Ve Švédsku měl premiéru seriál, který představuje Vikingy jako černochy

Ve Švédsku měl premiéru seriál, který představuje Vikingy jako černochy

Už před časem, když se film natáčel, vyvolal ve švédských médiích spoustu komentářů, nicméně nyní, záhy po jeho premiéře, se ozývá kritika i ze zahraničí..

V posledních letech jsme si sice mohli na černochy, kteří hrají původně bílé Evropany, zvyknout, nicméně zde jde očividně o snahu vštípit původnímu obyvatelstvu dojem, že téměř všichni jejich předkové byli černoši.

Podobná dílka byla natočena například i ve Velké Británii, kde už nějakou dobu probíhá s podporou BBC kampaň, která tvrdí, že historii země budovali černoši.

Švédsko je tak další zemí, která se snaží přepisovat vlastní historii – a to včetně původu obyvatel. Zřejmě se tak již přizpůsobuje složení většinového obyvatelstva, které bude běžné ve velmi blízké budoucnosti.

Obrovské investice SVT do seriálu o švédské historii – kde původní Švédové vypadají jako Arabové a Afričané – vedly k sérii negativních článků v zahraničních mainstreamových médiích. Někteří si kladou otázku, zda Švédové věří své státní propagandě, nebo ji berou s rezervou.

Příběh Švédska bude po téměř třech letech natáčení odvysílán letos na podzim švédskou státní televizní společností Sveriges Television AB (SVT) financovanou z daní.

Už po prvním odvysílaném díle však seriál vyvolává reakce v zahraničí, mnozí se domnívají, že inscenace ve své touze být politicky korektní překračuje hranici.

Seriál zobrazuje vzestup švédského lidu v důsledku toho, že se v severské zemi setkávají a mísí národy Arabů a Afričanů. Z nich pak vznikli Vikingové.

Aby to SVT ospravedlnila, odkazuje na zcela nový výzkum, který tvrdí, že populace Skandinávie před více než 10 000 lety měla o něco tmavší barvu pleti než dnes.

„Neúspěch televizního seriálu o švédské historii s černošskými herci,“ zní titulek článku, který tento týden zveřejnil respektovaný Newsweek.

Časopis píše:

Na projekt se však snesla kritika kvůli tomu, že v upoutávkách na seriál jsou vyzdvihováni černošští a blízkovýchodní herci. Někteří tvrdí, že jejich prominentní role je součástí revizionistické historiografie, která se neřídí skutečnou vědou nebo historií, a někteří v tom vidí touhu „dát kopačky“ bílým Evropanům nordického původu.

V komentářích čtenářů si mnozí kladou otázku, jak vlastně takovou produkci Švédové přijímají.

„Opravdu tomu věří?“ ptá se uživatel X  Wall Street Silver.

V komentářích jsou mnozí zvědaví, zda je to ve Švédsku jako v Sovětském svazu, kde byla většina lidí považována za skeptické k oficiální propagandě, ale často se o tom moc nemluvilo.

Newsweek cituje bývalého švédského poslance Jeffa Ahla, který uvádí, že projekt představuje plně pokračující falšování historie a je produktem politicky korektního hnutí, které převzalo všechny instituce takzvaného vysokoškolského vzdělávání ve Švédsku.

„Kulturní neomarxistický jed musí být z našich ‚univerzit‘ vymýcen. Změnily se spíše v továrny na propagandu než na univerzity,“ řekl Ahl v komentáři otiskovaném v Newsweeku.

Newsweek se také odvolává na komentáře švédské veřejnosti na X, kde je často tématem to, že arabsko-africká populace zobrazená v pořadu stěží představuje švédskou minulost, ale spíš její budoucnost.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 29 Průměrně: 5]

6 thoughts on “Ve Švédsku měl premiéru seriál, který představuje Vikingy jako černochy

  1. Západ přepsal a zfalšoval historii Slovanů a udělal z nich zaostalé barbary, ze své poměrně krátké a bezvýznamné historie kromě válek a kolonizací, vytvořil zdání velké civilizace, tak at si to užijí. Jsou to v podstatě spříznění duše s divochy, jenom v jiném obalu.

  2. Černí vikingové?!! Pěkná pičovina! Odin a ostatní Ásové musí hořce plakat když si potomci seveřanů nechají takhle srát na hlavu. Niga mezi vikingi „ano“, ale jako otrok který byl dovezen z nájezdů na území dnešního Španělska nebo Maroka.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout