Každý třetí žák v rakouském Grazu a každý druhý žák a ve Vídni hovoří doma jinak, než německy

Každý třetí žák v rakouském Grazu a každý druhý žák a ve Vídni hovoří doma jinak, než německy

Rakousko patří k nejvíce islamizovaným zemím Evropy. To, co se nepodařilo Osmanům u Vídně, se nyní s velkým úspěchem daří muslimům z celého světa. Vzhledem k tomu, že mnoho cizinců již stihlo získat občanství, jsou i mnozí z těch, kdo doma nehovoří německy, vykazováni coby Rakušané.

Nejen Vídeň, ale i Štýrský Hradec jako druhé největší město v Rakousku, se již brzy kvůli vysokému podílu cizinců výrazně změní. Nejlépe to ukazují údaje v oblasti školství. Štýrský politik FPÖ Hannes Amesbauer předložil parlamentní otázku, která ukazuje, kam trend proměny Rakouska směřuje.

Konkrétně se Amesbauer ptal mimo jiné na počet žáků a studentů podle typu školy a kolik z nich nejsou rakouští občané. Pro srovnání, Amesbauer chtěl analyzovat školní roky 2015/16 a 2020/21. Přestože poslední školní rok je dávno pryč a nový právě začal, ministr Heiz Faßmann (ÖVP) zatím nebyl schopen poskytnout žádné údaje.

Když se však podíváte na data před pěti lety, je zřejmé, že z 36 499 studentů přesně 6 652 nemělo rakouské občanství. ALE: Existuje celkem 10 683 studentů, kteří nemají němčinu jako každodenní jazyk, což znamená, že mnoho dětí cizinců se stalo rakouskými občany, ale ve skutečnosti se neintegrovali, alespoň ne jazykově. To však znamená, že každý třetí student má migrační zázemí. A čísla za rok 2020/21, pokud budou k dispozici, jistě příliš rozdílná nebudou. A pokud zde bude patrný zvrat, pak jen k horšímu.

Celostátně není situace o moc lepší: Jak uvádí ve svém pátečním vydání Kurier s odvoláním na údaje Rakouského integračního fondu, každý čtvrtý rakouský student (26,8 procenta) nemluví mimo školu německy, ve Vídni je to dokonce jeden ze dvou (52,7 procenta!). Největšími neněmeckými jazykovými skupinami jsou Rumuni, Syřané a Afghánci.

V Rakousku navštěvuje školu celkem asi 1,14 milionu dětí a mladých lidí, z nichž 17 procent má zahraniční občanství. Mnoho dalších sice rakouské občanství má, ale doma nehovoří německy.

Z výše uvedených údajů je jasné, že v Rakousku je v nejmladší generaci – zejména ve Vídni – už zhruba polovina cizinců. Naopak, logicky budou nejstarší generace více „rakouské“, takže postupným vymíráním původních Rakušanů se velmi rychle změní demografické složení země.

Nicméně, jinde to je obdobné a je jasné, že za deset let už budou minimálně ve Vídni mezi novorozenci výrazně převažovat cizinci. O to spíš, že zatímco muslimská či cikánská (to jsou ti výše zmínění „Rumuni“) komunita se velmi rychle množí, porodnost původních Rakušanů je na historickém minimu. Je tedy možné, že dřív, než na západ od nás, vznikne první chalífát za našimi jižními hranicemi….

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

One thought on “Každý třetí žák v rakouském Grazu a každý druhý žák a ve Vídni hovoří doma jinak, než německy

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout