Rakousko: Matka šestnáctileté dívky vypráví o tom, jak byla její dcera ubodána Afgháncem

Rakousko: Matka šestnáctileté dívky vypráví o tom, jak byla její dcera ubodána Afgháncem

Další z řady vražd ze cti a další z mnoha případů, které by měly být varováním pro všechny Evropanky, které se rozhodnou si něco začít s muslimem. Příběh zavražděné dcery vypráví její matka, která se po vraždě své dcery zhroutila a je neschopná normálního života tak, jako předtím. Nutno podotknout, že v těchto případech nesou vinu i sami rodiče, kteří by měli své děti vést k určité ostražitosti k cizincům jiných kultur.

Ramona Fahrngruberová sedí na čalouněné židli ve svém bytě ve Steyru. Před ní, na konferenčním stolku, jsou léky. Pilulky, které fungují proti depresi a úzkosti. „Každý den jich polykám hodně; Bez nich bych nemohla existovat,“ říká hornorakouská žena. „Protože jak jinak,“ ptá se, „bych se dokázala vyrovnat se svým utrpením?“

In diesem Wohnhaus kam es zur Bluttat. (Bild: Markus Wenzel)
dům, kde byla dívka zavražděna

K tragédii došlo jen pár metrů od ní, za dveřmi nabarvenými na červeno. V místnosti, která kdysi patřila její dceři Michelle a kde byla 16letá dívka zavražděna v noci z 9. prosince 2018. Zavraždil ji její přítel – Saber A. „Nikdy jsem ho neměla ráda, protože nebyl dobrý pro mé dítě,“ říká třiapadesátiletá žena, „ale ‚Mimi‘ – byla do něj, bohužel, blázen.“

V roce 2016, ve věku 14 let, se dívka setkala s mladým Afgháncem. A rychle se do něj zamilovala. Koneckonců, udělal hodně pro to, aby na Michelle zapůsobil. Naslouchal jí, když mluvila o svých problémech z dětství; o tom, jak vyrůstala bez otce, za složitých okolností, se třemi staršími sourozenci. Snažil se ji rozveselit, pochválil ji.

Zároveň se snažil vyvolat u dívky lítost nad ním samým, když jí vyprávěl o svém útěku ze své rodné země; o jeho smutné existenci nyní, v „přijímacím táboře“; o jeho osamělosti. A čím častěji spolu oba teenageři mluvili o svých starostech a snech, tím více chlapec začal manipulovat „Mimi“.

„Nakonec od ní dokonce požadoval, aby skončila se školou. Vydělávat pro něj peníze, o to mu šlo, on sám byl bez práce,“ říká Ramona Fahrngruberová. A také říká, že ona sama neměla šanci proti němu bojovat. Protože v té  době rychle převzal plnou moc nad její dcerou.

(Bild: Harald Dostal)
afghánský vrah

V polovině roku 2018 se Michelle dozvěděla o úletu přítelově nevěře, od té doby měli krizi ve vztahu. Mimi se od něj kvůli tomu začala distancovat. A také kvůli hrůzám, které o sobě řekl jí a její rodině, jako že už spáchal vraždu v Afghánistánu. Žena upozornila úřady kvůli tomu, že pojala podezření, že by mohl být pro dceru nebezpečím. „Znovu a znovu, znovu a znovu“, říká 53letá žena, „ale nikdo nereagoval na mé volání o pomoc.“

A dcera? „Vím, že se Sabera bála. Protože když se s ním rozešla, tak ji pronásledoval a vyhrožoval, že ji zabije.“ Proč proti němu Michelle nikdy nepodala obvinění? „Protože ho milovala – navzdory všemu.“ A tak se stalo, že se 17-ti letý kluk mohl ubytovat, kdykoliv to „Mimi“ chtěla, v jejich bytě ve Steyru. Stejně tak tomu bylo 8. prosince 2018.

„Saber  s námi byl od odpoledne“, večer  se matka, Michelle a on spolu dívali na televizi v obývacím pokoji; kolem 23:00 se Saber a „Mimi“ rozhodli odejít do dívčina pokoje. Ne, potvrzuje Ramona Fahrngruberová, pak neslyšela žádné hádky, žádné výkřiky z místnosti.

Den poté přišla na hrůzný objev: Michelle ležela ubodána na podlaze. Saber A., který svůj zločin vždy nazýval „nehodou“, byl v říjnu 2019 odsouzen k 13,5 roku vězení za vraždu. „Seděla jsem v soudní síni během procesu,“ říká matka oběti, „konfrontace s vrahem mé dcery byla děsivá.“

Téměř stejně hrozné jsou výčitky, které si žena od tragédie dělá vůči sobě; každý den, každou noc. „Nikdy jsem ho neměla pustit do svého domu; Měla jsem před ním své dítě chránit víc, měla jsem být silnější.“

Její současný život je bezútěšný, plný výčitek. Uvězněná v bytě, kde byla Michelle zabita, stěhování je pro ni z finančních důvodů nemožné. Toužila prý po smrti, která by ji dostala z jejího utrpení.

Paní Fahrngruberová si však sebevraždu kvůli svým dalším třem dětem rozmyslela. Jak by se měli vyrovnat s její sebevraždou? „Je pravda, že jim to  nemůžu udělat. Proto vydržím, dokud nezemřu přirozenou smrtí. Ale já vím, že zbytek života pro mne bude trvalým utrpením.“

Tolik výpověď matky dívky, která byla zavražděna Afgháncem. Ani se nedivím výčitkám matky, která dívku včas nevarovala, ale naopak ještě dovolila jejímu pochybnému příteli docházet do jejich domu. Obzvlášť pak poté, kdy se chlubil, že již v Afghánistánu vraždil. Nakonec je skutečně ona tím pravým viníkem. Stejně, jako každý rodič, který včas svoje dítě před podobnými svazky nevaruje a od podobných zrůd neochrání.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 4.2]

One thought on “Rakousko: Matka šestnáctileté dívky vypráví o tom, jak byla její dcera ubodána Afgháncem

  1. Zamilovaná puberťačka bývá často jak fanatik a nedá se jí vztah rozmluvit, naopak se ještě více zatvrdí. Varovat je předem a být důsledný může někdy pomoci, ale bohužel ne u všech.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout