Před rokem mělo v Mnichově dojít k teroristickému útoku ve jménu ISIS, pachatel je prý psychicky nemocný

Před rokem mělo v Mnichově dojít k teroristickému útoku ve jménu ISIS, pachatel je prý psychicky nemocný

A máme zde dalšího v dlouhé řadě psychicky nemocných džihádistů. Zdá se, že při jejich velmi rychle rostoucím počtu už skutečně nebudou kapacity psychiatrických léčeben postačovat. A nejspíš ani počty psychiatrů či zřízenců v psychiatrických zařízeních západoevropských zemí…

Jeden takový psychicky nemocný džihádista chtěl na den přesně před rokem útočit v Německu.

Bavorské hlavní město Mnichov 10. května 2020 zřejmě jen těsně uniklo katastrofě. Podle vyšetřování mnichovského státního zastupitelství chtěl nyní 36letý Afghánec Ali Reza K. způsobit krveprolití v centru města. Plánoval vjet na pěší zónu mezi Stachusem a náměstím Marienplatz v autě a zabít co nejvíce lidí tím, že je přejede.

Pokus se nezdařil, protože se muži navzdory několika pokusům nepodařilo vozidlo násilně unést. Vyzbrojen kuchyňským nožem dlouhým asi 30 centimetrů a masivním železným kladivem napadl celkem čtyři auta čekající na červenou. Údajně několikrát zakřičel „Alláhu Akbar“  a rozbil okna aut. Řidiči však dokázali ujet a tím zabránit horším důsledkům řádění muslima.

Nejvyšší státní zastupitelství má jasno: „Obviněný jednal z islamistických motivů“.

Tento pátek začal u mnichovského krajského soudu proces s Alim Rezou K., který je údajně duševně nemocný a více než půl roku se léčí na specializované klinice. Trpí paranoidní schizofrenií a trpí bludy. Existuje mnoho náznaků, že spáchal zločin ve stavu snížené – ne-li dokonce anulované – viny. S největší pravděpodobností nebyl schopen vidět nesprávnost činu a jednat podle tohoto názoru.

Hlavní líčení tedy není o tom, jak dlouho bude pachatel muset v případě odsouzení zůstat ve vězení. Soud spíše rozhodne, zda trvale patří do psychiatrické léčebny.

Pro nejvyšší státní zastupitelství o tom není pochyb. Je přesvědčeno, že lze očekávat, že se žalovaný dopustí v budoucnu značných protiprávních činů, a je proto nebezpečný pro širokou veřejnost. Konečné posouzení je samozřejmě ponecháno na renomovaném psychiatrickém expertovi Matthiasi Hollwegovi, který obžalovaného vyšetřil a bude ho sledovat po celou dobu procesu.

Mediální zájem o proces je velký, zřejmě kvůli paralelám se smrtelným útokem nožem ve Würzburgu 25. června 2021. I tam byl pachatelem údajně duševně nemocný muslim, který během svého zločinu křičel „Alláhu Akbar“, což je pro vyšetřovatele údajně jen náznak možných islamistických motivů.

Krátce po 9.hodině byl obviněný přiveden do soudní síně A 101. Poměrně malý, ne příliš silný muž, bílé tenisky, džíny, světle hnědý svetr, tmavé vlasy oholené vzadu a po stranách hlavy. Vedle něj seděl tlumočník, který překládá do dari, jednoho ze dvou úředních jazyků v Afghánistánu. Jeho veřejná obhájkyně Ruth Beerová zaujala místo za ním.

Beerová učinila prohlášení na začátku procesu. V podstatě přiznala obvinění proti jejímu klientovi. Popírá však jeden ústřední bod: „Zločin nemá žádné islamistické pozadí. Ali Reza K. neměl žádný kontakt s IS, tedy s teroristickou organizací Islámský stát, a nekřičel „Alahu Akbar“, jak tvrdí vyšetřovatelé a svědci.“ Údajně jde o jiný motiv zločinu. Její klient prý trpěl bludy.

Nějakou dobu před zločinem byl posedlý myšlenkou, že italská mafie zabila jeho rodinu a unesla jeho sestru. Z tohoto důvodu ali Reza K. dokonce šel na policejní stanici v Mnichově-Laimu a pokusil se nahlásit zločiny, které existovaly pouze v jeho představivosti. „Policie mu nepomohla,“ řekla Beerová. Její klient byl však později několik dní hospitalizován na mnichovské klinice kvůli jeho masivním bludům a obavám.

Obhájkyně potvrdila, že Ali Reza K. se ve svém – nakonec neúspěšném – pokusu o atentát zaměřil především na „křesťany“. Předpokládal, že členové italské mafie jsou křesťané. Podle Beerové se chtěl pomstít za údajná zvěrstva proti své rodině. Jednal přitom z vlastní iniciativy a spontánně.

Jak nebezpečná byla situace pro oběti, jejichž auta chtěl obviněný unést, objasnil starší pán, inženýr v penzi s brýlemi a tmavě modrou bundou. Byl za volantem Audi Q3, manželka seděla vedle něj. Pár čekal na červenou. Náhle si všimli muže, který se odtrhl od skupiny chodců a šel přímo k nim. „Zatřásl klikou dveří řidiče a stále bušil do okna přičemž křičel,“ hlásil svědek. Pokud jde o útočníkův stav, řekl: „Vymkl se kontrole a byl stále agresivnější.“

On a jeho žena byli krátce v šoku, ale pak rychle zareagoval a zrychlil. Přestože na semaforu byla stále červená, projel křižovatkou. „To bylo opravdu štěstí,“ řekl svědek. Ve zpětném zrcátku viděl muže, jak útočí na jiné auto.

Další oběti také popsaly děsivé scény. Obviněný se pokusil vytrhnout dveře auta a velmi tvrdě bušil do okna. Když se muž přiblížil k jejich autu, uslyšeli hlasité bouchání a byli vyděšení. Mladá žena skutečně chtěla vysednout z auta, ale její matka, která byla také v autě, jí důrazně doporučila, aby to nedělala, což bylo správné rozhodnutí, jak poznamenal předsedající soudce.

Skutečnost, že obviněný byl rychle dopaden a nemohl provést svůj „krvežíznivý plán“ (citát soudce), byla způsobena šťastnými okolnostmi: dva policisté v civilu pozorovali oblast kolem místa činu. V autě čekali na zloděje pneumatik, kteří už nějakou dobu způsobují v okolí škody.

Náhle uviděli muže – nyní obviněného – jak velmi rychle pobíhá kolem auta a na opasku mu visí dlouhý nůž. Strážníci vystoupili a řekli Ali Rezovi K., aby okamžitě zastavil a lehl si. Také vyhrožovali, že použijí střelnou zbraň. Muž reagoval pouze na druhou pohrůžku. Policisté ho svázali a vzali mu nůž.

Během svého prvního krátkého výslechu muž prohlásil, že to chce „udělat pro IS“ – tedy Islámský stát – a „pomstít se křesťanům“. Policistovi potvrdil, že během zločinu křičel „Alahu Akbar“. Vyšetřovatelé nenašli žádné důkazy o skutečných kontaktech s teroristy, například na jeho mobilním telefonu. Ali Reza K. ve svých výpovědích pro policii také zmínil údajné pronásledování své rodiny italskou mafií. Řekl, že někteří z jeho příbuzných byli uneseni do Řecka a Nizozemska a „sťati“.

Navzdory vyhrocené situaci vypadal Afghánec po zatčení podivně klidně a vyrovnaně, téměř uvolněně. Policista u soudu řekl: „Usmíval se“.

Plán Aliho Rezy K. zabít mnoho lidí v centru Mnichova selhal, a proto není stíhán soudním systémem. Obvinění jsou omezena na pokus o loupež proti motoristům ve čtyřech případech a poškození majetku.

O osobnosti obžalovaného se první den procesu nediskutovalo, tedy zatím se neprobíraly otázky týkající se jeho příjezdu do Německa a jeho azylového statusu. To by mělo být na pořadu dne v pokračování procesu příští pondělí.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 3 Průměrně: 5]

One thought on “Před rokem mělo v Mnichově dojít k teroristickému útoku ve jménu ISIS, pachatel je prý psychicky nemocný

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout