Zpráva Human Rights Watch:  Ukrajina používá zakázané miny proti civilistům

Zpráva Human Rights Watch: Ukrajina používá zakázané miny proti civilistům

V oblasti Donbasu se nejedná o nic neobvyklého, nedávno jste si o těchto útocích a výpovědích svědků mohli přečíst i zde. Jenže pokud na to upozorňují někteří nezávislí novináři, kteří se od oblasti dostali nebo natočí-li rozhovor s místními například Patrick Lancaster, tak o tom mainstream zarytě mlčí.

Ovšem nyní se ozvala organizace, kterou mainstream nejen běžně cituje, ale také uznává. Objeví se tedy tato zpráva také na mainstreamu?

Organizace pro lidská práva Human Rights Watch (HRW) obviňuje Ukrajinu z používání zakázaných „motýlích min“ v okolí města Izium. Nejméně 50 lidí, včetně pěti dětí, bylo minami vážně zraněno a nejméně 11 zemřelo.

„Zdá se, že Ukrajina z velké části rozšířila protipěchotní miny v oblasti Izium na severovýchodě,“ uvedl expert na zbraně Steve Goose ve zprávě HRW, která poukazuje na to, že miny se rozšířily na velké oblasti a představují velmi reálné nebezpečí pro civilisty na Ukrajině.

Ukrajina již dříve podepsala úmluvu OSN, která ji zavazuje nepoužívat protipěchotní miny.

To však nezabránilo ukrajinským silám v rozmístění tisíců motýlích min v oblasti kolem Izia, kde byla na podzim provedena velká ofenzíva. Dosud to vedlo k nejméně 50 potvrzeným zraněním civilistů, přičemž téměř všem zraněným museli  amputovat ruce nebo nohy. Miny údajně zabily nejméně 11 civilistů.

HRW se domnívá, že Rusko také použilo zakázaný typ miny modelu PFM-1, ale že to v žádném případě neomlouvá použití stejného typu Ukrajinou.

Miny jsou velmi lehké a jsou vytlačeny nebo uvolněny ze vzduchu a fungují po přistání jako normální nášlapná mina, která exploduje, když na ni někdo šlápne. Podle HRW jsou také navrženy tak, aby způsobily vážná zranění a utrhly oběti nohy nebo ruce.

Miny mohou být zaměňovány díky jejich barvě s listy nebo malými úlomky a připomínají plastové hračky, což vede k tomu, že děti je často zvedají a jsou zraněny nebo zabity, když miny explodují.

Svědci, se kterými HRW hovořila, říkají, že miny byly nalezeny mimo jiné v mateřských školkách, školách, nemocnicích a obytných oblastech. Mnozí také svědčí o tom, jak byli oni nebo jejich přátelé a rodinní příslušníci těžce zraněni, když na ně náhodou šlápli. 41letá žena líčí, jak jednoho srpnového rána vyšla ven, kde mají záchod.

„Neměla jsem baterku, protože to bylo po večerce (v noci). Najednou došlo k výbuchu a já jsem byla bez nohy,“ říká žena a vysvětluje, že výbuch jí utrhl pravou nohu.

Ženě pomohli ruští vojáci dostat se do jiného města, aby jí mohli provést amputaci, a mezitím její manžel objevil na jejich zahradě další miny.

Muž ve zprávě líčí, jak byl v září na cestě domů ze sousedova domu, když náhle uslyšel výbuch na obloze a pak začal utíkat hledat úkryt, zatímco byl slyšet další výbuch.

„A v tu samou chvíli jsem ležel na zemi na zádech. Cítil jsem bolest v zádech a podíval jsem se na nohu, která vypadala jako otevřená růže. Začal jsem křičet a lidé mě slyšeli… Přijela sanitka a odvezla mě do nemocnice. Další věc, kterou si pamatuji, je, že jsem byl v nemocnici bez nohy,“ říká.

Ukrajinské ministerstvo zahraničí zprávu komentovalo a poukázalo na to, že má právo na sebeobranu proti Rusku – což jsou podle něj ti, kdo páchají válečné zločiny a genocidu. Slibuje však, že obvinění z používání zakázaných min řádně prošetří a že má v úmyslu dostát svým mezinárodním závazkům.

V roce 2021 bylo podle údajů ukrajinské vlády ve vojenských skladech země 3,3 milionu protipěchotních min.

A nejsou to zdaleka jen motýlkové miny, co zabíjí nebo zraňuje civilisty – včetně dětí. Stejné zlo nadělají i dodávané západní zbraně, které jsou již roky využívány proti civilistům na Donbasu.

Nezávislý novinář Patrick Lancaster navštívil v nemocnici devítiletého ukrajinského chlapce, který byl zraněn při bombovém útoku ukrajinské armády vyzbrojené Západem.

Mainstreamová média se nezmiňují o důsledcích ukrajinských bombových útoků v oblasti Donbasu na východní Ukrajině.

Lancaster navštívil nemocnici v doněcké čtvrti Petrovskij, kde se chlapec léčí. Lékař mu řekl, že za rok ošetřil více než 100 dětí, které byly zraněny po ostřelování ukrajinskými jednotkami.

Nemocnice loni přijala více než 3000 civilistů zraněných šrapnely.

Zraněný chlapec řekl Lancasterovi, že byl u babičky, když najednou došlo k výbuchu a dům se zřítil. Novinář se zeptal, kdo provedl bombardování. „Ukrajinská armáda. Kdo jiný?“ odpověděl chlapec.

Jeho matka uvedla, že ukrajinští vojáci odpalují rakety na oblasti obývané civilisty už devět let. Jiná žena v nemocnici řekla, že jejich fotografie nebudou nikdy vystaveny na Západě. „Neukazují to,“ řekla. Žena také uvedla, že Ukrajinci bombardovali školu.

A předpokládám, že mlčení k těmto zločinům bude pokračovat i nadále…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 4.6]

3 thoughts on “Zpráva Human Rights Watch: Ukrajina používá zakázané miny proti civilistům

  1. No a co? Někde to ten tzv. západ v čele s U-SSA zlikvidovat musí, víte co by stála likvidace tohoto materiálu? Na ukradině je to zadara.

  2. Citujem homosexuála Charlesa Michela: „Budúcnosť Ukrajiny je v EÚ!“ Samozrejme,že pod islamizačným tlakom zostanú zo IV. ríše , globalistov/fašistov v jej vedení a jej „demokratických“ základov len trosky. A budúcnosť úchylov /v islamskom zmysle slova/ vrátane toho plešivého špinavca bude jedine na popravisku. lebo šaría nepozná s nimi zľutovanie. Kati sa budú celkom určite trénovať priamo v Saudskej Arábii…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout