Severoafričané kupují ruskou naftu a prodávají ji do Evropy

Severoafričané kupují ruskou naftu a prodávají ji do Evropy

Ruská ropa i plyn se samozřejmě dostává do Evropy různými cestami, mimo jiné i přes Turecko, Čínu, Indii a další země. Sankce tak způsobí pouze to, že ruskou ropu či plyn sice Evropa nakonec odebere, ale mnohem dráž.

Podobné to zřejmě bude i s dalšími žádanými produkty, protože sankce na Rusko uvalila z celosvětového hlediska jen malá hrstka zemí. V podstatě pouze USA, EU, Austrálie, Kanada, Nový Zéland a Japonsko. Několik málo dalších zemí uvalilo spíš symbolické sankce.

Zbytek světa nadále s Ruskem čile spolupracuje a využívá nízkých cen i možnosti prodávat zejména ropu a plyn s pořádnou přirážkou evropským zemím.

Embargo EU na ropu a ropné produkty z Ruska obcházejí vynalézaví obchodníci. Například ze zemí severní Afriky. Lidé v zemích EU musí platit navíc za zprostředkování prodeje sankcionovaného zboží, zatímco prostředníci si plní kapsy.

Vždy existovali příjemci krize. Nejinak je tomu v případě ukrajinské krize a z ní plynoucího embarga EU na dodávky ropy a ropných produktů z ruské produkce po moři.  Aktuální data ukazují, že ze současné situace chtějí těžit i země severní Afriky.

Maroko například v lednu dovezlo dva miliony barelů ruské nafty ve srovnání s pouhými 600 000 barely za celý rok 2021. Tunisko také zaznamenalo nárůst dovozu ruských ropných produktů na 2,8 milionu barelů v lednu a dalších odhadovaných 3,1 milionu barelů v únoru po nízkém dovozu před ruskou invazí na Ukrajinu.

Podle analytiků tyto země nespotřebují všechny ruské ropné produkty. Severní Afrika také nesnižuje svou rafinérskou produkci. Existuje tedy jen jedno přijatelné vysvětlení pro prudký nárůst dovozu ruských paliv, která se po smíchání s produkty neruského původu reexportují do jiných zemí – včetně Evropy.

Vzhledem ke slevám, které ruští výrobci mají na tržních cenách, by zprostředkovatelé měli být schopni prodávat levné ropné produkty s vysokými ziskovými maržemi. Pro koncové uživatele se toho ale mnoho nezmění, protože ropné společnosti se raději orientují na ziskovější tržní ceny.

Cíle unijních politiků výrazně snížit příjmy Ruska z prodeje ropy tak nebude dosaženo. Spíše došlo k tomu, že zprostředkovatelé  po celém světě mají nyní mnohem vyšší zisky.

Severoafričané jsou tak dalšími, kdo na uvalených sankcích vydělává. A Evropané jsou těmi, kdo zde naopak na celé čáře prodělal…

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Severoafričané kupují ruskou naftu a prodávají ji do Evropy

  1. Už i ty poloopice jsou chytřejší než češi a potažmo celá tzv EU. Chcete DEMOkracii tak plaťte, hlavně musíte být totálně zakotveni v Yankees tlustém střevě, tam je ta pravá a díky Yankees exportována DEMOkracie.

  2. Fon Lajnová je nadšená zo vzniku tribunálu pre ruské „zločiny proti ľudskosti“ ,ale zverstvá Saudskej Arábie, Turecka, Izraela alebo aj Južnej Kórey jej ani žiadnemu inému pohlavárovi IV. ríše nijako nevadia. Európska komisia a predstavitelia bruselských kolónií odsudzujú procesy v Bielorusku, ale nevadí im mučenie ani vraždenie odporcov neľudských režimov uvedených vyššie.

  3. ha, ha, ha … Rf sa musí na tomto dobre zabávať. istotne majú tajné dohody o tom koľko dostanú províziu z takto urobenej obchodnej transakcie. istotne to nerobia z lásky k blížnemu. Biznis je biznis, tu ide všetko stranou. Putin musí byť vysmiaty od ucha k uchu. A debili z EU preplácajú a ničia tak vlastnú ekonomiku. To jeden nevymyslí.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout