

Solární panely často obsahují toxické těžké kovy, jako je olovo a arsen, které potenciálně představují dlouhodobé problémy s kontaminací pro zemědělce, kteří se snaží po ukončení životnosti solárních zařízení využít pozemky po solárních elektrárnách jako zemědělskou půdu.

Arsen a olovo mohou tvořit vysoce mobilní anorganické soli, ale také snadno tvoří nerozpustné soli a stabilní organické chemikálie, což je nebezpečná a složitá chemie, která vede k dlouhodobé kontaminaci zemědělské půdy.

Nepřekvapilo by mě, kdyby bylo nutné odstranit ornici ve stylu Černobylu, aby se hrozba zcela eliminovala. Arsen chemicky napodobuje fosfor, takže chemické odstranění arsenu by také odstranilo veškerý fosfor z půdy.

Předpokládá se, že olovo napodobuje železo, vápník (vápno) a hořčík, takže odstranění olova by odstranilo další klíčové minerály. Přinejmenším během čištění by půda pravděpodobně musela být po delší dobu kyselá, aby se podařilo vyluhovat kontaminanty z povrchových vrstev.

Taková úprava by mohla vést ke kontaminaci podzemních vod, což by zase mohlo vyžadovat rozsáhlé hloubkové vrty a sanaci bariér podzemních vod. Silné okyselení by také pravděpodobně zabilo půdu a zanechalo ji bez prospěšných bakterií a dalších prospěšných organismů…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 24 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Australští farmáři v Novém Jižním Walesu volají po zákazu nových solárních projektů, zůstává po nich zdevastovaná půda

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout