USA mají nového spojence: Volby v Thajsku vyhrála proamerická opozice

USA mají nového spojence: Volby v Thajsku vyhrála proamerická opozice

Již dlouho před thajskými volbami probíhala v celé zemi, která zatím nebyla v područí US Deep state, snaha o prosazení protičínské opozice – samozřejmě s využitím běžných prostředků ve stylu neziskovek vyvolávajících barevné revoluce a změny režimů po celém světě.

Jde tak o další z řady zemí, kde měla na výsledek voleb značný vliv CIA, která se soustředila zejména na mládež.

Opoziční strany podporované Spojenými státy zvítězily ve všeobecných volbách v Thajsku 14. května 2023, což bude mít jistě dopad na rostoucí napětí mezi USA a Čínou.

Režim  podporovaný Spojenými státy, který se brzy dostane k moci v Thajsku, ovlivní čínskou iniciativu Pás a stezka, ohrozí bilaterální obchod a cestovní ruch a možná dokonce podkope regionální bezpečnost.

To platí zejména v případě, že bude Thajsko úžeji spolupracovat s Washingtonem v otázkách Jihočínského moře, Tchaj-wanu nebo v řadě dalších problémů, které se USA snaží využít ke sjednocení regionu proti Pekingu, ale do kterých se Thajsko zatím nechtělo zapojit. 

Nejvíce křesel v parlamentu získaly dvě hlavní opoziční strany, Strana pohybu vpřed a Thajská strana Pheu, které de facto vedou miliardáři Thanathorn Juangroongruangkit a Thaksin Shinawatra. 

Čeká je však řada právních a procedurálních překážek, včetně zvoleného Senátu, který má významný vliv na to, kdo bude příštím premiérem, a také řada soudních případů, které by mohly potenciálně vyústit v rozpuštění jedné nebo obou stran.

Politické převzetí moci v Thajsku

Zatímco Thajsko dosud zůstávalo jedinou zemí v jihovýchodní Asii, která se vyhnula západní kolonizaci, USA v průběhu let nalily miliony dolarů do thajské opozice, čímž pomohly nejen vybudovat samotné politické strany, ale také vykonávaly stále větší kontrolu nad thajskými médii a informacemi šířenými v  prostoru a měly stále větší vliv na thajský vzdělávací systém.

Neschopnost Thajska řešit vměšování USA dosáhla kritického bodu a vyústila ve významnou kontrolu nad velkým a rostoucím elektorátem, zejména mezi mladými voliči, kteří soustavně volili strany podporované USA.

Americká vláda prostřednictvím CIA řízené neziskovky National Endowment for Democracy  zřídila legální organizace bojující za přepsání thajské ústavy, mediální organizace, které propagují opoziční politiky a pomáhají organizovat a řídit politické protesty, stejně jako organizace zapojené do samotné volby.

Prostřednictvím Iniciativy mladých vůdců jihovýchodní Asie (YSEALI) byl vybudován USA poslušný kádr mladých lidí, kteří jsou indoktrinováni prozápadními narativy, jsou integrováni do americko-evropských profesních a politických sítí a poté jsou povzbuzováni, aby se zapojili a seznámili se s vládami, médii a právními systémy zemí jihovýchodní Asie, včetně Thajska.

Celkově tyto snahy v průběhu let vyústily v úspěšné politické převzetí Thajska, což je proces, proti kterému odcházející vláda a thajská armáda nejsou schopny nebo ochotny bojovat.

Zatímco thajské instituce v minulosti v letech 2006 a 2014 úspěšně svrhly režimy klientely podporované ze zahraničí, sítě, které tyto režimy klientely přivedly k moci, zůstávají relativně nekontrolované.

Přesvědčte Thajce, aby hlasovali proti thajským zájmům

Zájem USA o thajské volby se nakonec točí kolem vztahu Thajska s Čínou geograficky, politicky, ekonomicky a vojensky a touhy přeměnit tento vztah na vztah, který Čínu izoluje a znemožní.

Čína je v současnosti největším obchodním partnerem Thajska, investorem, poskytovatelem cestovního ruchu a partnerem v oblasti infrastruktury. Čína je také stále důležitějším dodavatelem vojenského materiálu pro thajské ozbrojené síly. 

Je jasné, že vzestup Číny má velmi pozitivní dopad na zbytek Asie, a že se vzestupem Číny roste i celá Asie.

Tím, že se USA snaží obklíčit a zadržet Čínu, ohrožují stabilitu a prosperitu, které se v současnosti těší Asie jako celek. USA otevřeně přiznaly, že investují miliony dolarů ročně do produkce protičínských médií, aby přesvědčily světové mínění o údajném „nebezpečí“ spolupráce s Čínou. 

Tato propagandistická kampaň se projevuje v zemích se špatně chráněným informačním prostorem, jako je Thajsko, a nakonec sehraje roli při budování podpory pro protičínské opoziční strany, a zejména strany jako Move Forward.

Thanathorn Juangroongruangkit, vůdce Move Forward, otevřeně přísahal, že utlumí thajsko-čínské vztahy a mimo jiné slíbil demolici vysokorychlostní železniční sítě, která je již ve výstavbě

Argumentoval tím, že se Thajsko příliš sbližuje s Čínou a obhajoval návrat k USA, Evropě a Japonsku, aniž by vysvětlil, proč by to mělo být pro Thajsko nebo Thajce výhodnější.

Thajská opozice podporovaná Spojenými státy zprostředkovala svým příznivcům protičínskou agendu Washingtonu, včetně povzbuzování pouličních demonstrantů, aby odsoudili čínské vakcíny Sinovac ve prospěch vakcín vyrobených americkými farmaceutickými giganty Pfizer a Monderna.

Stoupenci opozice také vyšli do ulic, aby podpořili další aspekty amerických protičínských aktivit, včetně podpory separatismu podporovaného  USA v Sin-ťiangu, Tibetu, Hong Kongu a na Tchaj-wanu v Číně tím, že se připojili k takzvané „Milk Tea Alliance“.

Vzhledem k tomu, že opozice podporovaná USA je nyní připravena převzít úřad, tyto programy, hesla a sliby se promění v protičínskou politiku, stejně jako se to stalo v zemích jako Malajsie a Myanmar, kdy se moci nakonec chopily opoziční strany podporované USA a začaly rušit společné projekty s Čínou a zmenšovaly vazby s Pekingem.

Na Filipínách nová vláda okamžitě podepsala dohody s Washingtonem o nasazení tisíců amerických vojáků, aby rozhněvali Čínu v asijsko-pacifické oblasti.

Jak v Evropě, tak i v Asii?

Je jasné, že konstruktivní a rostoucí vztah s Čínou je prospěšný pro celou Asii, a že vykořenění a ochrana proti vměšování USA v celém regionu je v zájmu naprosté většiny lidí v Asii a zejména v zemích, jako je Thajsko. Ale USA využily své schopnosti politicky se vměšovat do regionu, aby přesvědčily voliče o opaku a podpořily strany, které nakonec tyto zájmy podkopávají.

Stejně jako mohla Evropa spolupracovat s Ruskem na projektech, jako jsou plynovody Nord Stream, získávat levnou energii z Ruska a exportovat vyrobené zboží do Ruska i Číny, ale byla nucena přerušit veškeré styky s Ruskem a nakupovat dražší energii z USA.

Spojené státy, které se zapojily do sebedestruktivní zástupné války s Ruskem na Ukrajině, se zdají být úspěšné v politické kooptaci Asie národ po národu, jejichž vlády podporované USA nyní dychtivě přijímají stejně sebedestruktivní zahraniční politiku vůči Číně.

Teprve čas ukáže, zda je jihovýchodní Asie stejně neschopná ochránit svou suverenitu, jak to ukázala Evropa.

Mezitím Thajsko čelí bouřlivému období, ve kterém jsou Thajci, kteří znají své nejlepší zájmy, postaveni proti těm, kteří jsou přesvědčeni, že pracují proti nim…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout