Bude příští premiérkou Itálie Giorgia Meloni?

Bude příští premiérkou Itálie Giorgia Meloni?

Možná se divíte, proč právě Giorgia Meloniová? Vždyť vždy zcela jasně vedl v preferencích Salvini! Nicméně politická situace se průběžně vyvíjí, přičemž strany, které hájí národní zájmy a hlavně jsou proti masové muslimské invazi, mají stále ve všech průzkumech většinu. Ovšem od doby, kdy padla vláda s účastí Salviniho  Legy a obzvlášť pak po sestavení Draghiho vlády, kde je zastoupena i Lega, se přelévají hlasy od Salviniho k Meloniové. Lega má totiž pouze ministerstvo turistiky, přičemž vnitro mají vítači, tedy PD (obdoba naší ČSSD), takže i přes účast Salviniho ve vládě přijímá Itálie invazisty ve velkém. To se samozřejmě mnoha voličům Ligy nelíbí a houfně přechází k Fratelli d’Italia, kterou vede právě Meloniová. Fratelli d’Italia je tak nyní jedinou skutečně opoziční stranou.

Zatímco dvě italské vlastenecké strany, Lega a Fratelli d’Italia, jsou už měsíce pohromadě na 40 %, rovnováha moci mezi těmito dvěma politickými formacemi se v průběhu času mění. Lega Mattea Salviniho, která v květnu 2019 získala v evropských volbách 34,26 %, klesla v průzkumech na 21 nebo 22 %. Naproti tomu volební výsledky Giorgie Meloni a její Fratelli d’Italia, která v evropských volbách získala 6,44 %, vzrostly na 19 %. Konzervativní strana Silvia Berlusconiho Forza Italia, která by koalici doplňovala, má přes 6,5 %.

Očekává se, že tyto tři středo-pravicové strany vyhrají příští parlamentní volby, které se budou konat nejpozději v květnu 2023. Vůdce přední středo-pravicové frakce by pak dostal úřad italského premiéra. Zatímco Matteo Salvini byl dosud považován za nejsilnějšího kandidáta, stálá eroze Legy v průzkumech veřejného mínění a vzestup Fratelli d’Italia nyní dělají z Giorgie Meloniové vážnou kandidátku na premiérský post.

Jmenování Giorgie Meloniové předsedkyní Evropské frakce konzervativců a reformistů, stejně jako skutečnost, že Fratelli d’Italia je v opozici vůči vládě Maria Draghiho, který se ujal úřadu v únoru 2021, podpořila vzestup Fratelli d’Italia.

Když byla Giorgia Meloniová v pořadu Rai 3 dotázána na rozdíly mezi Fratelli d’Italia a Legou, řekla, že Lega je více spojena s územním rozměrem, zatímco její strana měla na mysli koncept národa. Například Lega hájila nezávislost Katalánska, zatímco Meloniová separatismus nepodporuje, protože se domnívá, že národní stát nelze rozdělit na dvě nebo více jednotek.

Giorgia Meloniová pak jasně řekla, že Lega a Fratelli d’Italia jsou různé politické formace, ale mají společné rysy a konvergenci myšlenek. Na závěr dodala: „Věřím, že budeme vládnout společně.“

Na závěr jen podotýkám, že podle reakcí v různých italských diskuzích se zdá, že se ještě skutečně postupně hodně hlasů přemístí právě na stranu Meloniové, takže pravděpodobnost, že bude mít Itálie po Draghim premiérku, je poměrně značná. Jediné, co by vzestup Fratelli d’Italia zastavilo a přelilo hlasy k Salvinimu, by bylo náhlé zastavení stávající invaze, která v současné době doslova trhá rekordy. Zatím se však zdá, že se vzhledem k převládajícím eurohujerům ve vládě nic podobného nestane.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 2 Průměrně: 4]

3 thoughts on “Bude příští premiérkou Itálie Giorgia Meloni?

  1. Salvini nie je žiaden vlastenec a ochranca Talianska a jeho národa, ale -okrem iného – fanatický podporovateľ Izraela /a všetkého ,čo s tým súvisí/. Navyše nič nenamieta proti masovej legálnej migrácii a ilegálov chce /aj tých, čo páchajú zločiny/ nie deportovať domov, ale rozptýliť po celej EÚ. Že podporuje rozširovanie EÚ a odmieta zničenie a vystúpenie z bruselského väzenia národov, podobne ako jeho spojenci Morawiecki a Orbán, netreba ani dodávať.

    1. V Itálii ovšem moc možností není. Asi je tam tato koalice jedinou možnou, která by mohla nastolit alespoň nějakou pozitivní změnu. Vždy je třeba se dívat na to, jaké jsou možnosti. A v Itálii už snad nic horšího, než socanská vláda, která nadšeně vítá, být nemůže.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout