Německý poslanec: Zásoby lithia v Donbasu, které potřebuje EU pro elektromobily, podporují ukrajinskou válku

Německý poslanec: Zásoby lithia v Donbasu, které potřebuje EU pro elektromobily, podporují ukrajinskou válku

Jak známo, tak východní část Ukrajiny je bohatá nejen na vysoce bonitní půdu, mnohde již vykoupenou firmami jako Bayer (Monsanto), ale je také průmyslovým centrem země a v neposlední řadě i místem bohatým na nerostné suroviny. To jsou samozřejmě poměrně zásadní důvody, proč se nadále válka – a tím i utrpení místních lidí – prodlužuje.

Podle německého poslance Rodericha Kiesewettera potřebuje Evropa lithium ve východních pohraničních regionech na Ukrajině pro výrobu elektromobilů. „Pokud Rusko tyto regiony anektuje, Vladimir Putin bude mít nový ekonomický trumf,“ říká.

Válka na Ukrajině trvá už téměř dva roky. Doposud se pozornost vždy soustředila na území, ale podle poslance německého Bundestagu  Rodericha Kiesewettera (CDU) hrají roli i důležité ekonomické zájmy. Poukazuje na obrovské zásoby lithia na Donbasu, tedy v Doněcké a Luhanské oblasti.

„Tyto nerostné zdroje jsou zoufale potřebné pro energetickou transformaci v Evropě,“ tvrdí Kiesewetter v  diskuzi  v  Tagesschau. Lithium se používá k výrobě motorů pro elektromobily. Evropská unie chce, aby všechny členské státy přešly na elektromobily, a proto  od roku 2035 zakazuje  prodej nových benzinových a naftových aut.

Podle Kiesewettera EU potřebuje lithium z Ukrajiny. Upozorňuje, že zdaleka největší ložiska lithia v Evropě se nacházejí ve východní Doněcko-Luhanské oblasti, poblíž hranic s Ruskem. Ekonomické náklady proto budou obrovské, pokud Ukrajina tyto regiony ztratí ve prospěch Ruska, tvrdí poslanec .

„Pokud chce Evropa dokončit energetickou transformaci, potřebujeme vlastní zásoby lithia,“ říká. „To je důvod, proč Rusko chce vzít tyto regiony, abychom na nich byli závislí při výrobě elektromobilů.“

Na začátku roku 2023 tehdejší evropský komisař pro změnu klimatu Frans Timmermans  tvrdil, že Ukrajina má na to, aby se stala „vůdcem v moderní zelené energii.“ Ukrajina má podle něj „obrovský potenciál pro solární, větrné a vodní elektrárny.“

Mezitím může prezident Volodymyr Zelensky zahájit přístupová jednání s Evropskou unií. A to i přes  rozšířenou korupci  v zemi, z níž i na jednání vlády USA panují velké obavy.

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová tvrdí, že Zelenskyj dělá velký pokrok v boji proti korupci, ale ve své zemi je za korupci podle sociologických  výzkumů často odpovědný.

K uvedené informaci jen dodávám, že zásoby lithia jistě nejsou jediným důvodem neutuchající podpory ze strany zkorumpované EU zkorumpovanému ukrajinskému režimu (hezky podle známého pořekadla „vrána k vráně sedá.“).

Nicméně jsou jistě jedním z mnoha důvodů, neboť tato oblast patří k nejvíce prosperujícím v zemi. Každopádně však záleží zejména na tom, jaké pokyny přijdou z USA. EU totiž zásadně koná tak, jak páníčci zavelí…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 5]

5 thoughts on “Německý poslanec: Zásoby lithia v Donbasu, které potřebuje EU pro elektromobily, podporují ukrajinskou válku

 1. „…tvrdí Kiesewetter v diskuzi v Tagesschau. Lithium se používá k výrobě motorů…“
  ze je Kiesewetter idiot je zname a potvrzuje to jeho vyrok (spise vyblitek). Lithium se nepouziva k vyrobe motoru ale na baterie. (a kdyz se baterky necim ohreji na 94°C zacinaji horet a neda se to vodou dobre uhasit.)

 2. Keby na Ukrajine rehabilitovali na návrh Európskej komisie Andrija Čikatila /popravili ho už v samostatnom Rusku/ a pomenovali po ňom ulicu v Kyjeve, nečudoval by som sa…

 3. Pravy breh Dnepru bude vsecko Rusko. To je dnes jiz zrejme.
  Kyjev bude rozdelen na vychodni a zapadi cast, to je pripomenuti osudu Berlina.

  Nyni Zalezi na tom, kdy se probudi kasparci v EU a dokazi nabidnout rusku vyhodnou kapitulaci.
  Cim dele to bude trvat, tim mene ukrajiny zapadnim zidobankam zbude.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout