V Řecku je nejméně 600 členů ISIS, další jsou na Kypru

Skutečně jen největší naiva si může myslet, že vojáci ISIS někam zmizeli. Byli zabiti, či zůstali někde na území Sýrie nebo Iráku. A do Evropy nešel nikdo, vyjma džihádistů, které přijaly zpět země, z nichž se bojovat do Sýrie vydali. Ovšem podobné smýšlení je zcela liché, neboť většina vojáků ISIS už je nejspíš na území Evropy. První na trase ze Středního a Blízkého východu je Řecko a jak se zjistilo, tak právě tam či na Kypru pobývá nemálo bývalých – a možná i budoucích – hrdlořezů.

Podle respektovaného řeckého novináře je 600 členů brutální teroristické organizace ISIS v Řecku a desítky na Kypru. Savas Kalenteridis v rozhlasovém rozhovoru učinil šokující prohlášení, když hovořil o zatčení tádžického džihádisty zatčeného v jihořeckém městě Tripolis. Při diskusi o zatčení Tádžiků, obviněných z toho, že jsou vůdci ISIS, Kalenteridis uvedl, že existují důkazy o přítomnosti stovek džihádistů v Řecku a desítek na Kypru, někteří z nich dokonce stínali hlavy lidem v Sýrii a Iráku.

V rozhlasové show také diskutovali o tom, jak by se mohli aktivovat tito členové ISIS v Řecku a na Kypru. K aktivaci těchto spících buněk může dojít kdykoli se tak rozhodne turecký prezident Erdoğan. Diskutovalo se také o tom, jak Turecko spolupracuje s Al-Káidou v Sýrii.

Před několika dny byl v Řecku zatčen 27letý muž z Tádžikistánu, kvůli obvinění z členství v ISIS. Džihádista nastoupil v roce 2017 na loď s dalšími vetřelci, aby se s manželkou a jejich čtyřmi dětmi dostal na turecký Lesbos.

Policie poté zaznamenala šest členů rodiny, kteří se následně vydali do tábora Moria. Tam 27letý muslim požádal o politický azyl. Později poskytla muslimské rodině domov neziskovka, protože 27letý muž byl považován za politického uprchlíka a dostal politický azyl. Ve svých zprávách pro azylovou službu údajně tvrdil, že je ve své vlasti pronásledován režimem, který zemi vládne. Také tvrdil, že jeho manželka je sestrou vůdce opozice v Tádžikistánu. Rodina se nakonec usadila v domě zajištěném neziskovkou, nacházejícím se v řeckém městě Tripolis.

Teprve po čase se zjistilo, že tádžický muslim je hledaný džihádista. Právě na základě tohoto případu došlo v Řecku k širší diskuzi o tom, kolik dalších muslimských džihádistů z řad ISIS v zemi může být. Odhadované počty jistě nebudou konečné, po celé Evropě pak půjdou jejich počty pravděpodobně do desítek tisíc.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 0 Průměrně: 0]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout