Amerika připouští biologický výzkumný program na Ukrajině

Amerika připouští biologický výzkumný program na Ukrajině

K existenci biolaboratoří na Ukrajině se dosud přiznala nejen jedna z organizátorek majdanského puče Victoria Nulandová, ale dokonce i Pentagon. Nedávno proběhla v Ženevě schůzka, na které se jednalo právě o existenci biolaboratoří, ale také o pokusech na lidech.

Americká delegace v Ženevě připustila, že Spojené státy provedly biologický výzkum na ukrajinských občanech s nízkými příjmy a také na psychiatrických pacientech. Oznámil to v pondělí v Moskvě generálporučík Igor Kirillov, „velitel ruských protiradiačních, chemických a biologických obranných sil“.

Toto oznámení prý bylo učiněno na schůzce o „Úmluvě o zákazu biologických a toxinových zbraní“ (5. až 9. září v Ženevě). Schůzku svolala Moskva po obvinění, že USA a Ukrajina porušily podmínky dokumentu.

Od začátku útoku na Ukrajinu ruské ministerstvo obrany opakovaně hovořilo o důkazech, že USA vyvinuly biologické zbraně na Ukrajině. Nyní Rusko v Ženevě položilo zástupcům Washingtonu a Kyjeva dvě desítky otázek: Například jaký výzkum s infekčními agens a toxickými látkami byl proveden na ukrajinských vojácích a duševně nemocných.

„Transport patogenních biologických vzorků do USA údajně není běžný. Kromě této formulace, která neumožňuje posoudit množství a četnost zasílaných biologických vzorků do zahraničí, nebylo účastníkům jednání poskytnuto žádné další vysvětlení,“ uvedl ruský generálporučík.

Kirillov označil tato prohlášení o vývozu biologického materiálu (o dodržování etických norem, výzkumu na vojácích, lidech s nízkými příjmy a pacientech v psychiatrických léčebnách) za „vysoce nepravděpodobné“. Například ukrajinská strana odmítla vysvětlit, proč bylo nutné urychleně zničit dokumenty o vojensko-biologickém programu.

Kvůli tlaku USA se navíc ženevského jednání zúčastnilo pouze 89 ze 184 států úmluvy. Přesto více než polovina přítomných delegací (22 ze 43) podpořila ruský postoj nebo zaujala neutrální postoj. Ruské požadavky tedy přiměly více států přemýšlet.

Z dokumentů podle ruského generála také vyplývá, že se Kyjev v roce 2013 pokusil ukončit vojensko-biologickou spolupráci s Agenturou pro snížení obranných hrozeb (DTRA) napojenou na Pentagon. Nakonec však byla tato spolupráce pod tlakem USA prodloužena.

Kirillov řekl: „V dubnu 2013 ukrajinský mezirezortní výbor (zástupci Bezpečnostní služby – SZBU, Ministerstvo zemědělství a Veterinární služba) společně rozhodl, že není vhodné pokračovat v projektech DTRA na Ukrajině, ale vláda USA nadále tlačila na Kyjev. Není divu, že již v únoru 2013 tehdejší americký velvyslanec v Kyjevě John Tefft napsal ministru zemědělství žádost o čtyřleté prodloužení projektu DTRA.

Aleksandr Bastrikin, předseda ruského vyšetřovacího výboru (CIC), již dříve tvrdil, že USA utratily od roku 2005 více než 224 milionů dolarů na financování biologických programů na Ukrajině.

Připomínám, že na schůzce mělo mimo jiné vyjít najevo i to, že biolaboratoře mají být z Ukrajiny přestěhovány do jiných evropských zemí, zmíněna byla Česká republika a Bulharsko.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout