Rok po sabotáži Nord Streamu Seymour Hersh podrobně popisuje, jak byla CIA zmanipulována Bidenem, Sullivanem a Nulandovou

Rok po sabotáži Nord Streamu Seymour Hersh podrobně popisuje, jak byla CIA zmanipulována Bidenem, Sullivanem a Nulandovou

Seymour Hersh minulý týden slíbil, že v úterý zveřejní další výbušné informace k sabotážím Nord Streamu při příležitosti ročního výročí těchto útoků. Tento svůj slib také splnil.

Před rokem bylo potrubí Nord Streamu 1 a 2 vyhozeno do povětří výbuchy o síle 2,3 stupně Richterovy stupnice. Německé, dánské a švédské úřady slíbily vyšetřování, ale dosud nezveřejnily žádné oficiální závěry. Dne 27. března 2023 Rada bezpečnosti OSN odmítla výzvy Ruska a Číny k mezinárodnímu vyšetřování.

8. února 2023 zveřejnil zkušený investigativní novinář Seymour Hersh podrobný popis toho, jak poradce pro národní bezpečnost Bidenovy administrativy Jake Sullivan instruoval CIA, aby zničila plynovody Nord Stream v prosinci 2022, dlouho před začátkem války.

Hershův podrobný popis zůstává nejpřesvědčivější verzí událostí, i když je běžně buď „vyvrácen“ nebo ignorován mainstreamovým tiskem, který dává přednost spekulacím o anonymních Ukrajincích, kteří vyhodili do povětří masivní potrubí pomocí plachetnice.

Hersh odhalil nové podrobnosti ze svého zpravodajského zdroje o tom, jak Bidenova administrativa uvedla CIA v omyl, aby si myslela, že sabotážní plány mají odradit Putina a zachovat mír, zatímco místo toho se snažila ochromit Německo ekonomicky a zajistit, aby Německo nepřešlo pod ruský vliv, čímž by se narušila americká hegemonie v Evropě.

Dále již Seymour Hersh:

Nevím moc o tajných operacích CIA – žádný člověk zvenčí to nemůže vědět – ale chápu, že základní složkou všech úspěšných misí je naprosté popření.

Američtí muži a ženy, kteří se v utajení přestěhovali do Norska a z Norska během měsíců, které trvalo, než naplánovali a provedli zničení tří ze čtyř plynovodů Nord Stream v Baltském moři před rokem, nezanechali žádné stopy – ani náznak existence týmu – kromě úspěchu jejich mise.

Možnost popírání, jako možnost pro prezidenta Joea Bidena a jeho zahraničněpolitické poradce, byla prvořadá. Žádné významné informace o misi nebyly vloženy do počítače, ale místo toho byly napsány na psacím stroji Royal nebo možná Smith Corona s kopií nebo dvěma, jako by internet a zbytek online světa ještě nebyly vynalezeny.

Bílý dům byl izolován od dění poblíž Osla; různé zprávy a aktualizace z terénu byly poskytnuty přímo řediteli CIA Billu Burnsovi, který byl jediným spojením mezi plánovači a prezidentem, který schválil, aby se mise uskutečnila 26. září 2022.

Jakmile byla mise dokončena, strojopisné papíry a kopíráky byly zničeny, takže nezůstaly žádné fyzické stopy – žádné důkazy, které by později vykopal zvláštní prokurátor nebo prezidentský historik. Dalo by se to nazvat dokonalým zločinem.

Byla tu chyba – propast v porozumění mezi těmi, kdo misi prováděli, a prezidentem Bidenem, proč nařídil zničení plynovodů, když to udělal. Moje původní zpráva o 5 200 slovech – zpráva, publikovaná na začátku února – končila tajemně citací úředníka obeznámeného s misí, který mi řekl:

„Byl to krásný krycí příběh.“ Úředník dodal: „Jedinou chybou bylo rozhodnutí to udělat.“

Toto je první zpráva o této chybě v den ročního výročí výbuchů a prezidentu Bidenovi a jeho národně-bezpečnostnímu týmu se nebude líbit.

Můj počáteční příběh nevyhnutelně způsobil senzaci, ale hlavní média zdůrazňovala popírání Bílého domu a spoléhala se na starou kachnu – mou závislost na nejmenovaném zdroji – aby se připojila k administrativě při vyvracení představy, že Joe Biden mohl mít něco společného s takovým útokem.

Musím zde poznamenat, že jsem ve své kariéře vyhrál doslova desítky cen za články v New York Times a New Yorker, které se nespoléhaly na jediný jmenovaný zdroj.

V uplynulém roce jsme viděli řadu protichůdných novinových článků, bez jmenovaných zdrojů z první ruky, které tvrdily, že disidentská ukrajinská skupina provedla technicky náročný potápěčský útok v Baltském moři prostřednictvím 49 stop dlouhé pronajaté jachty zvané Andromeda.

Nyní mohu psát o nevysvětlené chybě, kterou uvedl nejmenovaný úředník. Opět se dostáváme ke klasické otázce, o čem je CIA: k otázce, kterou vznesl Richard Helms, který stál v čele agentury během bouřlivých let války ve Vietnamu a tajného špehování Američanů CIA, jak nařídil prezident Lyndon Johnson a podporoval Richard Nixon.

V prosinci 1974 jsem v Timesech zveřejnil odhalení  o této špionáži, která vedla k bezprecedentnímu slyšení v Senátu o úloze agentury v jejích neúspěšných pokusech, schválených prezidentem, který senátorům řekl, že otázkou je, zda jako ředitel CIA pracuje pro ústavu nebo pro vedení země, v osobě prezidentů Johnsona a Nixona.

Církevní výbor ponechal tuto záležitost nevyřešenou, ale Helms dal jasně najevo, že on a jeho agentura pracují pro nejvyššího muže v Bílém domě.

Je důležité pochopit, že do Německa plynovody Nord Stream netekl žádný ruský plyn, když je Joe Biden loni 26. září nařídil vyhodit do povětří. Nord Stream 1 dodával do Německa obrovské množství levného zemního plynu od roku 2011 a pomohl posílit status Německa jako výrobního a průmyslového kolosu.

Ale Putin dodávku plynu koncem srpna 2022 ukončil, protože ukrajinská válka byla v nejlepším případě v patové situaci. Nord Stream 2 byl dokončen v září 2021, ale německá vláda v čele s kancléřem Olafem Scholzem dva dny před ruskou invazí na Ukrajinu zablokovala dodávky plynu touto cestou.

Vzhledem k obrovským zásobám zemního plynu a ropy v Rusku jsou američtí prezidenti od dob Johna F. Kennedyho ostražití vůči potenciálnímu vyzbrojování těchto přírodních zdrojů pro politické účely.

Tento názor zůstává dominantní mezi Bidenem a jeho jestřábími zahraničněpolitickými poradci, ministrem zahraničí Antonym Blinkenem, poradcem pro národní bezpečnost Jakem Sullivanem a Victorií Nulandovou, nyní úřadující zástupkyní Blinkena.

Sullivan svolal koncem roku 2021 řadu schůzek na vysoké úrovni o národní bezpečnosti, protože Rusko budovalo své síly podél hranice s Ukrajinou, přičemž invaze byla považována za téměř nevyhnutelnou.

Skupina, která zahrnovala zástupce CIA, byla vyzvána, aby přišla s návrhem akce, která by mohla sloužit jako odstrašující prostředek pro Putina. Mise na zničení plynovodů byla motivována odhodláním Bílého domu podpořit ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského.

Sullivanův cíl se zdál jasný. „Politikou Bílého domu bylo odradit Rusko od útoku,“ řekl mi tento činitel. „Výzvou, kterou to podal zpravodajské komunitě, bylo přijít se způsobem, který by byl dostatečně silný, aby to udělal, a učinit silné prohlášení o amerických schopnostech.“

Major_russian_gas_pipelines_to_europe.png (771×807)
Hlavní plynovody z Ruska do Evropy

Nyní vím to, co jsem tehdy nevěděl: skutečný důvod, proč Bidenova administrativa „přišla s odstraněním plynovodu Nord Stream.“ Tento úředník mi nedávno vysvětlil, že v té době Rusko dodávalo plyn a ropu po celém světě prostřednictvím více než tuctu ropovodů, ale Nord Stream 1 a 2 vedl přímo z Ruska přes Baltské moře do Německa.

„Administrativa položila Nord Stream na stůl, protože ten byl jediný, ke kterému jsme měli přístup,“ řekl úředník. „Problém jsme vyřešili během několika týdnů – začátkem ledna – a řekli jsme to Bílému domu. Předpokládali jsme, že prezident použije hrozbu Nord Stream jako odstrašující prostředek, aby se vyhnul válce.“

Pro tajnou plánovací skupinu agentury nebylo žádným překvapením, když 27. ledna 2022 sebevědomá Nulandová, tehdejší náměstkyně ministra zahraničí pro politické záležitosti, důrazně varovala Putina, že pokud napadne Ukrajinu, což zjevně plánoval, „Nord Stream 2 se tak či onak nepohne kupředu.“

Věta vzbudila obrovskou pozornost, ale slova, která předcházela hrozbě, nikoliv. Oficiální přepis ministerstva zahraničí ukazuje, že předcházela své hrozbě tím, že řekla, že pokud jde o plynovod: „Pokračujeme ve velmi silných a jasných rozhovorech s našimi německými spojenci.“

Na otázku reportéra, jak může s jistotou říci, že Němci budou souhlasit, „protože to, co Němci řekli veřejně, neodpovídá tomu, co říkáte vy,“ Nulandová odpověděla s ohromující trochou dvojsmyslů: „Řekla bych, vraťte se a přečtěte si dokument, který jsme podepsali v červenci 2021, který velmi jasně uváděl důsledky pro plynovod, pokud dojde k další agresi Ruska na Ukrajině.“

Ale tato dohoda, o které informovala novináře, nespecifikovala hrozby nebo důsledky, podle zpráv v TimesWashington Post a Reuters. V době uzavření dohody, 21. července 2021, Biden řekl tiskovému sboru, že vzhledem k tomu, že plynovod byl dokončen z 99 procent, „myšlenka, že to zastaví, když se něco řekne nebo udělá, není možná.“

V té době republikáni vedení senátorem Tedem Cruzem z Texasu líčili Bidenovo rozhodnutí povolit tok ruského plynu jako „generační geopolitické vítězství“ pro Putina a „katastrofu“ pro Spojené státy a jejich spojence.

Ale dva týdny po prohlášení Nulandové, 7. února 2022, na společné tiskové konferenci v Bílém domě s hostujícím Scholzem, Biden signalizoval, že změnil názor a připojuje se k Nulandové a dalším stejně jestřábím poradcům v zahraniční politice v rozhovorech o zastavení plynovodu.

„Pokud Rusko napadne – znamená to, že tanky a vojáci přejdou – hranice s Ukrajinou,“ řekl, „už nebude Nord Stream 2. Ukončíme to.“ Na otázku, jak by to mohli udělat, když je plynovod pod německou kontrolou, řekl: „Slibuji vám, že to zvládneme.“

Scholz na stejnou otázku odpověděl: „Jednáme společně. Jsme naprosto jednotní a nebudeme podnikat různé kroky. Uděláme stejné kroky a pro Rusko to bude velmi těžké a oni by to měli pochopit.“ Německý vůdce byl tehdy – a nyní – některými členy týmu CIA považován za plně vědomého tajného plánování na zničení ropovodů.

V tomto okamžiku tým CIA navázal nezbytné kontakty v Norsku, jehož velení námořnictva a speciálních sil má dlouhou historii sdílení povinností tajných operací s agenturou.

Norští námořníci a hlídkové čluny třídy Nasty pomáhali pašovat americké sabotážní operativce do Severního Vietnamu na počátku roku 1960, kdy Amerika, jak v administrativě Kennedyho, tak Johnsona, tam vedla nevyhlášenou americkou válku. S norskou pomocí CIA udělala svou práci a našla způsob, jak udělat to, co Bidenův Bílý dům chtěl, aby se s plynovody udělalo.

V té době bylo výzvou pro zpravodajskou komunitu přijít s plánem, který by byl dostatečně silný, aby odradil Putina od útoku na Ukrajinu. Úředník mi řekl: „Udělali jsme to. Našli jsme mimořádný odstrašující prostředek kvůli jeho ekonomickému dopadu na Rusko. A Putin to udělal navzdory hrozbě.“

Trvalo měsíce výzkumu a praxe ve vířících vodách Baltského moře dvěma experty amerického námořnictva na hlubinné potápění, kteří byli pro tuto misi najati, než byla považována za realizovatelnou. Vynikající norští námořníci našli správné místo pro umístění bomb, které by vyhodily potrubí do povětří.

Vysocí představitelé ve Švédsku a Dánsku, kteří stále trvají na tom, že nemají tušení, co se děje v jejich společných teritoriálních vodách, zavírali oči před aktivitami amerických a norských operativců.

Americký tým potápěčů a podpůrného personálu na mateřské lodi mise – norské minolovce – by bylo těžké skrýt, zatímco potápěči dělali svou práci. Tým se dozvěděl až po bombardování, že Nord Stream 2 byl uzavřen se  zemním plynem uvnitř.

Co jsem tehdy nevěděl, ale bylo mi to řečeno nedávno, bylo, že po Bidenově mimořádné veřejné hrozbě, že vyhodí do povětří Nord Stream 2, se Scholzem stojícím vedle něj, bylo plánovací skupině CIA Bílým domem řečeno, že nedojde k okamžitému útoku na dva plynovody, ale skupina by měla zařídit umístění nezbytných bomb a být připravena je odpálit „na požádání“ – po začátku války.

„Tehdy jsme my“ – malá plánovací skupina, která na projektu pracovala v Oslu s Norským královským námořnictvem a zvláštními službami – „pochopili , že útok na ropovody nebyl odstrašující, protože jak válka pokračovala, nikdy jsme nedostali velení.“

Po Bidenově rozkazu odpálit výbušniny nastražené na potrubí stačil jen krátký let s norskou stíhačkou a shození upraveného sonarového zařízení na správné místo v Baltském moři. V té době se skupina CIA již dávno rozpadla.

V té době mi úředník také řekl: „Uvědomili jsme si, že zničení dvou ruských ropovodů nesouviselo s ukrajinskou válkou“ – Putin byl v procesu anexe čtyř ukrajinských oblastí, které chtěl – „ale bylo součástí politické agendy neokonzervativců, aby si udrželi Scholze a Německo, s blížící se zimou po uzavřením ropovodů.

„Bílý dům se obával , že Putin dostane Německo pod palec a pak dostane Polsko.“ Bílý dům neřekl nic, zatímco svět přemýšlel, kdo spáchal sabotáž.

„Takže prezident zasadil ránu ekonomice Německa a západní Evropy,“ řekl mi úředník. „Mohl to udělat v červnu a říct Putinovi: Řekli jsme vám, co uděláme.“ Mlčení a popírání ze strany Bílého domu bylo, jak řekl, „zradou toho, co jsme dělali. Pokud to chcete udělat, udělejte to, když by to mělo význam.“

Vedení týmu CIA považovalo Bidenovo zavádějící vedení pro svůj příkaz zničit plynovody, řekl mi úředník, „za strategický krok směrem ke třetí světové válce.

Co kdyby Rusko odpovědělo: Vyhodili jste do povětří naše ropovody a já vyhodím do povětří vaše plynovody a vaše komunikační kabely. Nord Stream nebyl pro Putina strategickou záležitostí – byl to ekonomický problém. Chtěl prodat plyn. Už přišel o své plynovody, když byly Nord Stream 1 a 2 uzavřeny před začátkem války na Ukrajině.“

Během několika dní po bombovém útoku úředníci v Dánsku a Švédsku oznámili, že provedou vyšetřování. O dva měsíce později oznámili, že skutečně došlo k výbuchu a řekli, že budou další vyšetřování. Žádná se neobjevila.

Německá vláda provedla vyšetřování, ale oznámila, že hlavní části jejích zjištění budou utajeny. Minulou zimu německé úřady přidělily dotace ve výši 286 miliard dolarů velkým korporacím a majitelům domů, kteří čelili vyšším účtům za energie, aby mohli podnikat a vytápět své domovy.

Dopad je pociťován dodnes, kdy se v Evropě očekává chladnější zima.

Prezident Biden čekal čtyři dny, než označil bombardování plynovodu za „úmyslný akt sabotáže.“ Řekl: „Nyní o tom Rusové chrlí dezinformace.“

Sullivan, který předsedal schůzkám, které vedly k návrhu na tajné zničení plynovodů, byl na pozdější tiskové konferenci dotázán, zda Bidenova administrativa „nyní věří, že Rusko bylo pravděpodobně zodpovědné za akt sabotáže?“

Sullivanova odpověď, nepochybně připravená, byla:

„No, za prvé, Rusko udělalo to, co často dělá, když je za něco zodpovědné, což je obvinění, že to byl někdo jiný, kdo to udělal. Viděli jsme to opakovaně v průběhu času. Ale prezident dnes také jasně řekl, že je třeba udělat více práce na vyšetřování, než bude vláda Spojených států připravena učinit v tomto případě obvinění.“

Pokračoval: „Budeme pokračovat ve spolupráci s našimi spojenci a partnery, abychom shromáždili všechna fakta, a pak rozhodneme, kam půjdeme odtud.“

Nenašel jsem žádný případ, kdy by byl Sullivan následně dotázán někým v americkém tisku na výsledky jeho „odhodlání.“ Stejně tak jsem nenašel žádný důkaz, že Sullivan nebo prezident byli od té doby dotazováni na výsledky „rozhodnutí“ o tom, kam jít.

Neexistují také žádné důkazy o tom, že prezident Biden požadoval, aby americká zpravodajská komunita provedla rozsáhlé vyšetřování bombového útoku na plynovod. Takové požadavky jsou známé jako „úkoly“ a jsou brány vážně uvnitř vlády.

To vše vysvětluje, proč mě rutinní otázka, kterou jsem položil asi měsíc po bombových útocích někomu, kdo působí mnoho let v americké zpravodajské komunitě, vedla k pravdě, kterou nikdo v Americe ani v Německu zřejmě nechce vědět. Moje otázka byla jednoduchá: „Kdo to udělal?“

Bidenova administrativa vyhodila potrubí do povětří, ale akce měla jen málo společného s vítězstvím nebo zastavením války na Ukrajině. To vyplynulo z obav v Bílém domě, že Německo zakolísá a zapne přísun ruského plynu, a že Německo a pak NATO – z ekonomických důvodů – spadnou pod vliv Ruska a jeho rozsáhlých a levných přírodních zdrojů.

A tak následovala největší obava: že Amerika ztratí své dlouholeté prvenství v západní Evropě.

 

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 22 Průměrně: 5]

One thought on “Rok po sabotáži Nord Streamu Seymour Hersh podrobně popisuje, jak byla CIA zmanipulována Bidenem, Sullivanem a Nulandovou

  1. Je potřeba ustanovit celosvětové koncilium které vyhotoví psychiatrické posudky všech osob vyskytujících se ve vládách EU, a na základě psychiatrických výsledků které musí vždy u každého politika z EU vyjít vždy s diagnózou ´´PSYCHOPAT´´, tak na základě těchto výsledků svolat všechny právníky kteří dle psychiatrických výsledků nechali zákoně pro ochranu národů odvolat všechny takto postižené politiky. A nadále ustanovit vlády a politiky se zdravím selským rozumem, nikoli idioty prohnané nacistickými institucemi.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout