Jeden z nejnebezpečnějších teroristů z Guantánama má být propuštěn, uvažuje, že zamíří do Švédska

Jeden z nejnebezpečnějších teroristů z Guantánama má být propuštěn, uvažuje, že zamíří do Švédska

Jedno je jisté: Švédsko bude již brzy islámský chalífát, přičemž jak tamní vláda svojí mnohaletou politikou, tak občané u každých voleb, dělají maximum pro to, aby tento proces urychlili. Proč by pak měl Somálec, který se právě v tomto budoucím chalífátu před lety radikalizoval, po propuštění z Guantánama jezdit jinam? Ve Švédsku ho budou jeho souvěrci potřebovat, jakmile nastoupí džihád mečem. A to bude již poměrně brzy.

Nepochybuji, že i švédský stát ho s nadšením přivítá a také se o něj skvěle postará – slušné dávky, pro začátek i byt. A pro jistotu i nějaké ty deradikalizační kurzy, na nichž se alespoň může seznámit s dalšími budoucími spolubojovníky. Věznice a podobné kurzy jsou totiž v západních zemích ideálním místem pro vzájemné seznamování džihádistů a další předávání zkušeností…

Po 15 letech na Guantánamu už není 47letý Guled Duran považován za teroristickou hrozbu. Nyní, když má být propuštěn, by se Švédsko mohlo stát zemí, kam bude poslán. Důvodem je, že v 90. letech žil tři roky ve Švédsku.

Somálec Guled Hassan Duran byl dlouho klasifikován jako vysoce rizikový vězeň,  USA považovaly za obzvláště naléhavé udržet právě jeho ve vězení. Nyní už údajně nepředstavuje hrozbu, proto bude propuštěn. Jediné, co je třeba udělat, je najít zemi, která by ho přijala. Ještě v roce 2018 však revizní komise usoudila, že stále představuje hrozbu.

Podle rozhodnutí Kongresu nesmí vězni z Guantánama vkročit na americkou půdu ani být posláni do zemí jako je Sýrie, Jemen, Libye nebo Duranovo rodné Somálsko.

Wells Dixon, právník zabývající se lidskými právy, zastupující Durana, řekl, že jeho klient je otevřen návrhům, ale jednu zemi preferuje více, než všechny ostatní. Jak uvedl, tak Švédsko je pro něj rozhodně prioritou. Zná jazyk, žil tam už dříve a líbilo se mu tam. Švédsko by proto bylo jasnou volbou, i když to není jeho jediná možnost.

Když bylo Duranovi 17 let, tedy v roce 1993, skončil ve Švédsku poté, co uprchl před občanskou válkou v Somálsku a získal povolení k pobytu. Během tří let, kdy byl ve Švédsku, žil v uprchlickém táboře, vyučil se ve strojírenství a žil v Rinkeby. Podle americké rozvědky se radikalizoval ve Švédsku poté, co se setkal s imámem, který na něj naléhal, aby trénoval v táboře al-Káidy v Afghánistánu a pak bojoval v Somálsku.

Koncem devadesátých let bojoval na somálské straně proti Etiopii a později byl údajně inspirován útoky 9/11, proto se poté připojil k sesterské organizaci al-Káidy AIAI. Jako džihádista byl ochoten zemřít za skupinu a zkoumal možnost provedení sebevražedného útoku na americkou vojenskou základnu Camp Lemonier v Džibutsku. V roce 2004 byl zatčen a o dva roky později poslán do zálivu Guantánamo.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Jeden z nejnebezpečnějších teroristů z Guantánama má být propuštěn, uvažuje, že zamíří do Švédska

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.