Tisíce Moldavanů protestovaly proti prozápadní vládě (video)

Tisíce Moldavanů protestovaly proti prozápadní vládě (video)

Ideologie nad zájmy evropských občanů  – přesně tak dnes jedná většina evropských vlád, které se ohání západními hodnotami. Ne všem zemím však lze vnucovat tyto takzvané „západní hodnoty,“ což je dnes ve skutečnosti zvrácená politika, praktikovaná EU, vyznačující se zeleným „náboženstvím“,  stavění LGBTQI nad rodinné hodnoty, podporou výměny evropských obyvatel, cenzurou opozičních názorů a slepou poslušností k páníčkům ve Washingtonu – a to vše třeba i za cenu vlastního sebezničení.

To je ovšem přesně to, proti čemu nedávno protestovali v Srbsku, ale nyní také v Moldavsku, tedy v zemi, kde se v rámci kandidátství na vstup do EU prosazuje úplně stejná politika jako všude v EU – a to včetně sankcí.

Více než 10 000 lidí údajně vyšlo do ulic v moldavském hlavním městě Kišiněvě, protože prozápadní vládě země se nepodařilo vyjednat s Ruskem lepší energetickou dohodu.

Ve stále více zemích Evropy vzbuzuje nelibost obyvatel  prudký růst cen energií a potravin. Protestní potenciál stále roste, a to i v jedné z nejchudších zemí evropského kontinentu, v Moldavsku. Bývalá sovětská republika se v důsledku energetické krize potýká s vysokou inflací, která stále více vyhání lidi do ulic.

V neděli v moldavské metropoli Kišiněvě údajně vyšlo do ulic až 20 000 lidí, aby protestovali proti politice prozápadní vlády. Největší protivládní protesty za poslední roky ilustrují potenciál pro nepokoje v zemi se zhruba 3,5 miliony obyvatel, na jejímž východě leží proruská odtržená republika Podněstří. Takzvaný „zmrazený konflikt“ rozděluje zemi na mnoho let. Více jste si o situaci v Podněstří mohli přečíst například zde nebo zde.

Obrázek

Demonstranti si již postavili stanové městečko ve vládní čtvrti hlavního města a oznámili, že neodejdou, dokud prozápadní vláda prezidentky Maii Sanduové a premiérky Natalie Gavriliţy neoznámí svou rezignaci. Vládní příznivci však demonstranty obvinili, že je mimo jiné zaplatil oligarcha Ilan Shor, který je také vůdcem strany Shor a čelí různým obviněním.

Prezidentka v celostátní televizi řekla, že doufá, že Gazprom nepřestane dodávat plyn do země. Protože sehnat plyn je nejen těžké, ale je především cenově nedostupný.

Pokud se vládě nepodaří vyřešit problém raketově rostoucích cen energií, protesty se pravděpodobně rozšíří a politická stabilita země může být ohrožena. Může se vyostřit i situace v Podněstří, kde většina obyvatel vládu dosazenou západem nepodporuje.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 7 Průměrně: 5]

One thought on “Tisíce Moldavanů protestovaly proti prozápadní vládě (video)

  1. Maia Sanduová je otrokyňa Ameriky, kde je aj vymyli mozog. Ako u nás Zuzana Strapáková-Čaputová… Verím,že nadchádzajúca vojna /už každý vie o čiastočnej mobilizácii/ sa rozšíri aj do Moldavska a tamojší vlastenci zvrhnú zradnú vládu nepriateľskú moldavskému národu /podľa mňa nie je súčasťou rumunského/ a oddanú EÚ , NATO a USA.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout