Jaké globální problémy očekává Schwabovo WEF pro rok 2022?

Jaké globální problémy očekává Schwabovo WEF pro rok 2022?

Každoročně se v Davosu schází slouhové globálních (j)elit na summitu Světového ekonomického fóra, přičemž již druhým rokem bude tato schůzka světových hlavounů odložena a částečně se odehraje online.  Jak jistě víte, tak je to právě WEF, kdo nejméně poslední desetiletí do značné míry určuje směr globální politiky. Podle plánů Velkého resetu, jehož osnovou je již v roce 2015 schválená Agenda 2030, se zatím řídí politika většiny západních zemí.

Kybernetické útoky, militarizace vesmíru, extrémní povětrnostní jevy, kolaps ekosystému, sociální rozdělení, války a pandemie koronaviru. To jsou klíčové obavy, které Světové ekonomické fórum (WEF) v úterý zdůraznilo jako důvody k obavám z roku 2022.

Zpráva vydaná švýcarskou organizací v čele se zakladatelem a výkonným předsedou Klausem Schwabem, podrobně popisuje chmurné zprávy před každoročním elitním zimním setkáním generálních ředitelů a světových vůdců v lyžařském středisku Davos.

Akce byla odložena druhý rok v řadě. Organizátoři WEF stále plánují příští týden několik virtuálních zasedání, nicméně jejich zpráva o globálních rizicích 2022 je nepříjemným čtením. Je údajně založena na průzkumu asi 1 000 odborníků a vůdců.

Pandemie a její ekonomický a společenský dopad stále představují kritickou hrozbu pro svět, uvádí zpráva. Velké rozdíly mezi přístupem bohatých a chudých zemí k vakcínám znamenají, že jejich ekonomiky se zotavují nerovnoměrným tempem, což by mohlo prohloubit sociální rozdíly a zvýšit geopolitické napětí.

Předpokládá se, že do roku 2024 bude globální ekonomika o 2,3 procenta menší, než by byla bez pandemie. Ceny komodit, inflace a dluh rostou jak v rozvinutém, tak v rozvojovém světě.

Útoky na kritickou infrastrukturu, dezinformace, podvody a digitální bezpečnost v roce 2022 budou mít dopad na důvěru veřejnosti v digitální systémy a zvýší náklady pro všechny zúčastněné strany, uvádí zpráva.

„Nyní jsme v bodě, kdy kybernetické hrozby rostou rychleji než naše schopnost jim účinně předcházet a zvládat je,“ uvedla Carolina Klintová, vedoucí řízení rizik ve společnosti Marsh, jejíž mateřská společnost Marsh McLennan je spoluautorem zprávy spolu s Zurich Insurance Group a SK Group.

Bezprostředním důsledkem zvýšené vesmírné aktivity je vyšší riziko kolize mezi infrastrukturou  Země a kosmickými objekty, což by mohlo ovlivnit oběžné dráhy, na které se spoléhají klíčové systémy na Zemi, poškodit cenné vesmírné vybavení nebo vyvolat mezinárodní napětí.

Rostoucí militarizace vesmíru také riskuje eskalaci geopolitického napětí, zejména proto, že vesmírné mocnosti nespolupracují na nových pravidlech pro řízení vesmírné říše, uzavírá zpráva.

Zdraví planety v příštím desetiletí je dominantním problémem, podle respondentů průzkumu, kteří uvedli neschopnost jednat proti změně klimatu, extrémnímu počasí a ztrátě biologické rozmanitosti, což uvádí jako tři hlavní rizika.

Zpráva vyjadřuje znepokojení nad přetrvávajícími dopady koronavirové pandemie, zvýšeným ekonomickým protekcionismem a novou dynamikou trhu práce, které brání migrantům, kteří se snaží najít novou zemi za ekonomické útočiště.

Zpráva si stěžuje, že klesající příležitosti pro spořádanou migraci jsou rizikem, že nedojde k udržení politické stability a setření rozdílů v příjmech a pracovní síle.

WEF již dříve propagovalo různé stupně zvýšené společenské kontroly pod rouškou samozvaného Velkého resetu.

„Globální lídři se musí spojit a přijmout koordinovaný mnohostranný přístup k řešení neúprosných globálních výzev a budování odolnosti před příští krizí,“ uvedla Saadia Zahidi, výkonná ředitelka WEF.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Jaké globální problémy očekává Schwabovo WEF pro rok 2022?

 1. To je blb.
  O kybernetických útocích by mohli Íránci vyprávět.
  Ale tady jsou myšlené útoky ze strany Planetárního Zla. Ty ze strany Planetárního Dobra jsou jenom preventivní. ?
  A s tou užitečnou migrací je úplně vedle.
  I kdyby jezdili jen samí doktoři a inženýři, tak odliv mozků určitě žádné chudé zemi neprospěje!!!
  Euroatlantici chcípnou na svojí rozežranost a aroganci. Se kterou mistrují zbytek Zeměkoule.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout