Případná návštěva Putina v Maďarsku by podle EU měla vést k jeho tamnímu zatčení

Případná návštěva Putina v Maďarsku by podle EU měla vést k jeho tamnímu zatčení

Ve čtvrtek se mělo v EU diskutovat o případném zatčení Putina a jeho vydání k Mezinárodnímu soudnímu tribunálu v Haagu (ICC). Maďarsko mezitím blokovalo společné prohlášení, což vedlo k další debatě o tom, co by se stalo, kdyby Putin navštívil Maďarsko a nebyl vydán ICC.

Připomínám, že členství v EU automaticky znamená i členství v mnoha dalších organizacích, které je pro členské státy EU povinné. Na to zde často upozorňuji zejména v souvislosti s nemožností vystoupení z WHO pokud jsme zároveň členy EU.

Stejné je to v případě ICC, také zde je automaticky členství povinné pro všechny členské státy EU. Mnoho zemí světa již od původně uznaného členství v ICC odstoupilo a kdokoli další může kdykoli odstoupit také – ovšem vyjma států EU.

Pokud by Maďarsko, jak by se dalo očekávat, odmítlo zatknout ruského prezidenta Vladimira Putina během státní návštěvy, EU by mohla Maďarsko zažalovat za porušení smlouvy.

„Pokud by Putin odcestoval do Maďarska, pak by samozřejmě musel být zatčen, totéž platí pro Rakousko,“ řekl agentuře APA 24. března rakouský expert na lidská práva Manfred Nowak.

Manfred Nowak je profesorem mezinárodního práva a lidských práv na Vídeňské univerzitě a spoluředitelem Institutu Ludwiga Boltzmanna pro lidská práva (BIM). V letech 2004 až 2010 byl Manfred Nowak zvláštním zpravodajem OSN pro mučení.

Vláda v Budapešti 23. března oznámila, že Maďarsko bude ignorovat zatykač vydaný Mezinárodním trestním soudem (ICC) na Putina, protože pro výkon zatýkacího rozkazu v Maďarsku neexistuje „žádný právní základ“.

Expert na mezinárodní právo tento argument samozřejmě neuznává. „Všechny státy jsou samozřejmě povinny zatykač dodržovat, je právně závazný,“ řekl Nowak.

„Samotný Mezinárodní trestní soud nemá „mezinárodní policejní síly,“ ale jako u všech mezinárodních zatýkacích rozkazů je jeho implementace závislá na vnitrostátních orgánech.

Pokud nebyl během návštěvy Jihoafrické republiky v roce 2015 zatčen Omar al-Bašír, súdánský vůdce hledaný za genocidu, šlo o jasné porušení závazku podle mezinárodního práva.

Od roku 2006 existuje dohoda mezi EU a Mezinárodním trestním soudem, která zavazuje EU a její členské státy ke spolupráci s ICC, včetně okamžitého výkonu zatykačů, jak se také v dohodě uvádí.

Takže pokud Putin odcestuje do Maďarska a nebude zatčen, pak by Evropská komise měla možnost zažalovat Maďarsko za porušení smlouvy,“ řekl Nowak.

„Expert“ říká, že považuje za zcela nemyslitelné, aby při případné návštěvě Maďarska nebyl zatčen ruský prezident.

Nutno říci, že v postpandemických časech pověst jakéhokoliv odborníka značně utrpěla a tento se zdá být ze stejného ranku jako zdravotní experti, kteří tvrdili, že očkování zajistí stádní imunitu. 

Dá se totiž předpokládat, že „stratég“ Putin se nenechá vylákat na návštěvu Maďarska s vědomím, že tam bude zatčen. Už jen taková myšlenková hra musí být klasifikována jako zcela absurdní.

I v Rakousku by podle „experta“ musel být Putin v každém případě zatčen, pokud by do země vstoupil. To platí i v případě, že by ruský prezident přijel do Vídně na akci pořádanou mezinárodní organizací, jako je OBSE. 

„To je úplně jedno, musí být zatčen kdokoli, na koho je vydán mezinárodní zatykač,“ řekl Nowak. Na rozdíl od státních soudů neexistuje imunita hlavy státu v případě zatykačů Mezinárodního trestního soudu.

Závěrem je ještě absurdnější, že by Putin navštívil Rakousko, tím spíše, že vláda nyní „zdánlivě neutrální“ země plně podporuje sankce EU, včetně povolení převozu zbraní ze zemí NATO přes Rakousko na Ukrajinu. 

Navíc, prezident Putin má svůj tým pro „záležitosti OBSE“ a obvykle tam ani sám nejezdí…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.6]

3 thoughts on “Případná návštěva Putina v Maďarsku by podle EU měla vést k jeho tamnímu zatčení

  1. táto ich taktika EU-ICC vedie iba k tomu aby za každú cenu bola len vojna. Je pravdou, že len o toto im šlo, vojna, nenávisť, vraždenie.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout