Italské volby před koncem sčítání: Drtivé vítězství Giorgie Meloni a propad levice + aktualizace

Italské volby před koncem sčítání: Drtivé vítězství Giorgie Meloni a propad levice + aktualizace

Včera se v Itálii konaly nejen volby parlamentní, ale zároveň i senátní.

Středopravicová koalice jasně vede nedělní všeobecné volby v Itálii. Již nyní je jisté, že vůdkyně Bratří Itálie (FdI) Giorgia Meloniová bude první italskou premiérkou –  a to díky obrovskému náskoku před ostatními stranami. Její koaliční partneři zaostávají za její stranou o 20%.
Pravý střed by měl získat 42-44 % hlasů, přičemž v současné době se ještě čeká na sčítání hlasů ze zahraničí a sečtení posledních okrsků.

Liga Mattea Salviniho se však má dostat pod 10% hranici s přibližně 8,5%, což je asi polovina 17%, které získala ve volbách v roce 2018 a ne o moc více než kolik bude mít druhá hlavní středopravicová strana, Forza Italia (FI) Silvia Berlusconiho s přibližně 8%. Liga samozřejmě doplácí na to, že kolaborovala s Draghim a byla přítomna ve vládě, která podpořila invazi i jedny z nejtvrdších covidových restrikcí.

Meloniové FDI byla jedinou velkou stranou, která nepodpořila vládu Draghiho, což Meloniové zajistilo jasné vítězství a premiérské křeslo.
Předpokládá se, že levý střed získá 25-26%, přičemž Demokratická strana – PD  (socani – vítačská strana, kterou volí hlavně cizinci) klesne pod hranici 20% na 18,1-19,4%.
Političtí experti uvedli, že vůdce PD Enrico Letta byl spolu se Salvinim jedním z velkých poražených.
Na druhou stranu se zdá, že rozhodnutí expremiéra a vůdce M5S Giuseppe Conteho kandidovat se vyplatilo, přičemž se předpokládá, že M5S získá 16-17% hlasů.

stav sčítání kolem 3. hodiny ranní – jasná výhra Meloniové i propad Salviniho

Centristický „třetí pól“ bývalého ministra průmyslu Carla Calendy Azione a bývalý premiér Matteo Renzi a jeho Italia Viva (IV) by měli získat mezi 7,3% a 7,9%.
Pravý střed by měl ovládat dolní komoru s 233 křesly.
Levý střed má získat 90 křesel, Hnutí 5 hvězd 47 a třetí pól Azione-Italia Viva 19.
Středopravicová koalice je připravena ovládnout Senát se 105-125, přičemž středolevá strana získá 35-50 senátorů, M5S 21-35 a třetí pól 9-11 křesel.
Účast v italských všeobecných volbách v neděli byla kolem 63,81%, tedy o devět procent nižší než 72,9%  v roce 2018.

Předběžné výsledky ze senátních voleb ukazují, že v Senátu má jasnou většinu Meloni a Salvini, zde ani nepotřebují pro hlasovací většinu Berlusconiho. V Itálii má Senát větší kompetence než u nás. Výsledky zveřejněné dnes nad ránem se ještě mohou mírně změnit:

Obrázek

Vzhledem k tomu, že se ještě sčítají zejména hlasy ze zahraničí, budou výsledky známy během dopoledne. V aktualizaci tohoto článku je doplním.

Oslavy v táboře Meloniové:

Po sečtení 95,5% hlasů:

KONZERVATIVNÍ PRAVICE:  FdI: 26.4% – Lega: 8.9% – FI: 8.1% – NM: 0.9% celkem: 44.3%

PROBRUSELSKÁ LEVICE: PD: 19.2% – AVS: 3.6% – +Eu: 2.8% – IC: 0.6%  celkem: 26.3%

OSTATNÍ: M5S: 15.1% – Az/IV: 7.7% – Italexit: 1.9%

Vítězství pravicového bloku je jasné, k zásadním změnám již nemůže dojít.

Projekce počtu křesel v Parlamentu – pravicová koalice je modře, červeně levicová koalice. zbytek nezařazení:

Image

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

7 thoughts on “Italské volby před koncem sčítání: Drtivé vítězství Giorgie Meloni a propad levice + aktualizace

  1. vypadá to, že paní Lejnová z výsledku Italských voleb bude mít o pár vrásek na čele více. Řešení už Italům ale naznačila, šoupne je do jednoho pytle s “revoltujícími” státy a nepošle jim čerstvě vonící nově vytištěna eura.

  2. at už tahle vláda bude jakakoliv nebude horši než ta co tam měli aspon zruši povinné očkovani pro lidi 50 plus zmizi všechny restrikce a tahle vláda snad nebude tolik podlehat Bruselu jako ta minula ale uvidime ještě je brzy soudit no jsem zvědavej jak to tam Meloniova a spol budou vládnout

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout