Kanada: Šampionát v ženském vzpírání vyhrál biologický muž – vytvořil i světový rekord (video)

Kanada: Šampionát v ženském vzpírání vyhrál biologický muž – vytvořil i světový rekord (video)

V pokrokové Kanadě již v mnoha ženských sportech „převzali žezlo“ muži. Ženský sport je tak zcela degradován, přičemž jakékoli případné připomínky ze strany ženských soupeřek znamenají jejich vyloučení a nařčení z „transfobie.“

Ženy tak buď „drží hubu a krok“ a tiše snáší fakt, že nemají šanci se dostat na první příčky nebo raději od sportu odejdou.  Pro mladší děvčata to samozřejmě je velmi demotivující a nemají zájem o vrcholové sporty, snad vyjma těch druhů, kde není potřebná fyzická převaha.

Do silových ženských sportů se tak žene stále více mužů – a nejinak je tomu ve vzpírání…

 

Mužský vzpěrač, který se identifikuje jako „žena“, v neděli na šampionátu v Brandonu v Manitobě vytvořil ženský národní rekord. Anne Andres (40) je v současné době držitelem několika rekordů v ženské divizi, včetně ženského tahu a tlaku na lavičce, a umístil se na prvním místě v devíti z jedenácti soutěží, kterých se za poslední čtyři roky zúčastnil.

Andres se objevil na mistrovství západní Kanady 2023, které se konalo v Centru zdravého života Brandon University. Andres se zúčastnil kategorie Female Masters Unequipped, porazil Michelle Kymanick a SuJan Gil a získal první místo.

Podle předběžných výsledků bylo celkové skóre Andrese v silovém trojboji o více než 200 kg větší než u nejlepší ženy ve stejné třídě – 597,5 kg oproti celkových 387,5 kg SuJan Gil. „Celkem“ znamená součet nejtěžší váhy zvednuté z dřepu, dále bench press a mrtvý tah. 

Andresův součet by ho zařadil dokonce i mezi nejvýkonnější mužské vzpěrače celého šampionátu, kdyby se zúčastnil mužské kategorie.

Podle zdroje, který byl na šampionátu přítomen, vytvořil Andres jak kanadský ženský národní rekord, tak neoficiální ženský světový rekord v silovém trojboji.

Andres, který se chlubil svým úspěchem, sdílel na svém instagramovém účtu videa o své účasti, kde ho lze vidět, jak soutěží proti atletkám, zatímco má na sobě růžové ponožky a nosí namodro obarvené vlasy.

Západokanadské mistrovství se konalo pod záštitou Kanadské unie silového trojboje (CPU), která začátkem tohoto roku oznámila politiku sebeidentifikace podle pohlaví. 

Politika, která sklidila masový odpor obhájců práv žen, výslovně umožňuje všem mužům účastnit se ženských soutěží pouze na základě vlastního pohlaví. Tedy stačí se za ženu prohlásit – bez nutnosti operace či hormonální terapie.

V únoru byla vydána zásada „Trans Inclusion Policy“ CPU , která obsahuje výslovné prohlášení, že CPU podporuje umožnění transgender vzpěračům účastnit se kategorie pohlaví dle vlastního výběru na základě pokynů Kanadského centra pro etiku ve sportu (CCES).

„Na základě tohoto pozadí a dostupných důkazů se Expertní pracovní skupina domnívala, že transatleti by měli mít možnost podílet se na pohlaví, se kterým se identifikují, bez ohledu na to, zda podstoupili hormonální terapii, či nikoli,“ stojí v dokumentu „inkluzivita ve sportu“ pokyny CCES .

Těsně před oznámením CPU o zásadách sebeidentifikace podle pohlaví se Andres výrazně proslavil poté, co sdílel video, na kterém se zdálo, že zesměšňuje atletky a ptá se, proč jsou vzpěračky „tak špatné“ ve vzpírání na lavičce.

V březnu se trenér silového trojboje, který spolupracoval s týmem Kanady, identifikoval jako žena, aby protestovala proti přijetí mužů do ženských sportů. Na Heroes Classic Powerlifting Meet konaném v Lethbridge v Albertě Avi Silverberg neoficiálně překonal albertský ženský rekord v tlaku na lavičce v kategorii 84+ KG.

Silverbergův protest byl mnohými vnímán jako přímo namířený proti Andresovi, který se účastnil silového trojboje a byl svědkem Silverbergovy demonstrace.

Andres později reagoval na Silverbergovu demonstraci ve videu, které sdílel na svém instagramovém účtu 26. března, a uvedl, že profesionální  trenér měl „zlý úmysl“, ale že gesto nakonec nic neznamenalo a bylo zcela ignorováno.

„Všichni byli rádi, že jsem tam byl. A opravdu mě zarazilo, že moje účast možná není nutně spravedlivá – chci říct, že existuje věda, cokoliv – ale lidé mě vítají, protože jsem k lidem ve skutečnosti milý,“ řekl.

Linda Blade, zakladatelka Mezinárodního konsorcia pro ženský sport, v rozhovoru pro Reduxx o výsledcích na mistrovství západní Kanady  odsoudila CPU za to, že umožnila Andresovi účastnit se závodů v ženské kategorii.

„Od té doby, co jsme se v lednu 2023 dozvěděli o neetické účasti Anne Andrese na ženském vzpírání CPU, napsali jsme dopisy, pomohli postiženým sportovkyním získat právní zastoupení a velmi tvrdě jsme pracovali na tom, abychom přesvědčili CPU, aby se spojilo se svou vlastní mezinárodní federací, aby byla zajištěna spravedlnost pro kanadské ženy,“ řekla Linda Blade, která je sportovní trenérkou s doktorátem v kineziologii.

„CPU trvá na prosazování této nespravedlnosti a my ji z celého srdce odsuzujeme,“ dodala.

Ohodnoťte tento příspěvek!
[Celkem: 10 Průměrně: 5]

4 thoughts on “Kanada: Šampionát v ženském vzpírání vyhrál biologický muž – vytvořil i světový rekord (video)

 1. Super – muži vládnu v ženských športových disciplínach – to tu ešte naozaj nebolo. Ale kto sa má zastať týchto žien, keď oni si samé seba nevážia a zúčastňujú sa takýchto „podujatí“ ???

  1. Souhlasím, že si ta děvčata na stupních vítězů, pokud to tedy nemají v hlavě již pomotané, sami sebe neváží.

   Kdo to však v hlavě pomotané již má, nebo případně může být důvodem jeho startu silná stimulace finanční, je onen muž. V prvním případě bych mu nabídl pomoc coby nemocnému, v druhém nezbývá než odplivnout si před ním.

   Objeví se v soutěži takový element, protože připolekaní funkcionáři mu účast umožní? Dobrá, tak ať si pak soutěží sám. Když by děvčata nenastoupily, nebo nastoupily a výkon neprovedly, navíc s patřičným vysvětlením, pomohou sami sobě a také dalším kolegyním v jiných sportech a dále i mimo sport. Toto by bylo jednání velmi silných osob. Bezpochyby fyzicky děvčata silná jsou, ale zde jde o projevení síly duševní.

   Každý jsme jiný a pokud by některá z nich neměla tolik odvahy, například protože by ji vydírali a vyhrožovali kvůli nenastoupení, mohla by mu například nepodat na stupních vítězů ruku a odvrátit tvář. To je také silné gesto. Forma tohoto protestu by ale byla neúčinná, vůbec by se neuskutečnila v případě, když na prvních třech místech by byli muži či mužští kastráti.

   Končím danností, že žena není muž a muž není žena.

  2. aj mňa to vytáča do krajnosti, no je možné, že tie športovkyne alebo adeptky na miss majú popodpisované nejaké sponzorské zmluvy, ktoré ak by odstúpili, tak ich to finančne zruinuje…. Inak táto „vzpieračka“ mi je ukradnutá, vzpieranie sa pre ženu absolútne nehodí. Keby som mala dcéru alebo aj syna, tak jediný šport, ktorý by som bola ochotná financovať, je športová streľba a niektorý z bojových športov. Vlastne nie že by som bola ochotná, moje decko by to malo povinné. A cez prázdniny nejaký kurz prežitia. Na dcéru by som bola ešte prísnejšia ako na syna. Môj chorľavý a útly syn v detstve chodil 5 rokov na aikido, v dospelosti si vybral Krav Magu a Sistemu, už mu to 2x zachránilo život. Raz sa ubránil presile 4 zmrdov s palicami, po druhý krát stačilo vytiahnuť legálne držanú zbraň.

 2. Aj na práve prebiehajúcich MS vo futbale /zrejme ich už nebude veľa, islamizáciu sveta sotva niekto zastaví/ hral/a/ za Kanadu muž, ktorý sám seba označil za ženu. A nikto to tam nesmie kritizovať, ak sa nechce dostať do basy.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Tyto stránky využívají soubory cookies, další informace naleznete zde.

View more
Přijmout
Odmítnout