Čtyři nezletilci připravovali v Belgii teroristický útok, jeden už měl koupenou mačetu

Jak rostou počty podobných případů, nedá mi nevzpomenout na to, jak někteří politici – v čele se Šojdrovou – tlačili i u nás na přijímání „nezletilců bez doprovodu“. Přitom mnohokrát jsem zde přinesla důkaz, že muslim může být nebezpečný v jakémkoli věku, v němž již udrží zbraň. A je jedno, zda mačetu nebo jen nůž…

Ještě před pěti měsíci nebyl na seznamu lidí monitorovaných belgickou agenturou pro teroristickou hrozbu OCAD ani jeden nezletilý. Začátkem listopadu 2020 však byli v Eupenu zatčeni dva nezletilí. Plánovali teroristický útok proti policii. Na začátku roku 2021 byli zatčeni další čtyři nezletilí. Plánovali individuální útoky.

„Jeden z mladíků si koupil mačetu,“ řekl ministr spravedlnosti Vincent Van Quickenborne, „druhý chtěl koupit nože. Jedná se o takzvané osamělé vlky, nestabilní osobnosti, které mají kontakt s kazateli nenávisti na internetu a jsou ovlivněny extremistickými ideologiemi. Mladíci nevytvářeli teroristické plány společně, ale každý sám.“

Belgické bezpečnostní služby braly situaci vážně a zatkly čtyři mladíky, kteří nyní zůstávají v zařízení pro mladé zločince. Zůstávají pod dohledem a v kontaktu s organizacemi, které se mají postarat o jejich deradikalizaci.

„Jsou to mladí Belgičané z různých prostředí,“ zdůraznil ministr spravedlnosti: „Někteří konvertovali k islámu, někteří pocházejí z Vlámska, jiní z Valonska. Především nás zaráží, že se jedná o mladé lidi a rodiny, které bezpečnostní služby neznají. Což ztěžuje práci. Radikalizace probíhá před obrazovkou počítače. Proto je musíme rychle vystopovat. To se nám v tomto případě podařilo.“

Proč jsou tito mladí lidé horliví pro radikální islám, zatím není jasné. Pravděpodobně k této radikalizaci došlo v posledních měsících.

„Je zarážející, že vražda Samuela Patyho byla také důležitým signálem radikalizace nezletilých v Belgii,“ říká ministr spravedlnosti Van Quickenborne.

„Nyní vidíme nezletilé na našem seznamu teroristů poprvé po třech letech,“ pokračoval. „Nejdřív ti dva nezletilí v Eupenu. A teď máme další čtyři nezletilé pachatele. Rozhodně musíme na tyto mladé lidi dohlížet.“ Koronavirová krize může také vyvolat radikalizaci. Mladí lidé tráví více času na počítači a mají méně mimoškolních aktivit.

Proč jsou tito mladí lidé horliví pro radikální islám, zatím není jasné. Pravděpodobně k této radikalizaci došlo v posledních několika měsících.

Ona údajná deradikalizace je samozřejmě zcela neúčinná, což potvrzuje například nedávný případ útočníka z Vídně, který podobným „deradikalizačním“ programem prošel. Deradikalizační programy mají jen vytvořit zdání, že „se něco dělá“. Přitom dokud bude islám legální, bude k útokům docházet a to stále častěji. Obzvlášť pak nyní, tedy v situaci, kdy má více mladých lidí, kteří nuceně sedí doma, přístup k islámské propagandě, kterou v poslední době zejména ISIS šíří velmi aktivně.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 5 Průměrně: 5]

One thought on “Čtyři nezletilci připravovali v Belgii teroristický útok, jeden už měl koupenou mačetu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout