Poškození plynovodu mezi Finskem a Estonskem: Kdo na tom vydělá?

Poškození plynovodu mezi Finskem a Estonskem: Kdo na tom vydělá?

Jistě jste již narazili na informaci, která potvrzuje, že poškozené plynové potrubí, které zásobovalo především Finsko a Estonsko, bylo poničeno úmyslně, jde tedy po roce od útoků na Nord Stream o další  sabotáž, která se odehrála v Evropě krátce před zimou.

Málo se pak hovoří o několika dřívějších pokusech o sabotáže dalších plynovodů směřujících do Evropy z jihu. Zdá se, že někdo potřebuje, aby byla Evropa bez levného plynu.

Vyšetřování již probíhá a lze očekávat, že závěry budou velmi podobné jako v případě Nord Streamu: vše půjde do ztracena.

Zde je tedy na místě se ptát: Cui bono?

Měsíce poté, co slavný novinář a držitel Pulitzerovy ceny Seymour Hersh odhalil, že USA vyhodily do povětří plynovod z Ruska do Německa v Baltském moři v září 2022 během tajné operace pod rouškou cvičení BALTOPS 22 NATO, další podmořský plynovod, tentokrát spojující Finsko a Estonsko, se údajně stal terčem útoku.

Gasgrid Finland a Elering, provozovatelé plynárenské soustavy z Finska a Estonska, zaznamenali „neobvyklý“ únik v 77 kilometrů dlouhém propojovacím vedení v časných ranních hodinách v neděli.

„Na základě pozorování bylo podezření, že pobřežní plynovod mezi Finskem a Estonskem uniká,“ uvedla společnost Gasgrid Finland ve svém prohlášení. „Ventily v pobřežním potrubí jsou nyní uzavřeny a únik je tak zastaven.“

ERR News oznámily, že estonské námořnictvo začalo v pondělí zkoumat plynovod se svým vybavením, zatímco finská bezpečnostní a zpravodajská služba bude také zapojena do vyšetřování.

Zatímco finský provozovatel v pondělí neuvedl žádný důvod pro podezření z úniku, finští úředníci o den později uvedli, že jejich vyšetřování úniku bude založeno na předpokladu sabotáže.

  • Finský deník Iltalehti a švédský veřejnoprávní rozhlas citovaly finské vládní zdroje: PODMOŘSKÝ PLYNOVOD ESTONSKO-FINSKO BYL ÚMYSLNĚ POŠKOZEN

Západní média budou pravděpodobně svalovat vinu na Moskvu – stejně jako to udělala po bombovém útoku na podmořský plynovod Nord Stream v září 2022, který kdysi spojoval Německo s levným zemním plynem z Ruska.

Na začátku roku 2023 zveřejnil novinář Seymour Hersh  zprávu jako svůj první příspěvek na Substacku, že USA vyhodily do povětří plynovod z Ruska do Německa jako součást tajné operace pod rouškou cvičení BALTOPS 22 NATO.

Minulý měsíc, u příležitosti prvního výročí bombardování, zveřejnil článek s názvem „Rok lhaní o Nord Streamu pojednává o motivu. Jaký byl motiv Spojených států?“ Jeho zdroje mu řekly:

Bidenova administrativa vyhodila plynovody do povětří, ale akce měla jen málo společného s vítězstvím nebo zastavením války na Ukrajině.

To vyplynulo z obav v Bílém domě, že Německo zakolísá a zapne přísun ruského plynu, a že Německo – a pak i celé  NATO – z ekonomických důvodů spadnou pod vliv Ruska a jeho rozsáhlých a levných přírodních zdrojů.

A tak následovala největší obava: že Amerika ztratí svoji dlouholetou hegemonii v západní Evropě.

Zpět k rozbitému podmořskému plynovodu Finsko a Estonsko. Bloomberg k němu uvedl: „Finsko se musí plně spoléhat na své plovoucí terminály LNG pro dodávky, zatímco Estonsko začalo přijímat plyn z Lotyšska.“

Zprávy o úniku poslaly ceny NatGas v USA a EU výše.

Zatímco neexistují žádné závěry o úniku v Baltském moři, další útok na plynovod přichází v době, kdy se na na severní polokouli blíží zima.

Dobrou zprávou je, že skladování NatGas v EU je výrazně nad běžnou úrovní pro toto roční období.

A nejnovější údaje Úřadu pro energetické informace ukazují, že USA v první polovině roku vyvezly více LNG než kterákoli jiná země na světě.

Velká část vývozu LNG skončila v Evropě.

Kdo tedy bude mít prospěch, pokud bude narušena energetická nezávislost Evropy nebo levné dodávky z Ruska? No, nepochybně to není Rusko, jak korporátní média ráda tvrdí.

Ve skutečnosti je to americký energeticko-průmyslový komplex, stejně jako Washington.

 

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 27 Průměrně: 5]

One thought on “Poškození plynovodu mezi Finskem a Estonskem: Kdo na tom vydělá?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout