Spoluzakladatel Wikipedie: „Žádná jiná encyklopedie se nestala tak silným nástrojem propagandy“ (video)

Spoluzakladatel Wikipedie: „Žádná jiná encyklopedie se nestala tak silným nástrojem propagandy“ (video)

Wikipedie se podobně jako celý mainstream stala pouhým nástrojem propagandy. Tak jako každý jiný totalitní systém se i tento snaží potlačit názory a informace, které se pro něj staly nepohodlnými.

Skutečností je, že na Wikipedii už lze hledat jen informace, které nemají nic společného nejen s politikou, ale třeba i se zdravotnictvím nebo klimatem.

Wikipedie vám tak dnes podává již jen velmi málo skutečně objektivních informací, což nyní potvrzuje i její spoluzakladatel.

Spoluzakladatel Wikipedie Larry Sanger nedávno řekl Glennu Greenwaldovi, že encyklopedie se stává nástrojem propagandy establishmentu. Zapojena je i CIA. Platforma je součástí informační války.

Larry Sanger, spoluzakladatel Wikipedie, tvrdil, že liberální establishment a zpravodajská komunita USA, včetně CIA a FBI, používají stránky jako nástroj pro „informační válku.“

Jiné politicky motivované intervence byly kritizovány již dříve. V podcastu novináře Glenna Greenwalda Sanger vyjádřil své zklamání nad tím, že web, který pomáhal vytvořit, se stal prostředkem kontroly pro levicově liberální establishment.

„Máme důkazy, že počítače CIA a FBI byly použity k úpravě Wikipedie již v roce 2008,“ řekl. „Myslíš, že tehdy to přestali dělat?“

V roce 2007 vytvořil student programování jménem Virgil Griffith program nazvaný WikiScanner, který dokázal sledovat umístění počítačů používaných k úpravě článků na Wikipedii. 

Zjistil, že CIA, FBI a různé velké korporace a vládní agentury vymazávají inkriminované informace z online encyklopedie. CIA používala své počítače k ​​odstraňování údajů o obětech z války v Iráku a upravovala články o tématech, jako je íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád, čínský jaderný program a argentinské námořnictvo. 

FBI použila své počítače také k ​​odstranění leteckých a satelitních snímků americké věznice v Guantánamu na Kubě.

„Zpravodajské agentury platí nejvlivnější lidi. Ti mají za úkol prosazovat jejich plány, s nimiž již z velké části souhlasí nebo jen rozvinou svůj vlastní talent v rámci zpravodajské komunity. Přes Wikipedii pak rozšíří to, co chtějí říct svým vlastním lidem,“ řekl Sanger Greenwaldovi.

„Mnoho zpravodajských a informačních válek probíhá online,“ pokračoval, „na stránkách jako Wikipedie.“

Celý rozhovor o zpolitizované internetové encyklopedii, která se nyní stala nástrojem šíření jednostranné propagandy, najdete ve videu níže:

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 12 Průměrně: 5]

2 thoughts on “Spoluzakladatel Wikipedie: „Žádná jiná encyklopedie se nestala tak silným nástrojem propagandy“ (video)

  1. Kdysi jsem Wiki upravoval a žádný cenzor mi příspěvek neodstranil, ale pokud jsem přidal něco z pásma Gazy, tak to neprošlo…, pak korekci na technické věci nepovolil intelektuál, tak to mi začlo vadit, teď nejde téměř nic, aniž by se nějaký kokot cenzorsky neangažoval. Dochází ke změnám obsahu v souladu s jedinou linií. Teď pro cenzory chtějí fin. příspěvky, no asi se úplně korektně pomátli, kdo by to podporoval!!! Jedině často publikované společenství Sisyfos, kundy hanebné.

  2. Žiadna iná encyklopédia, to je pravda. Dokonca aj vo Veľkej sovietskej encyklopédii bolo aj za Stalina – bez preháňania – menej propagandy než na ktorejkoľvek jazykovej mutácii Wikipédie… Závidím Číňanom ,že majú takú tvrdú cenzúru internetového hnoja zo Západu , vrátane kadejakých „ľudskoprávnych“ lží.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout