Sonja van den Ende na návštěvě Berdjansku (video)

Sonja van den Ende na návštěvě Berdjansku (video)

Na úvod upozorňuji, že jde o reportáž nizozemské novinářky, která se po celou dobu konfliktu pohybuje v oblasti Donbasu, odkud na svém webu přináší zprávy a na svém kanále pak nabízí různá videa (u videí jsou i anglické titulky). Jde tedy o zprávy přímo z místa konfliktu a ne o vymyšlené pohádky odněkud z kyjevské centrály.

Nizozemská novinářka Sonja van den Ende v minulých dnech navštívila jihoukrajinské pobřežní město Berdjansk, které se nachází u Azovského moře.

Novináři mainstreamových médií, kteří zadávají data na své zpravodajské weby z pohodlí domova, tvrdili, že 27. února v Berdjansku a okolí došlo k ruské „ofenzivě“.

Van den Endeová mluvila s místními obyvateli a zeptala se jich, zda nějak trpěli v důsledku bojů. Jednohlasně řekli: „Ne, tady byl klid!“

Těžké boje se podle médií svedly i o město Melitopol, které Sonja Van den Ende navštívila už třikrát. Podle ruské armády však vojáci vstoupili do Melitopolu bez boje.

Agentura RIA uvedla, že vojáky dokonce vítali obyvatelé. Důchodci vyšli do ulic s červenými vlajkami. Van den Endeová to potvrzuje. „Několikrát jsem slyšela, že se ve městě nebojovalo a nic nebylo zničeno.“

„Lidé byli rádi, že je ruská armáda konečně přišla osvobodit od zločinců, jak to říkali,“ píše novinářka na svém webu .

Například bývalý starosta Melitopolu Ivan Fedorov byl členem neofašistického Pravého sektoru, strany vytvořené kyjevským režimem a sponzorované Západem.

Bývalého starostu mimochodem přivítali s otevřenou náručí v Nizozemsku. Ten, stejně jako mnoho dalších radikálů, uprchl do Evropy, kde mu byl – podobně jako ostatním – udělen azyl.

V Berdjansku mluvila Van den Endeová s lidmi, kteří stáli ve frontě, aby požádali o ruský pas. Zejména mladí lidé jí řekli, že se necítí bezpečně, že je kyjevský režim diskriminuje a zakazuje jim mluvit rusky. Starší neměli dobrého slova pro prezidenta Zelenského a Západ.

Na část rozhovorů s lidmi čekajícími na ruský pas se můžete podívat na videu:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 13 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout