Turecko uzavřelo dohodu o vojenské spolupráci se Severní Makedonií – Erdogan tak obklopuje Řecko

Turecko uzavřelo dohodu o vojenské spolupráci se Severní Makedonií – Erdogan tak obklopuje Řecko

Řecku se samozřejmě nadměrné sdružování s dalšími muslimskými zeměmi Evropy příliš nelíbí, neboť již bude obklopeno zeměmi, které mají uzavřeny nadstandardní dohody s Tureckem. A jak víte, Erdogan víceméně považuje Evropu za součást jeho Osmanské říše. K tomu je ještě třeba připomenout, že nejen Severní Makedonie, ale i Albánie se již brzy stanou členy EU.

Pětiletá vojenská a hospodářská dohoda mezi Ankarou a Skopje podepsaná minulý týden v Istanbulu mezi ministry obrany obou zemí vytváří na Balkáně novou realitu.

Dohoda stanoví, že Turecko poskytne Skopje každý rok finanční prostředky na modernizaci ozbrojených sil a zvýšení militantnosti.

V Řecku je mnoho lidí, kterým se dohoda nelíbí, a zdůrazňují, že nyní se muslimský oblouk rozšířil z jednoho konce  severní hranice na druhý a Erdoganova ruka objala všechny sousední země, jmenovitě Bulharsko, Severní Makedonii a Albánii, a zároveň tvrdě kritizovala Prespanskou dohodu a zdůraznila, že se v podstatě zhroutila, zatímco Řecko zabezpečuje vzdušný prostor sousední země.

Jeden z nich, předseda Hnutí svobodných lidí, Michalis Patsikas řekl: „Vyprávění Tsiprase a Kotziase a vlády SYRIZA-ANEL, že Prespanská dohoda bude nezbytná, se zcela zhroutilo, když Skopje vstoupilo do náruče Turecka potvrzením pětileté dohody spolu se všemi ostatními dohodami, které se uskutečnily.

Po celou dobu bylo Turecko přítomno s darem 7500 uniforem armádě Skopje, s darem tankových vozidel atd. Prohlášení ministra obrany Skopje jsou v tom smyslu, že Turecko má významnou roli. Během své návštěvy Istanbulu prohlásil, že nakoupí i vojenskou výzbroj.“

„Co zbylo Řecku? Zbývá zrada, ústupek názvu, povinnosti výcviku severomakedonské armády a ochrana vzdušného prostoru letadly Řecka. Výsměch přetrvává. Ukazuje se, že je to bomba v základech Balkánu, protože je také otázkou míru, co Erdoğan dělá, neboť je to on, kdo natáhl svou dlouhou ruku jak do Skopje, tak do Albánie.

Dva z našich spojenců v NATO jsou Erdoğanem přímo ovlivněni. Proto se Prespanská dohoda zcela zhroutí. Je to příběh, který nemá nic společného s demokracií, mírem nebo samozřejmě historickou pravdou, kterou jsme křičeli.“

Analytik Georgios Karabelias k obklíčení Řecka muslimským obloukem tureckého prezidenta řekl: „Je zřejmé, že Turecko se snaží obklíčit Řecko skrz Balkán a Skopje. Má takovou strategii. Turecko má do jisté míry velmi dobré vztahy s Bulharskem, takže může učinit obkličující krok.

Je však důležité, aby přistoupil k takové věci (vojenské dohodě), protože ukazuje, jak hloupá byla Prespanská dohoda ze strany Řecka. Zároveň se očekává, že Řecko pokryje Skopje letecky a dohodne se s Tureckem.

Turci také využívají Albánce ze Skopje, kteří tímto směrem prosazují vztahy s Tureckem. Albánci obecně z Kosova a Albánie, mají úzké vztahy s Tureckem. Myslím, že rozšiřují tento muslimský oblouk, který obklopí celé Řecko,“ řekl Karabelias.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 6 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Turecko uzavřelo dohodu o vojenské spolupráci se Severní Makedonií – Erdogan tak obklopuje Řecko

  1. Len tak mimochodom, aj Erdoganovi spojenci a odoberatelia tureckých zbraní sa chcú čím skôr zmocniť svojich susedov – Morawiecki chce ukrojiť čo najviac z Ukrajiny, Bieloruska, pripojiť aj Kaliningradskú exklávu a nikdy sa nevzda l sna o spoločnej hranici s Maďarskom na Slovensku. Orbán chce zase v EÚ, NATO a Rusku získať súhlas na okupáciu častí Slovenska, Rumunska, Ukrajiny, Srbska a dokonca aj už spomínaného Burgenlandu. Prvý intenzívne financuje podnikateľov, školy, škôlky, futbalové kluby patriace poľským menšinám ,druhý zase maďarským. O ich spoločnom kamarátovi Thacim /nepochybujem, že ho čoskoro pustia z basy a stane sa opäť premiérom/ nemá veľký zmysel sa príliš rozpisovať. A Erdogan skutočne plánuje obnoviť Osmanskú ríšu „mierovými“ metódami , de facto urobiť z Balkánu reťaz tureckých kolónií a najhoršie je,že ho už nemá kto zvrhnúť, lebo volebný zákon už dávno „upravil“ vo svoj prospech tak ako Morawiecki a Orbán.
    Verím,že Soros a EÚ sa už postarajú o to,aby poľský a maďarský fašistický a iredentistický diktátor po najbližších voľbách /hoci aj predčasných/ prišli o svoju nikým a ničím neobmedzenú moc a nahradili ich ultraliberáli. Ich kamarát Salvini takisto páchal a pácha ťažké zločiny , predovšetkým proti vlastnému národu a štátu – podpora legálnej migrácie, servilita voči Izraelu a EÚ, nečinnosť jeho strany vo vláde proti zločinom votrelcov.

  2. Sen Osmanské říše nikdy nezanikl a když nové chudší státy nemají prostředky na obranu, vezmou co se nabízí. EU tak není zárukou žádní bezpečnosti.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.