Maďarsko hlásí očekávaný rozpad V4 iniciovaný českou vládou

Maďarsko hlásí očekávaný rozpad V4 iniciovaný českou vládou

Dnes jsem narazila na článek na zahraničním zpravodajském webu, který často tlumočí názory vlád zemí V4.  Ten reaguje na oznámení nové maďarské vlády, která potvrdila, že současná česká vláda od svého vzniku dává najevo, že se nehodlá do V4 nijak zapojovat. Ovšem článek upozorňuje i na fakt, který zde zdůrazňuji velmi dlouho – ČR se obrací proti dalším zemím V4 již dlouhodobě, zejména v otázce trestání Polska a Maďarska ze strany EU se již minulá vláda – většinou zástupně ústy Jourové – stavěla pro sankce na obě země.

I na to ostatně článek upozorňuje. A z čeho odvozuje již zřejmě definitivní rozpad V4? Jde právě o fakt, že zatímco ostatní premiéři popřáli Orbánovi k vítězství, Fiala tak údajně neučinil, cituji z článku:

Maďarský premiér Viktor Orbán se opět vzepřel svým kritikům, aby přemohl svou politickou opozici a v nedělních všeobecných volbách zvítězil, nicméně řada vrcholných českých politiků výsledek vítá méně, což podtrhuje rostoucí rozkol mezi spojenci Visegrádské čtyřky (V4).

Na rozdíl od posledních maďarských voleb český premiér Petr Fiala Orbánovi veřejně nepoblahopřál. Před čtyřmi lety napsal, že Evropa by neměla ohrnovat nos nad maďarským vůdcem. Jeho mlčení po volbách vypovídá mnohé o jeho současném postoji vůči Maďarsku.

Článek navíc připomíná reakci na výsledek voleb ze strany předsedkyně Sněmovny Markéty Pekarové Adamové, který Maďaři chápou jako oficiální signál k definitivnímu rozpadu V4, cituji:

„Maďarsko si vybralo svou budoucnost v nadcházejících letech,“ napsala na Twitteru. „Je třeba to respektovat a zároveň mít na paměti, že velká část Maďarů chtěla zvolit jinou cestu. Budoucnost České republiky je ve spojenectví s partnery, kteří respektují stejné hodnoty a jsou si vědomi rizik, která představuje Putinovo Rusko,“ dodala.

Toto vyjádření tedy považuje Maďarsko za oficiální postoj České republiky k Maďarsku a za nepřímé sdělení faktu, že nadále se již Česká republika nebude „odtahovat“ od naší vládou tak bezmezně milované EU členstvím v nějakém „separačním“ spolku.

Článek se nakonec pozastavil nad tím, že z významnějších ústavních činitelů podpořil Orbána pouze v podstatě končící prezident Miloš Zeman a cituje tam i jeho blahopřání, které jste si však již jistě sami přečetli v našem tisku, takže jej netřeba reprodukovat.

Každopádně předpokládám, že naše vláda si v tomto perfektně souzní i s Čaputovou a Maďarsko s Polskem nakonec rozdělí diametrálně odlišné postoje k Ukrajině. Rozpad V4, o jejíž existenci mám pochybnosti už nějakou dobu, tak bude zřejmě tímto oficiálně potvrzen. A opět připomínám, že článek zdůrazňuje, že zásadní podíl na rozpadu má právě ČR a zejména nová vláda.

Na závěr bych ráda upozornila na to, že v některých diskuzích se objevuje názor, že v Maďarsku ani neví, kdo to Pekarová je. Věřte, že to ví moc dobře, tato osoba je – podobně jako Jourová – v jejich médiích velmi často propírána a citována jako velká podporovatelka tamní probruselské opozice.

Vzhledem k tomu, že ovšem tato nepříliš bystrá osoba dostala jeden z nejvyšších sněmovních postů, všechna její vyjádření jsou v zahraničí brána velmi vážně.

Občas si dokonce říkám, zda je premiérem korouhvička Fiala nebo prodavačka mobilů Pekarová Adamová…

 

 

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 37 Průměrně: 4.7]

3 thoughts on “Maďarsko hlásí očekávaný rozpad V4 iniciovaný českou vládou

 1. Fiala je, aspoň podle mě, hadr bez názoru. Technolog moci střední nižší třídy, zajímavý tím, že nikomu zas tak moc nevadí.
  Dalo by se i říci, že svým vodičům odezírá ze rtů a poctivě šlape brázdu, aby si zasloužil tučný žvanec. 😀
  Jinak V4 považuji za fikci, každý národ má úplně jiné zájmy.
  Poláci viděj rudě když slyšej Rus a proto vždycky budou horovat pro NATO, zbytek V4 asi né.
  Maďaři nikdy nezapomněli na Trianon, jenom o tom (zatím) nemluvěj nahlas.
  Ze stejných důvodů pramení jistá slovenská náklonnost k EU.
  A Češi jsou národ Švejků, kam vítr, tam plášť.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout