Revoluce: 75 000 Britů odmítá uprostřed inflační bouře platit své účty za elektřinu

Revoluce: 75 000 Britů odmítá uprostřed inflační bouře platit své účty za elektřinu

Po celé Evropě se zcela záměrně ženou ceny energií a všeho návazného – včetně potravin – do před rokem ještě zcela nepředstavitelných výšin. Inflace by měla časem dorůst až do hyperinflace, která znehodnotí měny postižených zemí (tedy zejména měny evropské) a bude hlavní záminkou k rušení hotovosti. Pak už bude jen krůček k provedení dalších kroků v realizaci plánů Agendy 2030, která je osnovou Velkého resetu.

Lidé v některých zemích se již bouří, známé jsou protesty farmářů v Nizozemsku, ale řízená inflace vadí nakonec všem, takže protesty se šíří po celé Evropě a mnohde jsou v souvislosti se zdražováním zakládána i různá hnutí. Jako třeba ve Velké Británii, kde již skupina 75 tisíc lidí ohlásila, že počínaje podzimem, kdy má dojít  k dalšímu zdražování, přestávají platit za elektřinu. Očekávají, že se k nim připojí další miliony.

Opozice sílí: Více než 75 000 nespokojených lidí v Británii se zavázalo, že na podzim, kdy ceny začnou opět růst, nebudou platit účty za elektřinu.

75 000 lidí slíbilo stávku 1. října! Pokud vláda a energetické společnosti odmítnou jednat, udělají to obyčejní lidé! Společně můžeme zajistit spravedlivou cenu a dostupnou energii pro všechny,“ napsala na Twitteru Don’t Pay UK, anonymní skupina, která se snaží přimět více než milion Britů k bojkotu placení účtů za elektřinu do 1. října.

Stávka přichází v době, kdy inflační bouře spojená s vysokými cenami energií zdevastovala příjmy domácností. Britové jsou na tom nejbídněji za tři desetiletí, protože se očekává, že inflace dosáhne 13 %. A přestože guvernér Bank of England (BoE) Andrew Bailey zvýšil úrokové sazby nejvíce za 27 let, aby omezil inflaci, riziko recese roste.

Do 1. října bude průměrná domácnost platit za elektřinu téměř 300 liber měsíčně, varovala BoE. Spojte rostoucí náklady na elektřinu s negativním růstem reálných mezd a je jasné, že domácnosti se dostávají pod tlak. To nezohledňuje rostoucí ceny za ubytování, jídlo a benzín na čerpací stanici – tento trend je neudržitelný a mohl by vést k sociální nestabilitě.

Podle britského zpravodajského kanálu Glasgow Live je stávka podobná akcím z konce 80. a 90. let proti dani z hlavy, kterou zavedla premiérka Margaret Thatcherová. 17 milionů lidí ji odmítlo na protest zaplatit.

Šéf britského energetického regulátora Ofgem Jonathan Brearley v sobotu v pořadu Today na BBC Radio 4 řekl, že lidé by se neměli připojit ke stávce ze dvou důvodů.

Za prvé, zvýší náklady pro všechny. Za druhé, pokud máte potíže s placením účtu, nejlepší, co můžete udělat, je kontaktovat vaši společnost poskytující veřejné služby.

Dodal: „Nikoho bych nenabádal, aby neplatil své účty, protože to jen zhoršuje situaci a má to osobní důsledky.

Minulý týden britská vláda označila hnutí za „vysoce nezodpovědné“.

„To je vysoce nezodpovědná zpráva, která nakonec jen vyžene ceny pro všechny ostatní a poškodí osobní bonitu,“ uvedl mluvčí vlády citovaný deníkem The Independent.

Don’t Pay UK odhaduje, že 6,3 milionu britských domácností bude tuto zimu zatlačeno do chudoby a miliony dalších pocítí stres z nekontrolovatelné inflace.

Na Twitteru lidé na tuto situaci reagovali slovy: „Revoluce začala“ a „občanské nepokoje zasáhly naše ulice a je to tak správně“.

Zapojení hnutí je možná ukázkovým příkladem rostoucí nespokojenosti mezi Brity, která by tuto zimu mohla vést k občanským nepokojům, protože miliony lidí už nebudou mít za co svítit, uvařit a nebudou mít nakonec ani co dát na stůl…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 15 Průměrně: 5]

3 thoughts on “Revoluce: 75 000 Britů odmítá uprostřed inflační bouře platit své účty za elektřinu

  1. Malé retro: Pokus zabiť Reagana – bohužiaľ – nevyšiel /v opačnom prípade by sa bol svet v 80. rokoch vyvíjal určite celkom inak, Brežnevove snahy o zlepšenie vzťahov so Západom a kultúrnu výmenu, napríklad filmov, boli vcelku úspešné/ a na diktátorku Thatcherovú sa nikto ani nepokúsil spáchať atentát. Tiež veľká škoda. Nehovoriac o tom, že za svoje zločiny proti ľudskosti nikdy nepykala.

  2. toto je na hovno na tomto vsetkom ze to sposobili politici ale odskacu si to firmy a ludia. to je tak ze ked vladnu ludia bez akejkolvek trestnopravnej zodpovednosti. nemaju dovod vladnut s rozumom.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout