Španělsko: Běžecké závody žen vyhrál biologický muž, který se prohlásil za ženu

Španělsko se před časem naplno vrhlo do prosazování „genderové ideologie“ a – tak jako i v dalších „pokrokových“ zemích – také zde je již nějakou dobu možné se prohlásit za jakékoli pohlaví. A stejně jako jinde i zde je tento nový zákon zneužíván úchyly, kteří se chtějí legálně dostat do ženských šaten, toalet či věznic, ale také průměrnými sportovci, kteří nemají v mužské kategorii šanci na slušné umístění.

Ve Španělsku tak může v ženské kategorii většiny sportů soutěžit jakýkoli muž jen na základě prohlášení, že je žena. Relativně rychlý zápis na matrice to posvětí, operace ani hormonální terapie již není třeba. Pak už stačí se jen přihlásit do soutěže, ve které jsou navíc mnohdy přední příčky také honorovány.

V ideálním případě se pak lze prohlásit za osobu „fluidní,“ tedy takovou, která se jeden den cítí být mužem a druhý ženou. Lze tak flexibilně využívat právě to pohlaví, které je aktuálně výhodnější.

Přesně to je případ běžce, který se právě v den, kdy se konal běžecký závod žen, údajně cítil být ženou, takže se mohl zúčastnit závodu jako žena…

Muž, který o sobě tvrdí, že je „genderově fluidní“, vyhrál ženskou kategorii horského závodu ve Španělsku, když se přihlásil poté, co v mužské kategorii už nezbývala žádná místa. Quim Durán Pradas, který žije svůj každodenní život jako muž, říká, že díky běhání se cítí „žensky“.

La Cursa de NaDalt je závod, v němž je kombinován běh s horolezectvím. Koná se každoročně v prosinci v Katalánsku a jeho poslední iterace, která se konala 26. prosince 2023, byla jeho 13. výročím.

Závod, který začíná v Sant Pere de Torelló a končí ve svatyni Bellmunt, je krátký, ale náročný závod a skládá se z velkolepé trasy stezek a stoupání o délce 3 862 metrů s kladným převýšením 620 metrů.

Jak je ve Španělsku zvykem, každý závodník dostane v cíli sklenku sektu, něco k snědku a na závěr horkou čokoládu.

Výsledky posledního závodu však vyvolaly ve Španělsku pobouření poté, co se zjistilo, že hlavní cenu v ženské kategorii vyhrál 48letý muž.

Obrázek

V rozhovoru pro deník La Vanguardia zdroje z organizačního výboru akce vysvětlily, že počáteční polemika začala na slavnostním předávání cen, kde se několik lidí dostalo do hádky.

Mezi nimi byl i Quim Durán Pradas, osmačtyřicetiletý běžec, který byl na slavnostním předávání cen viděn s make-upem, náušnicemi a culíkem.

„Říkal, že vyhrál v ženské kategorii a že má plné právo být uznán. Jako organizace jsme byli zaskočeni. Takový případ se v předchozích ročnících nikdy nevyskytl,“ vysvětlily zdroje z Centre Excursionista Serragrenyada, což je organizátor akce.

Durán Pradas údajně vyhrožoval, že akci zažaluje, pokud mu nebude poskytnuta cena, o které tvrdil, že si ji zasloužil.

Touto cenou byla drahá kýta sušené iberské šunky od Beher Red Label.

Hodnota ceny se může pohybovat od 100 do 500 € v závislosti na hmotnosti.

Kvůli jeho výhrůžkám a agresivitě se mu organizátoři akce snažili vyjít vstříc s tím, že to byla „trochu napjatá situace.“

Durán Pradas nakonec získal  vítězství v ženské hlavní kategorii. Když se postavil, aby si vzal šunku, v publiku se ozvalo bučení.

Nejrychlejší žena, Laia Montoya, se již dříve umístila na prvním místě závodu v letech 2022 a 2023. Ačkoliv ji Durán Pradas vyloučil ze zisku hlavní ceny, organizátoři jí stejně předali krabici iberské šunky, protože zjevně uznali nespravedlnost situace.

Durán Pradas by se se svým časem umístil až na 55. místě, kdyby se zúčastnil mužské kategorie.

Organizační výbor závodu vydal na Instagramu prohlášení, ve kterém vysvětluje „etické, morální a filozofické dilema,“ kterému čelí.

„Chceme ukázat naši podporu a maximální toleranci, solidaritu a empatii vůči genderově zranitelným lidem,“ napsali. „Zároveň však chceme zdůraznit, že závod NaDalt se vždy snažil podporovat ženský sport, protože historicky byl diskriminovaný a méně viditelný.“

Včera se Durán Pradas objevil v populární španělské ranní show Más Espejo, kde vysvětlil, že je „genderově fluidní“ sportovec, který se cítí žensky, když běží v přirozeném prostředí, ale mužsky ve všech ostatních případech.

Nepodstupuje žádnou hormonální terapii a nemá v úmyslu podstoupit žádné operace.

„Jsem genderově fluidní, a když běhám v horách, cítím se jako žena, cítím se jako ostatní běžkyně,“ řekl.

„Byla jsem u inkluzivního psychologa, který mi řekl, že to není porucha. Jsem prostě člověk, který je v závislosti na situaci genderově fluidní. Ve svém každodenním životě, doma, když jsem se svými dětmi, se cítím jako muž. Ve volném čase, v kontaktu s přírodou, se cítím jako žena.“

V pořadu Durán Pradas uvedl, že chce vzdělávat publikum o genderové fluiditě, a také poznamenal, že se dříve cítil příliš vyděšený na to, aby se zúčastnil ženské kategorie, ale nakonec se rozhodl riskovat poté, co byl informován, že v mužské kategorii nezbývají žádná místa.

Odmítl přijmout otázky moderátora a zbytku panelu ranní show, protože je považoval za příliš útočné, než aby na ně odpovídal. Poté si stěžoval, že byl vystaven zločinu z nenávisti, když  ho jeden z diskutujících obvinil z podvádění za to, že běhal, aniž by změnil hladinu testosteronu.

„Myslel jsem si, že to pro mě dopadne dobře, a vy mi prostě nedovolíte ospravedlnit můj postoj,“ řekl Durán Pradas. „Lidé, kteří nechápou genderovou fluiditu a zesměšňují ji, stejně jako vy ji zesměšňujete, tak z toho se stává zločin z nenávisti.“