USA: Další výbuch vlaku převážejícího chemikálie (video)

USA: Další výbuch vlaku převážejícího chemikálie (video)

Je to jen pár dnů, co došlo k „náhodnému“ výbuchu v továrně na zpracování kukuřice a sóji a nyní zde máme další z několika letošních větších vlakových nehod, v jejichž důsledku je zamořeno celé okolí.

Připomínám, že v USA dochází již asi dva roky k podivným nehodám, které většinou postihují potravinářskou výrobu (havárie v potravinářských provozech, ptačí chřipka v drůbežárnách, náhlé úhyny dobytka, ničivé havárie vlaků převážejících chemikálie, rozsáhlé požáry apod.).

Těchto různých „náhod“ je mnohem víc než obvykle, za pouhé dva roky jich bylo mnohem víc než předtím za celá desetiletí. Přesto se nad tímto faktem – mimo některých amerických alternativních médií – nikdo příliš nezamýšlí.

K další takové nehodě, která zřejmě na dlouhé roky znehodnotila rozsáhlé plochy zemědělské půdy a vedla k evakuaci mnoha domů, došlo včera.

Vlakový vůz společnosti Union Pacific Railroad převážející nebezpečnou chemikálii kyselinu chloristou včera explodoval v Bailey Yard  v North Platte v Nebrasce, což vyvolalo masivní příkaz k evakuaci pokrývající okruh čtyř mil, informoval Daily Mail.

Sbor dobrovolných hasičů North Platte vydal naléhavé evakuační oznámení prostřednictvím sociálních médií, ve kterém uvedl: „Nouzová evakuace pro oblast mezi Splinter a Front North od železniční trati kvůli požáru na železnici zahrnující těžký toxický kouř.“

Příspěvek dále uvedl, že k explozi došlo přibližně ve 12:10 místního času. Následná zpráva varovala, že další obydlí by se měla připravit na evakuaci kvůli měnícímu se větru a povětrnostním podmínkám.

Obraz
vítr nahnal oblaka chemikálií nad obytnou oblast, znehodnocena byla i zemědělská půda

Nebraska State Patrol také vydala oficiální prohlášení, ve kterém uvedla: „Záchranné posádky jsou na místě požáru železničních vozů mezi North Platte a Hershey.“

Videa sdílená na sociálních sítích zachytila oblohu zahalenou toxickými výpary. Bylo rozesláno nouzové SMS oznámení, které upozornilo místní obyvatelstvo na hrozící nebezpečí a doporučilo jim evakuaci.

Ačkoli většina evakuační zóny se zdá být zemědělskou půdou, úředníci nadále monitorují situaci. Poslední aktualizace krizového řízení v Nebrasce naznačila, že situace byla zvládnuta.

Podle deníku North Platte Telegraph se dva místní muži shodli, že slyšeli celkem čtyři výbuchy.

„Prostě to otřáslo zemí,“ řekl Charlie Morland. „Bylo cítit, jak to otřásá vozidly a podobně. Všiml jsem si, že to byla dost prudká exploze.“

Druhý muž, železničář v důchodu, řekl: „Docela to otřáslo naším domem.“

Místní obyvatel Gregg Robertson popsal děsivou scénu: „Právě jsem něco viděl a podíval jsem se a byla to jen velká ohnivá koule. A pak už to byl jen oheň, oheň, oheň, který hořel možná 10, 12 minut. A pak oheň uhasl a kouř se zvětšil a pak už to byly jen jiskry.“

Robertson si také všiml neobvyklého zbarvení kouřových oblaků. „Východní oblak byl jako černý kouř. Západní oblak byl oranžový kouř, něco, co jsem neviděl z ohně,“ dodal.

Kyselina chloristá je minerální kyselina, která je silnější než kyselina sírová, kyselina dusičná a kyselina chlorovodíková. Používá se k přípravě chloristanových solí, včetně chloristanu amonného, který je součástí raketového paliva.

Kyselina chloristá je jednou z nejsilnějších známých kyselin. Při pokojové teplotě nemají vodné roztoky do 72% významnou oxidační sílu a korozivní vlastnosti jsou velmi podobné jiným minerálním kyselinám.

Oxidační síla se však zvyšuje s koncentrací a teplotou. Koncentrovaná kyselina chloristá (72%) zahřátá nad 150 ° C je silné oxidační činidlo a prudce reaguje s organickým materiálem, což v minulosti vedlo k ničivým výbuchům.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 11 Průměrně: 5]

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout