Kanada: Quebecká lékařská asociace vyzývá k eutanazii i pro nejmenší děti

Kanada: Quebecká lékařská asociace vyzývá k eutanazii i pro nejmenší děti

Kanada patří k zemím, kde je vstřícnost k eutanázii zdaleka největší. Spáchat asistovanou sebevraždu už může téměř kdokoli – a to už nejen ti, kdo jsou nevyléčitelně nemocní.

Důvodem k usmrcení může být i tělesné postižení, psychické problémy nebo chudoba. Kanadští zákonodárci již v minulosti řešili  možné povolení eutanazie také pro děti, ale to zatím nemělo podporu většiny politiků.

Nicméně i přesto je zde tlak na to, aby se v zemi povolila eutanazie také u dětí. Kanada by v tom rozhodně nebyla první – již dříve byla eutanázie pro kohokoli, bez ohledu na věk, schválena také v Holandsku.

V případě eutanazie se nejedná jen o děti, které již umí samy říct, co si přejí, ale má jít také o ty nejmenší. Quebecká lékařská asociace chce rozšířit kanadský program lékařské eutanazie tak, aby zahrnoval i kojence.

Dr. Louis Roy z Quebec Medical College řekl 7. října Společnému výběrovému výboru Sněmovny reprezentantů pro lékařsky asistované umírání (MAID), že jeho organizace věří, že MAID by se měla používat u kojenců do jednoho roku věku, například u těch, kteří se narodili s „těžkými deformitami.“

Jenže jak někdo zajistí, že se to časem nebude vztahovat takřka na každé dítě? Také eutanazie dospělých v Kanadě začínala jako asistovaná smrt pro nevyléčitelně nemocné, což už dávno neplatí.

Lékařská eutanazie znamená, že někdo chce zemřít a dostane lékařskou pomoc, aby zemřel společensky přijatelným způsobem s určitou mírou pohodlí.

Děti do jednoho roku si nemohou vybrat, zda chtějí zemřít nebo požádat o lékařskou pomoc, takže tento termín plně neodráží situaci. Namísto „eutanazie“ má být usmrcování kojenců prezentováno jako výhoda pro rodiče a lékaře, kteří se již nechtějí zabývat problémovými kojenci.

Existují další, znepokojivější důvody pro propagaci tohoto programu, které prozkoumáme.

Návrh Quebecké lékařské rady se snaží znít rozumně tím, že odkazuje na kojence trpící „nesnesitelnou bolestí,“ přičemž eutanazii schvaluje lékař a oba rodiče musí souhlasit.

Ovšem není jisté, jak by se to řešilo s opatrovnictvím a  „souhlas obou rodičů“ by byl v případě nesezdaných rodičů zcela jistě ignorován.

Musíme si však položit otázku: Jak poznáme, že bolest miminka je nesnesitelná? Přece se nemůžeme ptát miminka. Vždyť jako „nesnesitelná“ bolest se může jevit i jakákoli banalita. Dítě často křičí i v případě, že ho bolí břicho z nadýmání nebo mu rostou zoubky.

 I když se taková bolest v danou chvíli může zdát zoufale „nesnesitelná“, bývá jen dočasná

Quebecká lékařská asociace si toho není vědoma a tvrdí, že dospělí mohou rozhodnout, které děti by měly být doslova utraceny. 

Předpokládané „ochranné opatření“ vyžaduje souhlas lékaře s jakýmkoli rozhodnutím o eutanázii kojenců. Chrání to kojence před neuváženými rozhodnutími o eutanazii?

Dr. Greenová se pyšní tím, že již zabila přes 300 lidí. Bude s nadšením zabíjet i děti?

Ne nutně. Vezměme si Dr. Greenovou, nadšenou podporovatelku MAiD , která má ráda eutanazii a obhajuje ji. Dr. Greenová usmrtila přes 300 lidí a svou práci miluje!

Když se lékařská pomoc při umírání, neboli MAiD, stala v Kanadě v roce 2016 legální, Dr. Greenová byla z 20 let na porodnickém oddělení vyčerpaná a hledala změnu.

Přešla tedy z péče o děti na začátku života do péče o lidi na konci života.

„Obojí se je podobné v tom, že jsou to dva neuvěřitelně intimní momenty. Jsou to milníky v životě člověka. Jsou velmi intenzivní. 

Dr. Greenová pomohla za posledních pět let zemřít asi 300 lidem a říká, že se necítí vyhořelá. Právě naopak.

Jaká je šance, že lékaři jako Dr. Greenová, která miluje intenzivní emoce, které zažívá při eutanázii lidí, by chránili životy kojenců? 

Děti, které by se mohly dostat pod ruku lidí jako Dr. „Eutanazie“- Stefanie Greenová, nejsou dost cenné na to, aby žily. Mají však cenné orgány, které by mohly být odebrány a předány potřebným dětem.

Zatímco eutanazie není dobře placená procedura, kterou často provádějí nadšení lékaři jako Dr. Greenová, která zažívá intenzivní emoce , kterých si váží, je transplantace orgánů prosperující a ziskový byznys, který přináší výhody lékařům, chirurgům a nemocnicím.

Orgány zachraňují životy. To je jasné. Nevyvolává však možnost odebrání orgánů dítěti, které nemůže vznést námitky proti své eutanazii, etické problémy? Existuje neřešitelný střet zájmů? Pravděpodobně ano.

Když unavení rodiče nemocného dítěte, vyčerpaní z bezesných nocí a lékařských nákladů, vyhledají lékaře, jako je Stefanie Greenová, tak eutanazie MAiD bude pravděpodobně rychle schválena a provedena.

Rodiče mohou zpočátku cítit úlevu. Nemocnice, která eutanazii provádí, bude vydělávat na odebraných orgánech. 

V budoucnu však mohou mít rodiče ještě více bezesných nocí naplněných nočními můrami o jejich dítěti, které se rozhodli zabít.

Musíme si tedy položit otázku, zda můžeme soudit dítě a s jistotou říci, že si to dítě zaslouží zemřít kvůli své nemoci. Jak poznáme, které děti jsou beznadějné?

Jen na základě úsudku „lékařů,“ pro které je potěšením sledovat, jak někdo umírá?

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 16 Průměrně: 4.7]

4 thoughts on “Kanada: Quebecká lékařská asociace vyzývá k eutanazii i pro nejmenší děti

  1. Je to spravne a souhlasim s tim. Konkretne v Canade jsem cetl o pripadu, kdy zena chtela ukoncit svuj zivot, ale protoze v Canade jsou pro bezne lidi strelne zbrane nedostuple, vypila kyselinu solnou a nekolik dni umirala v hroznych bolestech. Konecne dela Canada neco pro obycejne obcany, misto proti nim.

    1. Dam vam jednu radu, komentujte len nieco, comu rozumiete, ja viem, ze toho nebude moc, ale lepsie ako robit zo seba absolutneho tupca. Canada pod vedenim liberalno fasistickeho bastarda Trudeau urcite nieco robi pre svojich obcanov, ale ano vlastne robi, znizuje ich stav.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout