Vizualizace expanze BRICS v číslech

Vizualizace expanze BRICS v číslech

V poslední době se v souvislosti se summitem BRICS psalo na mainstreamu i mimo něj již hodně, takže je zbytečné jej zde opět rozebírat.

Dnes se pro změnu podíváme na některá zajímavá data, která například ukazují, že již brzy může do uskupení patřit polovina obyvatel naší planety.

Asi nejčastěji se v souvislosti s rozšiřováním tohoto uskupení hovoří o dedolarizaci a změně světové hegemonie od kolektivního Západu k tomuto uskupení, které podle všeho již brzy změní svůj název.

Ten bude po přijetí dalších členů už 1.1.2024 neaktuální.

Dne 24. srpna 2023 BRICS oznámila, že na začátku roku 2024 formálně přijme šest nových členů: Saúdskou Arábii, Írán, Etiopii, Egypt, Argentinu a Spojené arabské emiráty (SAE).

Níže můžete vidět vizualizaci probíhající expanze BRICS (červeně členové, zeleně členové od roku 2024 a žlutě oficiální žadatelé o členství):

Další tabulka nám ukáže srovnání HDP skupiny.

Vzhledem k tomu, že většina nových členů BRICS je považována za rozvojové ekonomiky, jejich přidání do skupiny nebude mít velký dopad na její celkový podíl na HDP.

Následující tabulka obsahuje projekce HDP pro rok 2023 (podle MMF):

Očekává se, že původních šest členů BRICS bude mít v roce 2023 kombinovaný HDP ve výši 27,6 bilionu dolarů, což představuje 26,3% celosvětového úhrnu. Po zahrnutí nových členů se očekávaný HDP mírně vyšplhá na 30,8 bilionu dolarů, což stačí na globální podíl 29,3%.

Další tabulka ukazuje podíl BRICS na celkové populaci.

BRICS vždy představovaly velkou část světové populace díky Číně a Indii, které jsou jedinými zeměmi s více než 1 miliardou lidí.

Dvě velké populace, které se přidávají do BRICS, jsou Etiopie (126,5 milionu) a Egypt (112,7 milionu). V následující tabulce jsou uvedeny údaje o populaci z World Population Review, která je datována k roku 2023.

Je možné, že BRICS by nakonec mohly překonat 50% světové populace, protože mnoho dalších zemí vyjádřilo svou touhu se připojit.

Další tabulka ukazuje podíl na produkci ropy v rámci BRICS:

Ačkoliv se svět snaží odklonit od fosilních paliv, globální trh s ropou je stále neuvěřitelně velký – a BRICS v něm budou hrát mnohem větší roli. To je způsobeno především přijetím Saúdské Arábie, která sama představuje 12,9% světové produkce ropy.

Na základě údajů Energy Institute Statistical Review of World Energy za rok 2022 vzroste podíl BRICS na produkci ropy z 20,4 % na 43,1 %.

Stojí za zmínku, že Čína tlačí na to, aby byl obchod s ropou denominován v jüanech, a že přijetí Saúdské Arábie do BRICS by mohlo tuto ambici posílit, což by potenciálně posunulo dynamiku globálního obchodu s ropou a především by to byla těžká rána pro petrodolar.

Poslední metrikou obsaženou v naší grafice je globální export, který vychází z údajů Světové obchodní organizace za rok 2022.  Expanze BRICS zvýší podíl skupiny na globálním exportu (obchod se zbožím) z 20,2% na 25,1% .

Není překvapením, že Čína je největším světovým vývozcem. Mezi hlavní vývozce, kteří nejsou součástí BRICS, patří USA (8,3%), Německo (6,6%), Nizozemsko (3,9%) a Japonsko (3,0%).

Kdo další se chce přidat?

Existuje více než 40 zemí, které již  projevily zájem připojit se k BRICS. Menší skupina 16 zemí však skutečně požádala o členství a tento seznam zahrnuje také Alžírsko, Kubu, Indonésii, Palestinu a Vietnam.

Vzhledem k tomu, že skupina roste, rozdílné názory a priority mezi jejími členy by mohly v budoucnu vytvářet napětí, což je ovšem běžné v rámci každého většího geopolitického uskupení.

Například Indie a Čína měly v posledních letech četné hraniční spory, zatímco nově zvolený brazilský prezident se snažil „nastartovat novou éru vztahů“ s USA a v mnohém se od BRICS odpoutává.

Jedna věc je však jistá, že již brzy bude nutné název uskupení změnit…

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 17 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Vizualizace expanze BRICS v číslech

  1. nakonec většina zemi světa pujde pod BRICS a mimo budou jen země EU a USA ze kterých budou mít do budoucna všechny země světa jenom srandu aneb země totálních Looseru a tak to je to jsou všechny země EU a USA

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout