Smrtící střelba v Norimberku: Útočící Turek přišel do Německa jako „údajný“ ukrajinský uprchlík

Smrtící střelba v Norimberku: Útočící Turek přišel do Německa jako „údajný“ ukrajinský uprchlík

Po celé Evropě zaznamenávají tisíce poněkud více „opálených“ údajných Ukrajinců. Nejinak je tomu v Německu, které podobně jako jiné země žadatele o azyl nijak do hloubky neprověřuje, přičemž jejich pravý původ se zpravidla zjistí až poté, kdy spáchají nějaký závažný násilný trestný čin.

Útočník, který před několika týdny vraždil v centru Norimberku, byl také údajným ukrajinským uprchlíkem. Ovšem až poté, co vraždil, se zjistilo, že jde o Turka, který možná někdy na Ukrajině byl, ale ani to není jisté. Co se konkrétně odehrálo v Norimberku letos 24. října?

Útočník napadl na ulici dva své známé, podle všeho šlo o jeho krajany. Jednoho okamžitě popravil, druhého jen postřelil do nohou a vzápětí uprchl. Nyní je stále na útěku, přičemž v současné době se spekuluje, že Turka naštvalo, že nedostal povolení k pobytu, jak očekával poté, co se nahlásil jako „uprchlík z Ukrajiny.“ Je pravděpodobné, že jeho pohádce nakonec neuvěřili.

Mimo jiné je nyní jasné, jak se Turek Mert Akin, který pózoval se zbraní na svém instagramovém profilu, vůbec dostal do Německa – konkrétně jako údajný uprchlík z Ukrajiny. „Dotyčná osoba je tureckým státním příslušníkem. Podle svých vlastních prohlášení byl již dříve na Ukrajině,“ vysvětluje mluvčí města Norimberk.

V podstatě „lidé, kteří přicházejí do Německa kvůli válce na Ukrajině, jsou zpočátku registrováni v přijímacích centrech,“ pokračuje. V Akinově případě to bylo počáteční přijímací středisko v Zirndorfu. Jak město potvrdilo, údajný střelec se tam hlásil na začátku července – s cílem získat povolení k pobytu.

Podle administrativy žil Akin v Norimberku. „Úřad pro registraci cizinců města Norimberk byl proto zodpovědný. Dotyčná osoba byla registrována v Norimberku. Takový pobyt je zákonný až do rozhodnutí úřadů,“ uvedl mluvčí. Vzhledem k registraci jako přistěhovalec z Ukrajiny se nejednalo o azylové řízení.

Skutečnost, že byl Akin údajně dříve na Ukrajině, potvrzují přinejmenším zprávy médií z Turecka. Různé odkazy na tuto zemi lze také nalézt na jeho profilu na Instagramu, jako je jeho jméno v azbuce, srdce v barvách Ukrajiny a hashtag #ukraineodessa.

Dalším detailem, který bude pravděpodobně hrát důležitou roli i v současném vyšetřování, je rozhodnutí norimberského imigračního úřadu ze dne 24. října 2022 – tedy ze dne zločinu.

V ten den padlo rozhodnutí o pobytu, které bylo negativní. V důsledku toho byl Akin požádán, aby opustil Německo do 24. listopadu 2022, jak potvrdilo město Norimberk. „V případě zamítavého rozhodnutí o povolení k pobytu je vždy vydána žádost o opuštění spolkového území ve stanovené lhůtě,“ uvedl mluvčí.

Toto rozhodnutí ho zřejmě rozlítilo natolik, že se nakonec rozhodl zabíjet. Proč si ovšem vybral právě tyto konkrétní oběti, je nejasné. Možná mu vadilo, že zatímco on musí z Německa odejít, jeho krajané mohli setrvat…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 14 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout