Musk zakázal používání Starlinku na Krymu, v úterý přestaly satelity fungovat nad většinou Ukrajiny

Musk zakázal používání Starlinku na Krymu, v úterý přestaly satelity fungovat nad většinou Ukrajiny

Podle politického analytika americký technologický miliardář Elon Musk odmítl žádost Ukrajiny o použití Starlinku na Krymu.

Musk prý vyjádřil obavu, že by konflikt mohl přerůst v jadernou válku.

Elon Musk údajně odmítl ukrajinskou žádost o rozšíření své satelitní internetové služby na Krym. Šéf SpaceX se obává, že pokus dobýt poloostrov zpět od ruských sil by mohl vést k jaderné válce, informoval Business Insider 11. října.

Jednoduše řečeno, zdá se, že  Musk Zelenskému ani v nejmenším nedůvěřuje a jeho loajalita k americké vládě v tuto chvíli nefunguje. To by odpovídalo i jeho snaze o uklidnění situace a výzvám k mírovým jednáním.

Po vojenské eskalaci na Ukrajině v únoru Musk ve spolupráci s americkou vládou zpřístupnil Kyjevu tisíce systémů Starlink. Tato technologie umožnila ukrajinským ozbrojeným silám komunikovat přes satelit přes internet v oblastech, kde to dříve nebylo možné.

Pozemní stanice satelitní služby by navíc mohly být připojeny k průzkumným dronům díky poměrně nízkým energetickým nárokům, jak uvedla různá média. To umožnilo ukrajinským jednotkám získávat důležité informace o pohybu ruských jednotek v reálném čase.

V poslední době se ale množí zprávy, že jsou také problémy se systémem. Podle různých zdrojů také Starlink často selhává v předních liniích. Spekulovalo se o tom, že Starlink možná sám vypíná systémy, aby zabránil ruským jednotkám v jejich použití.

Musk na Twitteru uvedl, že nebude komentovat detaily „na bojišti“, protože tyto otázky jsou „tajné“.

Nicméně v rozhovoru na konci září s politickým analytikem Ianem Bremmerem z Eurasia Group Musk údajně potvrdil, že satelitní služba byla vypínána, částečně záměrně, uvedl Business Insider.

Musk prý v rozhovoru s Bremmerem řekl, že byl požádán ukrajinským ministerstvem obrany, aby také aktivoval Starlink nad Krymem. Podle Bremmera to Musk odmítl „s ohledem na potenciál eskalace“.

Jak dále uvádí Business Insider, Bremmer také tvrdil, že Musk nedávno mluvil s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Ruský prezident vyjádřil připravenost k jednání. Během rozhovoru Bremmer tvrdil, že Putin také pohrozil použitím jaderných zbraní, pokud se Ukrajina pokusí dobýt Krymský poloostrov.

Musk však na Twitteru popřel, že by nedávno vedl rozhovor s ruským prezidentem. Musk  napsal, že „s Putinem mluvil pouze jednou, a to asi před 18 měsíci“. Tématem byl vesmír.

Musk napsal na Twitteru o fámách, které šíří Business Insider s tím, že by jim nikdo neměl věřit:

Satelitní komunikační systém Starlink Elona Muska, který používá vojenský personál Ozbrojených sil Ukrajiny (APU), již v současné době není funkční. To v úterý oznámil Vladimir Rogov.

Rogov přežil pokus o atentát ukrajinských úřadů v září tohoto roku v oblasti Záporoží, jejímž je správcem.

„Komunikační systém Starlink na území postukrajinského prostoru kontrolovaného Zelenského režimem byl podle řady zdrojů deaktivován. Raketové útoky v úterý vyřadily z provozu řadu satelitních komunikačních terminálů Starlink. Situace v Generálním štábu ozbrojených sil Ukrajiny je blízko ztrátě kontroly nad jednotkami,“ napsal Rogov ve svém telegramu.

Zatím neexistuje žádné oficiální potvrzení informací z ukrajinských zdrojů.

7. října britské noviny Financial Times s odvoláním na ukrajinské představitele oznámily, že Starlink začal selhávat v zóně ruské zvláštní vojenské operace na Ukrajině. Podle nich byly zaznamenány „katastrofické ztráty“ komunikace v oblasti Donbasu, Chersonu, Záporoží a Charkova.

Publikace zdůraznila, že selhání systému způsobilo paniku v řadách ozbrojených sil Ukrajiny. Ukrajinští experti dotazovaní FT vyjádřili názor, že příčinou problémů s komunikací v těchto regionech může být záměrné rozhodnutí americké společnosti SpaceX, která spustila Starlink, omezit přístup k němu na Ruskem kontrolovaném území. Narušení podle analytiků svědčí o nedostatečné spolupráci mezi ukrajinským vojenským vedením a SpaceX.

To může být Muskovo přiznání, že nová území získaná Ruskem byla ve skutečnosti vždy ruskými územími. Renaud Girard, sloupkař francouzských novin Figaro, mezitím kritizoval anglosaské země, které naléhají na Ukrajinu, aby si vzala zpět Krym silou, že jsou mimo kontakt s realitou.

„Evropské státy vyzývající Ukrajince, aby si násilím vzali Krym zpět, jsou daleko od reality. Protože obyvatelé poloostrova se cítí být Rusy a budou se bránit. A útok na Krym by vyvolal reakci celé populace Ruska,“ řekl Girard.

27. února zakladatel a majitel SpaceX Elon Musk oznámil, že otevřel přístup ke svému globálnímu satelitnímu komunikačnímu systému Starlink na Ukrajině. V březnu americká média oznámila, že ukrajinská armáda používá satelitní konstelaci Starlink k útoku na ruské jednotky bez alternativních komunikačních kanálů. 3. října Musk odhalil, že SpaceX utratila 80 milionů dolarů za spuštění a údržbu Starlinku na Ukrajině.

Do 6. dubna 2022 spaceX poslala na Ukrajinu přes 5000 terminálů Starlink. Zaplatila za 3 667 terminálů a neúčtovala si měsíční servisní poplatky. USAID koupila zůstatek terminálů.

Podle deníku The Washington Post bylo vybavení Starlinku zaslané na Ukrajinu financováno společností SpaceX, včetně částečného financování americkou Agenturou pro mezinárodní rozvoj, stejně jako vládami Francie a Polska. Do poloviny srpna byla ukrajinská internetová služba poskytována více než 20 000 terminály Starlink, některé od zahraničních partnerů a dobrovolníků, kromě mnoha poskytovaných přímo společností SpaceX. Ukrajinci mohli používat terminály Starlink bez placení běžného měsíčního předplatného.

V květnu 2022 byla použita ukrajinská internetová aplikace s podporou Starlinku pro nový systém koordinace dělostřelecké palby. Vojenské a vládní využití Starlinku bylo nejdůležitějším aspektem otevření Ukrajiny satelitním internetovým službám v nízkých výškách na začátku roku 2022.

Aby bylo možné nabízet satelitní služby v jakémkoli národním státě, předpisy Mezinárodní telekomunikační unie (ITU) a dlouhodobé mezinárodní smlouvy vyžadují, aby přistávací práva byla udělena jurisdikcí každé země a v rámci země národními regulačními orgány pro komunikace. V důsledku toho, i když má síť Starlink téměř globální dosah v zeměpisných šířkách pod přibližně 60 °, širokopásmové služby mohly být od září 2022 poskytovány pouze ve 40 zemích.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Musk zakázal používání Starlinku na Krymu, v úterý přestaly satelity fungovat nad většinou Ukrajiny

  1. Ukrajinsky velvyslanec poslal Muska do prdele, Musk ukoncil sve sluzby zdarma Ukrajine a tim je podle meho nazoru tam, kam pan velvyslanec poslal Muska. Jeden debil prohral Ukrajine valku, mel by dostat od Putina medajli.

  2. Někde jsem četl, že existuje další důvod. Velmi lehké zničení sítě, včetně satelitů od ruských zařízení. Který stát – Rusko, Čína ….. si nechá nad hlavou trčet naváděcí zařízení nepřítele. Quo vicit jovi …. pamatujete, jak byl FUJ Huawei, protože prý mohl být infiltrován nakaženým softvérem pro Čínu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout